Skocz do zawartości

Wybudzenie ze śpiączki 15-letniej Synty


Kapitan Cook

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim, niedawno pożyczono mi zestaw Eq5 Go To wraz z Syntą 200/1000. Nigdy nie miałem takiego sprzętu w rękach więc mam kilka pytań.

 

Wiem że Newtony potrzebują kolimacji, ale mi wydaję się że mój egzemplarz ma chyba skrzywione to lustro wtórne. Zdjęcie poniżej. W jego odbiciu lustro główne wcale nie jest centralnie a odbija się tylko krawędź. To białe to lustro główne. Czy idzie to skolimować? Nie mam żadnego doświadczenia jak to powinno prawidłowo wyglądać.

.2020-04-07_13h26_23.png.322bbd912e20794053dfd5cac644c59d.png2020-04-07_13h26_55.png.6986ee43e9ecbe3c2959ea146f538b00.png

 

Poza tym nie ma żadnego zasilacza, poniżej elektronika, jaki zasilacz będzie odpowiedni do tego zestawu. Najbliższe co znalazłem to zasilacz 12V 3A z Delty. Czy każdy inny zasilacz o takich parametrach się nadaje, czy jest jakiś specjalny typ?

2020-04-07_13h33_36.png.c8c60103020b337c516b39dc9b509e5f.png

 

Poza tym brakuje czegokolwiek w wyciągu. Co można najtańszym kosztem kupić aby prowadzić obserwacje ?

 

2020-04-07_13h39_06.png.930e8cccb8fd0476e4fc490f4d1733ef.png

 

Pozdrawiam !

Edytowane przez Adam87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj skolimować bazując na tym pradniku:

http://indexhamal.pl/astrofotografia/Kolimacja_teleskopu.htm

 

Zasilacz będzie OK, ale musisz mieć 220V w pobliżu - nie wyjedziesz w teren.

 

Apropos ostatniego pytania - nie Obraź się, ale "jakżeś Ty się tu uchował", że masz reputację +25 (na forum astronomicznym) i nie Wiesz co się wkłada do wyciągu żeby obserwować wizualnie?  :ermm:

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Mariusz Psut napisał:

Czy mi się zdaje, czy pająk jest pogięty:getlost:

Pewnie dystorsja obiektywu.

 

@Adam87 Spróbuj wykręcać śrubkę z czerwoną strzałką - ale uważaj, żeby jej nie wykręcić całkiem. Równolegle wkręcaj te oznaczone niebieskimi strzałkami.

Tubę ustaw poziomo, żeby lusterko wtórne nie spadło na lustro główne, jak za dużo nawykręcasz.

 

kolimacja.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ramiona pająka są faktycznie skrzywione, to podokręcaj te nakrętki na obwodzie. Nie za mocno.

Możesz pomierzyć linijką odległości od mocowania lusterka wtórnego do krawędzi tuby.

Jeżeli, ktoś tam coś na mieszał - na początek możesz ustawić jednakową dla wszystkich czterech ramion pająka.

 

kolimacja3.PNG

kolimacja2.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest to ! A teraz całkiem na poważnie co można dokupić małym kosztem abym mógł prowadzić obserwacje. Teleskop jest pożyczony i raczej właściciel nie zasponsoruje mi tych dodatków.

 

PS. Uchowałem się wykonując jedynie astrofotografię lustrzanką z obiektywem, więc teleskopy są dla mnie nowym zagadnieniem.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to chodzi  że nie. Całość jest niekompletna. Nie ma zasilacza, okularu i złączki w którą ten okular wsadza się i całość podłącza do wyciągu. Wziąłem aby zdobyć jakieś doświadczenie przed kupnem w przyszłości jakiegoś lustra. Niekoniecznie na paralaktyku. Chciałbym pobawić się fotografię RNAV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze co musisz zrobić to kolimację. Bartolini dał Ci linka. Zmajstruj kolimator i ustaw lustra. Po drugie musisz mieć okular. 

Dziwi mnie trochę ten wyciąg. Te śubki tak bezpośrednio łapią okular? Bez pośrednictwa pierścieni? :g:

U mnie w GSO jest tak:15862719673024119524844746348382.thumb.jpg.69cb150211cd1218ff17eeec11342b97.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okulary to temat rzeka. Zależy od twoich oczekiwań odnośnie jakości widoków, tego co chcesz oglądać Księżyc, planety, DSO (pewnie wszystko) i od tego ile możesz na nie wydać. Na początku wystarczą dwa. 

Zrób tą kolimację bo bez tego i tak dupa. 

Napisz też jakie masz warunki do obserwacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie oczekiwań - razem z tym teleskopem dostałem refraktor 80/900 również bez okularu, ale wpadłem na pomysł aby wykręcić dupkę z szukacza 9x50 i użyć jej jako okularu do refraktora. Wrażenia z obserwacji powinienem przedstawić w osobnym wątku, bo widoki jak dla totalnego amatora rewelacyjne. Co do warunków jakie mam to przez ten wynalazek, widziałem wyraźnie szarą mgławicę Oriona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Adam87 napisał:

Odnośnie oczekiwań - razem z tym teleskopem dostałem refraktor 80/900 również bez okularu, ale wpadłem na pomysł aby wykręcić dupkę z szukacza 9x50 i użyć jej jako okularu do refraktora. Wrażenia z obserwacji powinienem przedstawić w osobnym wątku, bo widoki jak dla totalnego amatora rewelacyjne. Co do warunków jakie mam to przez ten wynalazek, widziałem wyraźnie szarą mgławicę Oriona.

Niezły "alchemik" z Ciebie:D

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Niezły "alchemik" z Ciebie:D

Pozdrawiam

Dzięki Mariusz ! Na pewno znawcy tematu złapią się za głowy i powiedzą Herezja ! Ale czego człowiek nie zrobi aby ruszyć temat kiedy jest pogoda ... Aczkolwiek w moim stronach tj. Wschód Polski . Od 19 marca były może 2 noce kiedy było lekko pochmurno, poza tym czyste niebo każdej nocy.

 

A co okularów to ogniskowe już sobie zanotowałem, ale aż tak dobrej jakości nie potrzebuję (tzn potrzebuję :D) ale jako nowicjusz i człowiek z Podlasia dla podtrzymania miejscowych obyczajów muszę kupić okular jak najtaniej. Skoro widok z dupki szukacza jako okularu już mi się podoba, to widok z okularu za blisko 600zł mógłby mnie zabić !

Edytowane przez Adam87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mariusz Psut napisał:

Pierwsze co musisz zrobić to kolimację. Bartolini dał Ci linka. Zmajstruj kolimator i ustaw lustra. Po drugie musisz mieć okular. 

Dziwi mnie trochę ten wyciąg. Te śubki tak bezpośrednio łapią okular? Bez pośrednictwa pierścieni? :g:

U mnie w GSO jest tak:

...

To taki patent skywatchera - są specjalne adaptery na jaskółczy ogon, które mają funkcję przedłużki.

Nie wiem czy to w jakimś polskim sklepie można kupić. Z tego co pamiętam, przedłużka 2"-2" 40-50mm nie podejdzie :/

Takie g$&^#wno:

http://skywatcher.com/product/2-eyepiece-holder-for-dob-57mm/

 

Może ktoś może sprzedać używany - zalega mu po wymianie wyciągu na lepszy.

 

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Adam87 said:

 

A co okularów to ogniskowe już sobie zanotowałem, ale aż tak dobrej jakości nie potrzebuję (tzn potrzebuję :D) ale jako nowicjusz i człowiek z Podlasia dla podtrzymania miejscowych obyczajów muszę kupić okular jak najtaniej. Skoro widok z dupki szukacza jako okularu już mi się podoba, to widok z okularu za blisko 600zł mógłby mnie zabić !

Jutro rano będę w Białym to mogę podrzucić Ci jakieś kitowce o różnych ogniskowych za free. Ewentualnie zapraszam do Czarnej, i tak się tylko walają a skoro Tobie się przydadzą to mogę oddać.

Edytowane przez sosna
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Adam87 napisał:

A co okularów to ogniskowe już sobie zanotowałem, ale aż tak dobrej jakości nie potrzebuję (tzn potrzebuję :D) ale jako nowicjusz i człowiek z Podlasia dla podtrzymania miejscowych obyczajów muszę kupić okular jak najtaniej. Skoro widok z dupki szukacza jako okularu już mi się podoba, to widok z okularu za blisko 600zł mógłby mnie zabić !

Jeśli byłbyś w stanie wyłożyć 200zł to zamiast 8,8mm mogę ci polecić okular o nawet krótszej ogniskowej - TMB 6 mm 1,25" 58° PLANETARY II. Miałem go, fajnie się sprawował, poza tym ma też bardzo dobre opinie w stosunku jakość/cena. Na giełdach sprzętu astro czasem można go trafić dużo taniej. 

W kwestii dłuższej ogniskowej niech inni się wypowiedzą bo ja od razu z kitowców przeskoczyłem na Maxvisiona 18mm :icon_wink:

Edytowane przez lukaskot779
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te wyciągi potrzebują przedłużek na okulary 1,25" i 2". Bez nich nie uzyskasz ostrości bo w zamyśle producenta te wyciągi mają możliwość ostrzenia z lustrzanką bez podnoszenia lustra głównego

 

co do okularów to będziesz potrzebował okular przeglądowy o ogniskowej 20-25 mm, do średnich powiększeń 11-14 mm i krótkoogniskowy do planet 5-6 mm

 

kolimacja rozjechała się całkowicie. Musisz więc zacząć wszystko od początku czyli jak radził Bartolini od ustawienia lusterka wtórnego w osi teleskopu. Bez tego kolejne kroki nie będą miały sensu. Ktoś chyba bawił się w rozkręcanie tego teleskopu. Dobrze byłoby więc sprawdzić prostopadłość wyciągu do osi tuby, a do tego trzeba zdemontować pająka

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sosna napisał:

Jutro rano będę w Białym to mogę podrzucić Ci jakieś kitowce o różnych ogniskowych za free. Ewentualnie zapraszam do Czarnej, i tak się tylko walają a skoro Tobie się przydadzą to mogę oddać.

Bardzo dziękuję za propozycję, tylko jakby tu powiedzieć żeby nie rozpoczynać wojny.....  Ja jestem z tego bardziej południowego Podlasia... Międzyrzec Podlaski

Dla ludzi z Białegostoku to pewnie Podlasie tylko z nazwy. Ale to nie prawda my tez dziwnie mówimy , szczególnie na wsi i szczególnie po alkoholu ...

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.