Skocz do zawartości

Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Abell 31 to stara mgławica  planetarna w gwiazdozbiorze Raka. Jest nawet dość duża, ale bardzo ciemna.

Zdjęcie robiłem styczeń-luty-marzec 2020 w całości z Warszawy.

FS 128, ATIK ONE 6.0 na ASA DDM 60.

Ha: 75x1200 sekund bin1
OIII: 24x1200 sekund bin2
L: 42x300 sekund
RGB: 24x300 sekund każdy kolor.

Razem nieco ponad 42 godziny.
Bikolor z gwiazdami RGB.

 

MMuMp93MaO28_16536x16536_kWXURFLk.jpg

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo Maciek!

Domyślam się, że to z Twojej długiej rury. Ładne, ostre gwiazdki jak na taką skalę. No i obiekt niebanalny.

 

34 minuty temu, Jarzyna B. napisał:

Nie mam fitsa do dyspozycji ale już sprawdzając wstępnie jpega widzę, że coś tam więcej siedzi.

Widząc, co ostatnio zrobiłeś ze swoim i tak doskonałym Słonecznikiem zaryzykuję stwierdzenie, że Bogdan nawet najlepsze zdjęcie jeszcze poprawi.

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jarzyna B. napisał:

Rzadki obiekt i to w super wykonaniu. Bardzo fajne zdjęcie chociaż osobiście spróbował bym wyciągnąć jeszcze więcej i mocniej tą mgławicę.

Nie mam fitsa do dyspozycji ale już sprawdzając wstępnie jpega widzę, że coś tam więcej siedzi.

 

Mglawica_bright.jpg

Boję się szumu. To jednak z miasta jest i tam w tle jest totalny syf.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Grzędziel napisał:

Brawo Maciek!

Domyślam się, że to z Twojej długiej rury. Ładne, ostre gwiazdki jak na taką skalę. No i obiekt niebanalny.

 

Widząc, co ostatnio zrobiłeś ze swoim i tak doskonałym Słonecznikiem zaryzykuję stwierdzenie, że Bogdan nawet najlepsze zdjęcie jeszcze poprawi.

:)

W ten subtelny sposób dałeś mi do zrozumienia że zapomniałem wpisać setupu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Selmak napisał:

Jasność powieszchniowa coś około 21 mag. Zdjęcia tylko gratulować, szkoda że pzeważnie palimy mniej tlenu niż wodoru, szkoda że nie na odwrót.

Jasność powierzchniowa to jasność na jednostkę powierzchni, dlatego nie można pisać, że jasność powierzchniowa to XX mag, bo [mag] to nie jest jednostka jasności powierzchniowej. Jednostką jasności powierzchniowej jest mag/"2 lub mag/'2. Jeśli wartość którą podałeś ma nam cokolwiek powiedzieć, musisz zatem dodać, czy chodzi o jasność na sekundę łuku do kwadratu, czy na minutę łuku do kwadratu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Piotrek Guzik napisał:

Jasność powierzchniowa to jasność na jednostkę powierzchni, dlatego nie można pisać, że jasność powierzchniowa to XX mag, bo [mag] to nie jest jednostka jasności powierzchniowej. Jednostką jasności powierzchniowej jest mag/"2 lub mag/'2. Jeśli wartość którą podałeś ma nam cokolwiek powiedzieć, musisz zatem dodać, czy chodzi o jasność na sekundę łuku do kwadratu, czy na minutę łuku do kwadratu.

22 mag/arcmin2 dokładnie ujmując.

Dzięki za info, nie sądziłem że te jednostki są dla was takie ważne.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Selmak napisał:

22 mag/arcmin2 dokładnie ujmując.

Dzięki za info, nie sądziłem że te jednostki są dla was takie ważne.

To nie chodzi o to, że jednostki są dla kogoś ważne lub nie. Bez podania jednostki taka informacja jest bezwartościowa. To tak, jakby powiedzieć, że jakiś obiekt porusza się z prędkością 10 kilometrów. To nie ma sensu. Co więcej, może być trudno się domyśleć, czy autor miał na myśli 10 kilometrów na sekundę, czy 10 kilometrów na godzinę, co oczywiście jest dramatyczną różnicą.

 

Swoją drogą, całkowita jasność wizualna mgławicy Abell 31 to około 12mag. Jej średnica na niebie, to około 16'. Jeśli policzymy sobie średnią jasność powierzchniową, to wyjdzie z tego około 18 mag/arcmin2. Widziałem ja kiedyś na dość ciemnym niebie w 33 cm teleskopie. Z filtrem O-III było dość oczywistym (choć słabym) obiektem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielki kawałek roboty z pięknym efektem końcowym. :)

 

2 godziny temu, wessel napisał:

Troszeczkę ociepliłem gwiazdy, bo za niebieskie to towarzystwo było.

I słusznie. ;) Pozwoliłem sobie poddać analizie ten fragment nieba. W kadrze nie ma jasnych gwiazd, więc informacja z bazy CDS jest dość skąpa. Jest jednak informacja o kilku najjaśniejszych gwiazdkach Twojego kadru. Na poniższym obrazku oznaczyłem najjaśniejsze gwiazdy wskaźnikiem koloru B-V.

Abell31_Annotated.thumb.jpg.1150eae073c3feb292bd36251ce0f1ab.jpg

Centralna gwiazda mgławicy ma wskaźnik B-V ~0.6, co lokuje ją w typie widmowym G, a więc wizualnie żółtym. Tymczasem u Ciebie gwiazda jest biała z niebieską otoczką. Na innych gwiazdach o B-V mocno powyżej zera też są zabarwione raczej na niebiesko. To kwestia obróbki czy optyki Twojego apo FS-128?

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wyszło i jestem daleki od rozpatrywania dlaczego . Nie jestem aż takim detalistą żeby się tym specjalnie przejmować. Mam nadzieję że nie rani Cię to w jakiś specjalny sposób? :):):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Lukasz83 napisał:

Świetna praca @wessel 

Dla mnie osobiście jedno z Twoich najlepszych zdjęć w ostatnim czasie.

No i obiekt nieoklepany. Super :)

Dzięki. Od pół roku nie robiłem zdjęć na serio. To co pokazywałem to barbarzyńskie LRGB z Warszawy...

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, wessel napisał:

Tak wyszło i jestem daleki od rozpatrywania dlaczego . Nie jestem aż takim detalistą żeby się tym specjalnie przejmować. Mam nadzieję że nie rani Cię to w jakiś specjalny sposób? :):):)

Szacun za wybór obiektu, cierpliwość i fachową obróbkę. Wyszło super fajnie, ale wiesz Maciej... :) Te gwiazdki trochę mi przypominają gwiazdki z mojego achromata ES AR 127/825. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fajnie :) działa tzw. syndrom inż. Mamonia :) lubię coś co już kiedyś widziałem  :)

Sławek, ja już pisałem kiedyś pisałem pod jedną z Twoich prac że lubisz małe nasycenie koloru na gwiazdkach... a ja lubię większe a są koledzy którzy wręcz uwielbiają praktycznie sam kolor.

A na serio- ten FS 128 nie ma zauważalnej aberracji chromatycznej. Stary ale jary... fluoryt w rękach dobrych rzemieślników z Japonii robi swoje.

Czy ty wiesz że oni do dziś odlewy korpusów montaży serii EM robią w formach piaskowych? Manufaktura.... ale kurcze działa lepiej niż masowa produkcja chińska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.