Skocz do zawartości
  • 0

Ostrzenie w ognisku głównym - lustrzanka, kamera, bezlusterkowiec


karp_killer

Pytanie

Cześć wszystkim. 

 

Cprykam sobie zdjęcia telefonem przez Teleskop Sky-Watcher BKP 13065 EQ2 i rozważam zakup czegoś, co pozwoliłoby mi na cprykanie w ognisku głównym tegoż teleskopu. Z tego, co wyczytałem, jest problem z ostrzeniem przy lustrzankach - matryca nie dosięga do ogniska głównego. Jestem ciekaw, czy ten sam problem dotyczy również aparatów bezlusterkowych i dedykowanych kamer? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Najpierw sprawdź w którym miejscu masz ognisko. W tym celu jak wzejdzie Księżyc, wyceluj w niego teleskop. Na wyciągu połóż jakaś cienka kartkę - będzie służyć za ekran na którym wyświetli sie obraz. Wyostrz obraz Księżyca na kartce. W tym miejscu masz ognisko lustra.

 

No i teraz tak - jeśli wysunąłeś wyciąg na przynajmniej 2,5-3 cm - to jest szansa, że z bezlusterkowcem złapiesz ostrość. Jeśli mniej - będzie ciężko....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Napiszę jak to jest w przypadku aparatów Canon:

 

Bezlusterkowiec ma płycej matrycę niż lustrzanki, ale popularne przejściówki T2/EF-M są odpowiednio grubsze niż T2/EF, więc sumarycznie ani milimetra się nie zyskuje. No chyba, że komuś uda się znaleźć przejściówkę T2/EF-M taką cienką, jak to robią dla EF - wtedy będzie zysk kilku centymetrów i większa szansa na bezproblemowe ostrzenie z problemowymi tubami.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
18 godzin temu, dobrychemik napisał:

No chyba, że komuś uda się znaleźć przejściówkę T2/EF-M taką cienką, jak to robią dla EF

Adaptery bezlusterkowiec -T2 z niskim profilem są dostępne dla: Sony E, Canon R, Nikon Z i Fuji X. Przy czym na Ali znalazłem jedynie ten do Sony E (30 zł, ew. 60 zl z 2" kołnierzem), a reszta od Baadera (25-35 Euro).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki za odpowiedzi. Sprawdzę z tym księżycem, jak się skubaniec rozminie ze słońcem. 

 

W dniu 10.04.2020 o 16:19, Marek_N napisał:

Adaptery bezlusterkowiec -T2 z niskim profilem są dostępne dla: Sony E, Canon R, Nikon Z i Fuji X. Przy czym na Ali znalazłem jedynie ten do Sony E (30 zł, ew. 60 zl z 2" kołnierzem), a reszta od Baadera (25-35 Euro).

Możesz rzucić tym linkiem z Ali? Ja nie widzę wersji z niskim profilem.

 

Temat się trochę rozkręca - odkręciłem od wyciągu mocowanie okularu. W ten sposób można zaoszczędzić jakieś 2 centymetry. Jest tam gwint nieco mniejszy od T2. Czy ktoś wie cóż to takiego?  

 

IMG_20200420_145257.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
On 4/9/2020 at 9:15 PM, dobrychemik said:

Napiszę jak to jest w przypadku aparatów Canon:

 

Bezlusterkowiec ma płycej matrycę niż lustrzanki, ale popularne przejściówki T2/EF-M są odpowiednio grubsze niż T2/EF, więc sumarycznie ani milimetra się nie zyskuje. No chyba, że komuś uda się znaleźć przejściówkę T2/EF-M taką cienką, jak to robią dla EF - wtedy będzie zysk kilku centymetrów i większa szansa na bezproblemowe ostrzenie z problemowymi tubami.

 

Taka przejściówka "low profile" do Canona M już istnieje.

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 9.04.2020 o 20:53, Marek_N napisał:

Najpierw sprawdź w którym miejscu masz ognisko. W tym celu jak wzejdzie Księżyc, wyceluj w niego teleskop. Na wyciągu połóż jakaś cienka kartkę - będzie służyć za ekran na którym wyświetli sie obraz. Wyostrz obraz Księżyca na kartce. W tym miejscu masz ognisko lustra.

 

No i teraz tak - jeśli wysunąłeś wyciąg na przynajmniej 2,5-3 cm - to jest szansa, że z bezlusterkowcem złapiesz ostrość. Jeśli mniej - będzie ciężko....

Tak zrobiłem. Wyszło mi około 2-2,5cm (tak na oko). Oczywiście nawet gdyby starczyło na bezlusterkowiec, wyciąg zasłaniałby częściowo lustro główne. 
Zaczynam rozważać zakup którejś z chińskich kamerek montowanych jako okular. Przeznaczone raczej do guidingu i planet ale czasy ekspozycji do 1000s, więc może łykną też DSy, a na tym mi głównie zależy. 

kamera kolorowa GPCMOS02000KPA z Sony IMX290
https://pl.aliexpress.com/item/33053243887.html

Kamera kolorowa T7C
https://pl.aliexpress.com/item/4000193428351.html

Tylko te rozdzielczości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
15 minut temu, karp_killer napisał:

kamera kolorowa GPCMOS02000KPA z Sony IMX290
https://pl.aliexpress.com/item/33053243887.html

Kamera kolorowa T7C
https://pl.aliexpress.com/item/4000193428351.html

Tylko te rozdzielczości...

Zdecydowanie bierz tą pierwszą, jest o lata świetlne lepsza niż T7.

Dla guidingu i planet rozdzielczość to nie problem, a do DSów bez chłodzenia i tak będziesz miał kiepskie wyniki (plus jeszcze mały piksel, z którym nie poradzi sobie montaż...). Tak więc DSy w tym układzie to co najwyżej jasne obiekty na krótkich czasach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, MateuszW napisał:

Zdecydowanie bierz tą pierwszą, jest o lata świetlne lepsza niż T7.

Dla guidingu i planet rozdzielczość to nie problem, a do DSów bez chłodzenia i tak będziesz miał kiepskie wyniki (plus jeszcze mały piksel, z którym nie poradzi sobie montaż...). Tak więc DSy w tym układzie to co najwyżej jasne obiekty na krótkich czasach.

Dzięki za podpowiedzi. Cięższy montaż nie wchodzi w grę, bo nie wejdzie na rower. Na razie cprykam telefonem i rozważam usprawnienia. Przyznam, że zależy mi nie tylko na jakości zdjęć, ale też szkoda mi czasu, aby ciągle walczyć z pozycjonowaniem telefonu względem okularu. 

M57. 25x8s. Sky-Watcher BKP 130/650 EQ2, 6mm okular. Xiaomi Redmi Note 7. Deep Sky Camera, Sequator, Photoshop.

ring-8s-2020-04-24-001.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, karp_killer napisał:

Cięższy montaż nie wchodzi w grę, bo nie wejdzie na rower.

Jak warunkiem jest duża mobilność to do zdjęć najlepiej będzie Ci przejść na lustrzankę + obiektywy. Wtedy EQ2 powinien dawać przyzwoite rezultaty, a możesz go zmienić na jeszcze bardziej kompaktowy i dokładniejszy SW Adventurer (chociaż on już nie da rady z obecnym teleskopem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
21 godzin temu, MateuszW napisał:

Jak warunkiem jest duża mobilność to do zdjęć najlepiej będzie Ci przejść na lustrzankę + obiektywy. Wtedy EQ2 powinien dawać przyzwoite rezultaty, a możesz go zmienić na jeszcze bardziej kompaktowy i dokładniejszy SW Adventurer (chociaż on już nie da rady z obecnym teleskopem).

Tak, to też jest ciekawa koncepcja. Wszystko kusi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ku potomnym ;)


Ostatecznie połączyłem tak:
SW  BKP 130/650 z odkręconym mocowaniem okularu -> pierścień redukcyjny RISE (UK) 42mm-40mm -> adapter M42-NEX -> bezlusterkowiec Sony Nex-3N
Wyciąg po ustawieniu ostrości minimalnie wystaje do tuby teleskopu, choć nie zasłania lustra. Czy warto wyczernić go z wierzchu? 

Całość jest bardzo lekka i przenośna, wyciąg jest obciążony w niewielkim stopniu. Adaptery w sumie dodają chyba mniej niż centymetr. 


Linki do złączek:
https://pl.aliexpress.com/item/4000619262401.html

https://pl.aliexpress.com/item/32922183742.html

 

Tak to wygląda:
2020-07-05-15_41.jpg.aa22cdb1d5db600f8d9f99df209bb864.jpg

 

Tak to pracuje (148x10s):
andromeda-06-12-001-1813x1200.thumb.jpg.b4790a0d46b3377310693d84d66f0be3.jpg

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.