Skocz do zawartości

Kolorki w ES 8,8 oraz pytanie o okular do maksymalnych powiększeń.


defaa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam pytanie do posiadaczy ES-a 8,8 mm. Otóż podczas ostatnich obserwacji (dokładnie 1 kwietnia) trafiłem na bardzo dobry seeing, wręcz idealny. Obserwowałem wtedy Wenus i Księżyc okularami, które widoczne są w stopce profilu. Wszystkie dawały piękne, ostre i czyste obrazy przy takim dobrym seeingu, jednak ES 8,8 zaniepokoił mnie trochę dziwnym kolorkiem, który widoczny był na krawędzi Księżyca. Z krawędzi Księżyca wybijał się lekko żółtawy kolor, długo wpatrywałem się i pojawiał się on od razu przy nieosiowym zerkaniu, jeśli tylko nie wpatrywałem się w środek ten dziwny kolor zaraz wyskakiwał. I było to tylko w ES-ie 8,8 w żadnym innym okularze tego nie zaobserwowałem. Będę miał niedługo do porównania MEADE UWA 8,8 i wtedy dokładne sobie porównam oba okulary, ale chciałbym wiedzieć czy posiadacze ES-a 8,8 też mają jakiś kłopot z tym okularkiem ?
Drugie pytanie z tematu dotyczy okularu do maksymalnych powiększeń. Wszyscy dobrze wiemy, że idealny seeing w Polsce zdarza się kilka razy w ciągu roku. Kiedy jednak już są te idealne warunki mamy możliwość wykorzystania dużych powiększeń, dzięki którym szczegóły mamy jak na dłoni. Tak było tej nocy 1 kwietnia. Włożyłem najkrótszy okular jaki posiadam w walizce czyli Meade UWA 5,5 mm, który w GSO 8" daje mi powiększenie 218x. Widok Księżyca był przepiękny, masa szczegółów, obraz czysty i spokojny bez żadnych drgań, ale dla mnie to było za mało i tu pojawił się problem. Nie miałem możliwości by tej nocy wydusić z Księżyca jeszcze więcej, bo po prostu nie posiadam okularu, który da mi jeszcze większe powiększenie niż 218x. Stąd moje pytanie: jaki okular polecacie do maksymalnych powiększeń w GSO 8" lub w przyszłości 10" ??? Proszę nie pisać mi, że to będą pieniądze wydane na okular, który będzie użyty może kilka razy w ciągu roku podczas bardzo dobrego seeingu bo jestem tego świadomy  Niech sobie leży w walizce i czeka na swoją okazję, chcę mieć podczas takich warunków jak ostatnio możliwość użycia naprawdę dużego powiększenia. I tutaj kolejne moje pytanie: w jaki okular zainwestować ?
ES lub Meade UWA 4,7 z polem 82 st., który da powiększenie 255x ? Trochę wyższa półka tzn.TV Nagler 3,5 mm z polem 82 st., który da powiększenie 342x ? TV Delos też 3,5 mm, ale z polem widzenia 72 st. ? I ostatnia propozycja to Pentax 3,5 mm z polem widzenia 70 st. ?
Mam nadzieję, że są osoby, które posiadają takie okulary i mogą wyrazić tu swoją opinię w tym temacie, który po ostatnich obserwacjach naprawdę mnie interesuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tych powiększeń na Księżycu to 6mm mam najkrótszy 208× i nie pamiętam żebym go nie użył. Co prawda nie zawsze obraz był idealny. Ja teraz chcę kupić 5mm (250×) lub 4,5 (277×). 

Jak używasz 5,5mm (218×) to skok do 4,7mm (255×) nie będzie bardzo zauważalny. Znowu 3,5mm (342)może być dość rzadko używane. Może lepiej 4,5mm Delos? Jakość niezaprzeczalna i 266× będzie częściej używane. 

To tylko oczywiście moje teoretyczne sugestie. Sam jestem na etapie prób ale chyba lepiej mniejsze i bezpieczniejsze te kroki stawiać. :neat:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem posiadaczem ES 4,7 82°. Używam go z Syntą 10" na Dobsonie - wbrew pozorom, dość często. Jestem z niego bardzo zadowolony, ładnie ostrzy w praktycznie całym polu, obraz ma dobry kontrast - z całą pewnością mogę go polecić. Obserwuję nim głównie planety i mgławice planetarne, Księżyc też wpadnie :icon_wink:

Co do teleskopu 8" a nawet 10" o którym wspominasz - moim zdaniem 3,5mm to już by był za duży power. Teoretycznie nie powinno się przekraczać powiększenia rozdzielczego teleskopu więcej niż 2-2,5 raza bo obraz bardziej powiększony więcej detalu nie pokaże, a jedynie się ściemni co może wręcz zadziałać w drugą stronę, dlatego na Twoim miejscu celowałbym raczej powyżej 4,5mm. 

Co do ES-ów - raczej mają w naturze ocieplanie barw obrazu, choć mi to osobiście nie przeszkadza :P 

Edytowane przez lukaskot779
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okulary, które wymieniłeś to typowe okulary do DS-ów, a w takim przypadku korekcja chromatyzmu nie jest priorytetem. Większość okularów DS-owych ma mniejszą lub większą aberkę, która i tak nie jest widoczna na słabych obiektach. ES 8,8 ma też problem z odblaskami, co też często się zdarza okularom do DS-ów

 

z większością wymienionych okularów miałem do czynienia ale nie przyszło mi do głowy spojrzeć przez nie na Księżyc czy planety. Może Pentax XW lub Delos będą pod tym względem lepsze bo dają bardzo naturalny i krystaliczny obraz ale nie sprawdzałem więc głowy nie dam

czasem na pokazach dla ludności używałem Naglera 13 mm ale dla laików nie miało to znaczenia. Ledwo odróżniali Księżyc od Saturna ;) ,a ja rzadziej musiałem przestawiać teleskop bo w większym polu i mniejszym powiększeniu obiekty dłużej były w polu widzenia

 

co do powiększeń to Księżyc jest na tyle jasny, że można mu się przyjrzeć "z bliska" nawet w gorszych warunkach. Obraz pływa ale wrażenia z oglądania go z powerem 320-350x są niesamowite. Warto mieć napęd do teleskopu bo obraz szybko ucieka więc pomyśl o platformie paralaktycznej

 

co do samych okularów to lepiej wybrać typowy okular planetarny. Te extremalne jak ortoskopy czy monocentryki odradzam ze względu na małe pole i krótki ER ale te z polem około 60* będą znakomite. Jeśli bierzesz pod uwagę Pentaxa to oczywiście XF (XO to orciak). Ewentualnie lantany Vixena ale one mają chyba mniejsze pole. Z tańszych śmiało mogę polecić Celestrona X-CELL LX czy jeszcze tańsze TMB Planetary i ich klony

 

weź pod uwagę, że okular dający powiększenia ponad 300x przyda się praktycznie tylko do Księżyca i może ze 2-3 razy w roku do Jowisza i to pod warunkiem, że dopiero za kilka lat gdy będzie się wznosił wyżej nad horyzontem

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, ZbyT napisał:

okulary, które wymieniłeś to typowe okulary do DS-ów, a w takim przypadku korekcja chromatyzmu nie jest priorytetem. Większość okularów DS-owych ma mniejszą lub większą aberkę, która i tak nie jest widoczna na słabych obiektach. ES 8,8 ma też problem z odblaskami, co też często się zdarza okularom do DS-ów

 

z większością wymienionych okularów miałem do czynienia ale nie przyszło mi do głowy spojrzeć przez nie na Księżyc czy planety. Może Pentax XW lub Delos będą pod tym względem lepsze bo dają bardzo naturalny i krystaliczny obraz ale nie sprawdzałem więc głowy nie dam

czasem na pokazach dla ludności używałem Naglera 13 mm ale dla laików nie miało to znaczenia. Ledwo odróżniali Księżyc od Saturna ;) ,a ja rzadziej musiałem przestawiać teleskop bo w większym polu i mniejszym powiększeniu obiekty dłużej były w polu widzenia

 

co do powiększeń to Księżyc jest na tyle jasny, że można mu się przyjrzeć "z bliska" nawet w gorszych warunkach. Obraz pływa ale wrażenia z oglądania go z powerem 320-350x są niesamowite. Warto mieć napęd do teleskopu bo obraz szybko ucieka więc pomyśl o platformie paralaktycznej

 

co do samych okularów to lepiej wybrać typowy okular planetarny. Te extremalne jak ortoskopy czy monocentryki odradzam ze względu na małe pole i krótki ER ale te z polem około 60* będą znakomite. Jeśli bierzesz pod uwagę Pentaxa to oczywiście XF (XO to orciak). Ewentualnie lantany Vixena ale one mają chyba mniejsze pole. Z tańszych śmiało mogę polecić Celestrona X-CELL LX czy jeszcze tańsze TMB Planetary i ich klony

 

weź pod uwagę, że okular dający powiększenia ponad 300x przyda się praktycznie tylko do Księżyca i może ze 2-3 razy w roku do Jowisza i to pod warunkiem, że dopiero za kilka lat gdy będzie się wznosił wyżej nad horyzontem

 

pozdrawiam

ZbyT a co z małymi DSO? Sam tego nie próbowałem ale wielokrotnie czytałem na CN raporty o stosowaniu takich dużych mocy do mgławic planetarnych, małych gromad kulistych i rozdzielania gwiazd podwójnych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mariusz Psut napisał:

ZbyT a co z małymi DSO? Sam tego nie próbowałem ale wielokrotnie czytałem na CN raporty o stosowaniu takich dużych mocy do mgławic planetarnych, małych gromad kulistych i rozdzielania gwiazd podwójnych. 

pewnie, że stosuje się takie powiększenia, a nawet większe

z Frebertem wielokrotnie obserwowałem (właściwie to on obserwował, a ja czasem się przyłączałem) maleńkie planetarki. Używał czasem nawet znacznie większych powerów niż do planet z Taurusem 16" na platformie paralaktycznej, W ubiegłym roku testowałem Syntę 16" GOTO i okular 6 mm był częstym gościem w wyciągu

 

rzecz w tym, że to nie są obiekty dla początkujących więc zakup krótkoogniskowych okularów do DS-ów nie jest dla nich priorytetem. Podstawowe okulary do DS-ów to dające źrenicę około 4-5 mm (niektórzy stosują nawet 6 mm) w zależności od jakości nieba i upodobań do większych obiektów i jako przeglądowy oraz drugi dający źrenicę około 2,5 mm do większości obiektów jak mniejsze mgławice, gromady otwarte i kuliste, galaktyki czy większe planetarki. Przy źrenicy około 2,5 mm jesteśmy blisko źrenicy rozdzielczej, a jednocześnie obraz jest na tyle jasny by dostrzec szczegóły

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda zapomniałem o powiększeniu rozdzielczym teleskopu, gdzieś mi to umkneło, a faktycznie taki okular może zadziałać odwrotnie do moich oczekiwań. Taki Delos faktycznie mógłby mi się przydać na dobry seeing, pytanie czy trafi się jakaś używka na forum..

Jeśli chodzi o ES-a 8,8 mm to używam go bardzo często do obserwacji DS-ów, przede wszystkim podobają mi się gromady kuliste, które moim zdaniem najlepiej się prezentują w tym okularze. Ale nie tylko DS-y bo również planety i Księżyc jeśli seeing nie pozwala na użycie dużych powiększeń (a często nie pozwala) to ES 8,8 mm idzie w ruch. Tylko właśnie lubię jak wszystko jest tip-top dlatego taki kolorek mnie trochę denerwuje, wolałbym żeby okular był pozbawiony takich wad i był w miarę uniwersalny tzn na US i DS-y. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, defaa napisał:

Prawda zapomniałem o powiększeniu rozdzielczym teleskopu, gdzieś mi to umkneło, a faktycznie taki okular może zadziałać odwrotnie do moich oczekiwań. Taki Delos faktycznie mógłby mi się przydać na dobry seeing, pytanie czy trafi się jakaś używka na forum..

Jeśli chodzi o ES-a 8,8 mm to używam go bardzo często do obserwacji DS-ów, przede wszystkim podobają mi się gromady kuliste, które moim zdaniem najlepiej się prezentują w tym okularze. Ale nie tylko DS-y bo również planety i Księżyc jeśli seeing nie pozwala na użycie dużych powiększeń (a często nie pozwala) to ES 8,8 mm idzie w ruch. Tylko właśnie lubię jak wszystko jest tip-top dlatego taki kolorek mnie trochę denerwuje, wolałbym żeby okular był pozbawiony takich wad i był w miarę uniwersalny tzn na US i DS-y. 

Powinieneś jeszcze wziąć pod uwagę Morfeusza 4,5mm

Mam 9mm i działa świetnie jako okular księżycowy. Czysty, chłodny i ostry obraz w całym polu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam ES 8,8 i faktycznie pojawia sie żółta obwódka na krawędzi księżyca ale nie robi mi to żadnego problemu. Raz wydawało mi się że żółć pojawiła się też na krawędzi jednego krateru ale to mogło być złudzenie. Okular ten mam od niedawna więc muszę nim jeszcze więcej pooglądać poza tym jest OK. Tylko ten ER trochę słaby. Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest Delos 4,5 mm na astromaniaku, ale ze względu na panującą sytuację na razie astro zakupy muszę wstrzymać, niemniej wolę rozeznać się w temacie.

Zastanawiam się jeszcze nad ewentualną wymianą ES-a 8,8 w późniejszym czasie, pytanie tylko na jaki okular ? Ten służy zarówno do DS-ów jak i do Księżyca i planet podczas gorszych warunków. Nagler 9 mm ? Pentax 10 mm ? Po głowie chodzi mi też TV DeLite, ale to już raczej typowo na planety i Księżyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, defaa napisał:

Jest Delos 4,5 mm na astromaniaku, ale ze względu na panującą sytuację na razie astro zakupy muszę wstrzymać, niemniej wolę rozeznać się w temacie.

Zastanawiam się jeszcze nad ewentualną wymianą ES-a 8,8 w późniejszym czasie, pytanie tylko na jaki okular ? Ten służy zarówno do DS-ów jak i do Księżyca i planet podczas gorszych warunków. Nagler 9 mm ? Pentax 10 mm ? Po głowie chodzi mi też TV DeLite, ale to już raczej typowo na planety i Księżyc.

He, he. 

Z tych samych powodów muszę odłożyć zakup lub wziąć coś budżetowego. 

Ja brałem pod uwagę XW, Delos lub t6. Tylko pod planety i Księżyc. Jakość obrazów będzie bardzo blisko. Kwestia pola, wygody i ceny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, defaa napisał:

Czytając porównania Naglera 9 mm i Pentax XW 10 mm na zagranicznych forach wnioskuję, że różnice są naprawdę minimalne. 

Nagler t6 ma szersze pole ale mały ER. Mówi się też że ociepla obrazy. Lekki i kompaktowy. 

XW wygodny, neutralny kolor ale mniejsze pole. I już ma swoje lata. 

Delos. Nowszy, wygodny , choć spotkałem się z opiniami że jest bardziej wybredny co do ustawienia oka. Duży i ciężki. 

Delite. Ten okular jest wychwalany na Księżycu. Ostrość i transmisja ortho, wygodny ale "tylko" 62°.

Też mam niezłą rozkminkę. 

Ja rozmyślałem tylko do Księżyca i planet. Do DSO idę w ES 100°. 

Wg mnie Delos lub Delite byłby najlepszym wyborem. Ze wskazaniem na Delos:D

Wszystkie mają wspólną wadę. Cenę:neat:

Edytowane przez Mariusz Psut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak piszesz. Też zrobiłem małe rozeznanie i jeśli chodzi o Pentax to: odstęp źrenicy 20 mm, pole 70 stopni, neutralny odcień koloru i z tego co wyczytałem na zagranicznych forach ma delikatnie większą przepustowość światła oraz dobrą kontrolę rozproszenia światła na jasnych obiektach. Posiada też bardzo dobry kontrast i transmisję, gwiazdy punktowe po samą diafragmę. Natomiast Nagler 9 mm: odstęp źrenicy 12 mm czyli mniej niż ES 8,8, którego posiadam (15 mm), pole 82 stopnie, mały, lekki i podobno bardzo ostry.

Szkoda, ze Nagler ma taką mała odległość, ponieważ pewnie bym się na niego zdecydował ze względu na niewielką różnicę w powiększeniach miedzy ES-em 8,8 a Naglerem 9 mm. 

Jeśli chodzi o okulary TV DeLite możliwe, że będę miał okazję przetestować, ponieważ jeden z astromaniaków, który mieszka nie daleko posiada tą serię, lecz używa ich z refraktorem Takahashi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem poważnie się zastanawiać nad Pentaxem 10 XW. Przemawia za nim bardzo dużo plusów i przede wszystkim wygodne ER między Pentaxem a Naglerem, jednak pojawiła się pewna wątpliwość. Jeśli kupię Pentax 10 mm i sprzedam ES 8,8 mm to nie wiem czy nie zrobi mi się za duża luka między 10 mm a Meade UWA 5,5 mm. Różnica w powiększeniach też spora bo będzie to 120x i 218x.. Co myślicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie warto pomyśleć nad Morpheusem 9mm?

https://www.astroshop.pl/okulary/baader-okular-morpheus-9-mm-76d/p,47756

Jest to 9mm czyli nie zrobi Ci się dziura między UWA 5,5.

Jakościowo jest praktycznie nie odróżnialny od Droższych kolegów.

Kosztuje prawie połowę tego co Pentaxy czy Televue a biorąc obecną sytuację to silny argument.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, defaa napisał:

Zacząłem poważnie się zastanawiać nad Pentaxem 10 XW. Przemawia za nim bardzo dużo plusów i przede wszystkim wygodne ER między Pentaxem a Naglerem, jednak pojawiła się pewna wątpliwość. Jeśli kupię Pentax 10 mm i sprzedam ES 8,8 mm to nie wiem czy nie zrobi mi się za duża luka między 10 mm a Meade UWA 5,5 mm. Różnica w powiększeniach też spora bo będzie to 120x i 218x.. Co myślicie ?

Zostaw ES 8,8 do DSO a do planetarno-księżycowej zabawy weź XW 7. 

Moim skromnym zdaniem dobrym pomysłem byłoby mieć dwa zestawy okularów, jeden do DSO, przykładowo 20/14/9 mm 80-100° i drugi dedykowany do planet i Księżyca 8/6/5 mm 60-70°. Pewnie ktoś powie że to strasznie dekadenckie ale ja coraz bardziej byłbym skłonny tak widzieć swój zestaw okularów. ES 100°, które są cudowne na głębokim niebie, zupełnie nie nadają się do Muńka. Tu najlepiej sprawdza się okular zimny, ostry w całym polu max 70°. 

Jedynym problem to dość wysoki koszt. Ale nie od razu Kraków... 

Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.04.2020 o 11:41, defaa napisał:

 Po głowie chodzi mi też TV DeLite, ale to już raczej typowo na planety i Księżyc.

tak się składa, że okulary planetarne doskonale nadają się do obserwacji DS-ów. To w drugą stronę jest problem

okulary planetarne mają zwykle znacznie mniej szkła niż DS-owe więc charakteryzują się doskonałą ostrością, wysokim kontrastem oraz znakomitą transmisją. Dzięki temu sprawdzają się też w obserwacjach DS-ów. O ile przy mniejszych powerach duże pole widzenia okularów DS-owych może być zachęcające to gdy zależy nam na rozbiciu kulek czy przyjrzeniu się szczegółom budowy galaktyk lub planetarek duże pole widzenia nie jest niezbędne ... za to kontrast i transmisja są bardzo ważne

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.