Skocz do zawartości

M44 - Moja zabawa z gromadami i walka z Księżycem


OnlyAfc

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że pogoda dopisuje, to człowiek każdą wolną chwilę chce spędzić przed domem i focić, pojawia się jednak problem z bardzo jasnym księżycem.

Już zmarnowałem kilka godzin, strzelając mgławice bez żadnego normalnego efektu. Zagłębiłem się w lekturę i zobaczyłem, że najlepsze obiekty na teraz, to są gromady gwiazd.

Tak więc wczoraj sprzęt rozstawiłem i cyknąłem dwie. M44 i M38 (ją pokażę później).

40x30s ISO 400 + 20 darków + 30 flatów + 100 biasów.

Sprzęt to TS Photoline 70mm, flattener 0,79x, HEQ5, ASIAIR

 M44.thumb.jpg.82f1aed2293c6cbbb4b06c6f5920593e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, isset napisał:

Czemu taki gradient zostawiłeś?

Nie mogłem się go pozbyć właśnie. Gdzieś przesadziłem przy obróbce i zauważyłem już na sam koniec a już nie umiałem go wywalić. 

Soft Color Gradient Removal i Hard Color Gradient Removal nie pomagały

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, troszkę zgłupiałem.

Sprawdziłem wczoraj focus i faktycznie, troszkę uciekła mi ostrość. Postanowiłem ją poprawić i strzelić ponownie 40 fotek M44, żeby porównać, jak będzie wyglądać.

Jako, że nie mam maski bahtinova, to ostrość ustawiłem na początku przy maksymalnym zoomie canona. Wybrałem jasną gwiazdę, przybliżyłem ją maksymalnie w aparacie i mikroruchami ustawiłem tak, żeby gwiazda była jak najmniejsza.

Potem wszedłem w ASIAir i sprawdziłem ustawienie ostrości. Wykresy pokazały, że gwiazda jest niemal idealnie w ostrości.

Potem strzelam 40 fotek, wrzucam z darkami, flatami i biasami do DSS-a i dostaje to:

m44_probka.jpg.099f9c94e343b71686738ce8ce708939.jpg

No wcale na ostre to nie wygląda. To jest dokładnie to, co wypluł mi DSS. Wyciąłem dosłownie kawałek, żeby pokazać. 

Gdzie leży w takim razie problem, skoro tak to wygląda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, monter napisał:

A wrzuć jedną klatkę. Może podczas sesji coś się rozjeżdża? 

Już na forumastronomicznym koledzy zasugerowali, że to kwestia modyfikacji canona bez wstawienia filtra baadera i że będzie potrzebny filtr IR Cut

Pojedyncza klatka wygląda bardzo podobnie, też są placki na nich.

Edytowane przez OnlyAfc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.forumastronomiczne.pl/applications/core/interface/file/attachment.php?id=116834

potedynczy fit.

Kurde, już mam mętlik w głowie, nie wiem, gdzie jest przyczyna już teraz.

Ostrość sprawdzałem co chwilę, na pewno była ustawiona a potem takie placki wychodzą :/

PS. znalazłem taki ciekawy wątek na forum:

 

 

Edytowane przez OnlyAfc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiego masz Canona?
Dla mnie to wynik ostrzenia bez maski, ze średnicą 70mm ciężko wyostrzyć z live view.
W moim wątku problem tkwił w źle ustawionej ostrości - bez maski, nie wiem czemu nikt wtedy o tym nie wspomniał. 

Edytowane przez astrocola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na live view powinieneś móc ustawić akceptowalną ostrość przy dodatkowym x10 cyfrowym zoomie. Zorganizuj sobie maskę do ostrzenia i zweryfikuj. Mam maskę z ED80, jakby pasowała mogę oddać po kosztach przesyłki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.