Skocz do zawartości

UMi Dwarf z Warszawy..coś widać?...


ryszardo

Rekomendowane odpowiedzi

Przypomniało mi się, że w ostatni czas bezksiężycowy usiłowałem zarejestrować raczej słabą ( nawet chyba bardzo słabą) galaktykę karłowatą.

W zasadzie na tym kadrze nic nie widać :) ...a jednak... najsłabsze gwiazdy widoczne na zdjęciu należą do tej galaktyki, a w zasadzie do jej fragmentu. Ponadto - sporo odległych galaktyk w tle.

Zdjęcie szumi pomimo 8h naświetlania w klatkach po 3min. Miałem zamiar uzyskać ok 20h, ale podejrzewam, że nic by to już nie dało. Niebo ok 3mag. ( SQM ok. 19,3).

Filtr czerwony Baader. Reszta jak zwykle.

 

umidwarfpng1.png.f5b4d5d791019050217be5627868a65f.png

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Grzędziel napisał:

Spróbuj może palić nawet po 10 minut.

Niestety...10min tylko w NB.

Cale tło tego zdjęcia ( dużo gwiazd) to gwiazdy karła. To jest taka raczej mało gęsta galaktyka.

Z niejasnych powodów wiesza mi się astrometry, więc nie mogłem się upewnić co i jak - gdybyś mógł sprawdzić to zdjęcie, byłbym bardzo wdzięczny. Bo może żyję ułudą...

( Z tych samych powodów nie kontrolowałem współrzędnych kadru - zdałem się na Pulsara.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Tayson napisał:

Pokaż stacka. 

:) Tu nie ma co kombinować - tyle widać. To nie jest typowa galaktyka i nie wygląda jak typowa galaktyka, raczej jak bardzo słaba i rozległa gromada otwarta.. Kiedyś, w epoce klisz takie obrazki nazywano "odciskami palca".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, HAMAL napisał:

Musicie zrozumieć zamysł ryszardo, On nie łapie mgiełki słabych gwiazd na tle ciemnego tła, On zarejestrował jaśniejsze gwiazdy galaktyki dla samego ich złapania, taki Jego cel jeśli dobrze rozumiem.

Dokładnie o to mi chodziło. Gdybym miał ciemne niebo z łatwością zarejestrowałbym tę galaktykę w małej skali zwykłym obiektywem 200mm - wtedy widać by było właśnie taką kaszkowatą "mgiełkę". W mojej skali ( interpolacja na 0,44"/pix i potem resize o ile pamiętam na ok 0,73") i małym polu widzenia - mogłem próbować zarejestrować pojedyncze gwiazdy. Chyba jakieś widać...

Dzięki HAMAL! :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.