Skocz do zawartości

Problem z kolimacją Takahashi ε130D


count.neverest

Rekomendowane odpowiedzi

Od momentu kupna, nie mogę skolimować teleskopu, żeby uzyskać płaskie pole na formacie APSC. Cała procedura jest dla mnie jasna i zrozumiała. 

Próbowałem według poradników w sieci (znam wszystkie) i instrukcji dostarczonej do instrumentu. Swoją drogą w instrukcji część rysunków jest pomieszana, część jest od innego modelu teleskopu. 

Rozmawiałem z kolegami, którzy też mają ten model. Wiem, że tu i tam powinienem jeszcze pokręcić, ale widzę problem już na starcie. 

 

Muszę najpierw ustawić lustro wtórne idealnie w centrum krzyża. Kupiłem dedykowany kolimator- tubka z krzyżem i okular z otworkiem do obserwowania własnego cierpienia. 

Na lustrze jest naniesiony punkt. OK ustawiam idealnie. I tu zaczynają się schody, bo jak nieznacznie obrócę rotator, to bardzo wyraźnie widzę, że krzyż z kolimatora orbituje wokół punktu na LW i po obrocie o 360° wraca na miejsce. Mam jeszcze inny cheshire, mam 2 lasery- każdy kolimator objawia taki mimośrodowy obrót. W związku z tym, że nie wiem gdzie dokładnie jest centrum pola widzenia, nie mogę liczyć na poprawne ustawienie. Sam rotator nie ma żadnych śrub regulacyjnych (jak np. Hypegraph6", który też jest konstrukcją hiperboliczną). 

 

Tak to mniej więcej wygląda, każdy obrazek, to kolimator obrócony o 90°. Na ostatnim etapie, kiedy widać, że wszystkie kształty są zgrane, z pola widzenia zniknął jeden uchwyt LG. Tak jest od pierwszego dnia, kiedy dostałem teleskop. Sprzęt jest nowy. Co zrobić, jak to opanować, bo bawię się tak już od tygodni?

 

Próba ustawienia LW w centrum pola widzenia jako idealne koło jest niemożliwa, ponieważ śrubom kolimacyjnym LW brakuje zakresu, żeby widzieć całe LG.

 

 

cheshire2.thumb.jpg.73731567e218b9e91414ad5424dba893.jpg

 

 

Edytowane przez count.neverest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, wessel napisał:

Masz dedykowany sprzęt czyli lunetkę kolimacyjną Takahashi ?

Tak, dwuczęściowy.

 

3 minuty temu, piotrem napisał:

wydaje mi się, że Domek z Astromaniaka ma takiego Taka, patrząc na jego fotki wygląda na dobrze skolimowany więc może Ci doradzi:

 

https://astrofotografia.eu/astrophotography/dso/nebulas/

Już z nim rozmawiałem :-) Muszę skolimowac, ale jak to zrobić, skoro kolimator (dowolny) nie pokazuje centrum focusera, a od tego trzeba zaczac i przy F3.3 zrobić naprawdę bardzo dokładnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.