Skocz do zawartości
  • 0

Czy tak powinien wyglądać stack z APP?


innerside

Pytanie

Cześć wszystkim. Skorzystam z wolnego czasu większości z nas i podzielę się problemem/ami.

 

Załączam jpg z tiff (stack z 70 klatek x 180sek / darki / flaty / darkflaty)

Domyślne ustawienia APP + LP remove i eksport.

 

Oczywiście wiem, że APP nie pozwala używać flatów bez darków - pomimo ditheringu - ale to temat na inny wątek chyba. 

 

Przeczytałem masę wątków na temat powtarzającego się patternu / szlaczków / schodkowania itp. Wydaje mi się, że zrobiłem wszystko, aby takie artefakty nie miały miejsca.

Załączam wykresy z mojego guidingu oraz ustawienia ditheringu z tej sesji. 

https://www.dropbox.com/sh/4thsl6bz5rx7rks/AABDfc9upZW9pP-b4Jzowjtaa?dl=0

Sprzęt to sw heq5 (roczny - nie dotykany) + Nikon d810 (crop ustawiony na 1.2 w body) + TS76EDPH.

Ach, jeszcze w torze mam filtr baader neo/skyglow.St-avg-12587.0s-AR_LN_8.0_4.0_8-x_1.0_LZ3-NS-full-qua-mult-sc_BWMV_nor-AAD-RE-noMBB-St-kopia.thumb.jpg.c20ba9f92ddedbae5775182536a88704.jpg

 

Jak widać na stacku mam dwa problemy:

  • dziwne ziarno / szlaczki
  • czerwone okręgi

 

Wydaje mi się, że klatki kalibracyjne są ok (fakt powinienem je palić na dłuższych czasach, ale wyczytałem na forum APP, że flaty muszą mieć takie same iso jak lighty).

Dithering chyba też ok - jest w dwóch osiach + zmieniłem z 1 na 3 odległość ruchu w ustawienia APT).

 

Na czerwone okręgi nie mam już pomysłów. Nie mam bezpośredniego światła lamp itp. Większość tej nocy była w blisko zenitu. Jedyne co to lampki od montażu/pilota/kamery guide. Pozaklejać to wszystko? To nie jest moja czerwona lampka czołowa - pilnuje się - gdy leci sesja nie podchodzę do zestawu z włączoną lampką. I tak steruję wszystkim z domu. 

 

Z góry dziękuję za sugestie. Wydaje mi się, że opisałem wszystko - jeśli coś jeszcze podać lub podesłać - nie ma problemu. 

 

Pozdrawiam

Michał

 

 

 

 

Edytowane przez innerside
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
13 godzin temu, innerside napisał:

Oczywiście wiem, że APP nie pozwala używać flatów bez darków

Dlaczego? Chyba bez biasów - bez tego się burzy. U mnie łyka flaty bez darków bez problemu. 

 

13 godzin temu, innerside napisał:

Wydaje mi się, że klatki kalibracyjne są ok (fakt powinienem je palić na dłuższych czasach, ale wyczytałem na forum APP, że flaty muszą mieć takie same iso jak lighty).

Dithering chyba też ok - jest w dwóch osiach + zmieniłem z 1 na 3 odległość ruchu w ustawienia APT).

Ja flaty robię na najniższym ISO i nie mam problemu. Natomiast dithering bym zwiększył na 10px i więcej. Jak mi to @Tayson kiedyś powiedział "Przecież nie masz matrycy 300x300 pixeli żeby zalowac"

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, innerside napisał:

Oczywiście wiem, że APP nie pozwala używać flatów bez darków

Serio? To bez sensu, bo możesz mieć sensor, który nie wymaga darków (i d810 taki jest), ale flaty są potrzebne zawsze. 

Może dopal biasy i zrób stack ponownie?

 

Albo skalibruj i zestackuj to co już masz w DSS i Sirilu i porównaj wyniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@count.neverest zgadza się flaty muszą być jak najbardziej. Chodziło mi o to, że APP wymaga jako minimum dark + darkflat + flat, aby przeprowadzić poprawną kalibrację. 
 

Faktycznie pamiętam wątek, gdzie @Tayson pisał o dużych wartościach ditheringu. Sprawdziłem na razie z 1 na 3 w APT. Wydawało mi się, że wykres wystarczająco dużo „skacze”.   
 

Stack z DSS wygląda o wiee lepiej, ale tam przy takiej ilości klatek z automatu sugeruje mi inny algorytm (sigma) i chyba dlatego jest lepiej. Siedzę właśnie nad wątkiem workflow dla dslr dla APP - dziś będę testował dalej.   
 
Dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.