Skocz do zawartości

Problem z namierzaniem obiektów GOTO


wajoman1991

Rekomendowane odpowiedzi

13 godzin temu, Piotr4d napisał:

Dokładna i szybka  metoda ustawiania na biegun, kótra  wymaga jedynak podpięcia kamery/lustrzanki do komputera, to użycie SarpCapa 2.9 

jak to zrobić lustrzanką ? Bynajmniej mojego Canona  750 D SarpCap 2.9 nie widzi

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam się, że osobiście nie testowałem. Założyłem, może błędnie, skoro DSLRy (Nikon, Canon) mają sterownik ASCOM.DSLR obsługiwany przez przez Maxima, APT,..., to powinien działać i tu.

 

Może tu coś znajdziesz https://www.cloudynights.com/topic/657429-how-to-use-sharpcap-with-a-dslr/

Edytowane przez Piotr4d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tayson

 

Cytat

zakladam, ze dostaniesz lunetke z nową siatka. obejrzyj sobie moj filmik

Film bardzo pomocny. Ja jeszcze muszę doczytać dokładnie sposób korzystania z lunety biegunowej, bo jednak pierwszy raz będę miał z nią styczność

 

@Krzysztof z Bagien

 

Cytat

W ogóle to SynScan ma opcję ustawiania na Polarną bez lunety biegunowej. Nie wiem na ile jest to dokładne, ale na pewno będzie lepsze, niż takie patrzenie przez dziurę :)...

Na pewno dla własnej ciekawości i chęci zdobycia wiedzy sprawdzę ten sposób.

 

Panowie bardzo dziękuje za tak solidną pomoc :) Myślałem, że zostanę "zlinczowany" za zadawanie trywialnych pytań :D

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Krzysztof z Bagien

 

Cytat

Musisz zgrubnie wycelować montaż tak jak to robisz obecnie, a potem ustawić go na dwie lub trzy gwiazdy. Z pilota wybierasz Setup -> Alignment -> Polar Alignment, wyświetli się lista gwiazd, wybierasz sobie jedną z nich. ...

Małe pytanko. Ustawiam montaż zgrubnie na polarną i bzauje się na 3 gwiazdach (wiadomo, że sam bede je dociagal pilotem) i dopiero przechodze do Setup - Alignment -> polar i cala reszta itd?

 

Czy ustawiam sie zgrubnie i od razu setup -> alignment -> polar alignment i tutaj sie bazuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, wajoman1991 napisał:

@Krzysztof z Bagien

 

Małe pytanko. Ustawiam montaż zgrubnie na polarną i bzauje się na 3 gwiazdach (wiadomo, że sam bede je dociagal pilotem) i dopiero przechodze do Setup - Alignment -> polar i cala reszta itd?

Tak.

Zrób wszystko jak robiłeś do tej pory, a potem Setup > Alignment > Polar alignment i rób to, co pilot mówi, żeby robić :)

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawiła się kolejna zagadka. Otrzymałem lunetę biegunową. Wykonałem wszystko zgodnie z filmikiem od @Tayson

 

Czy teraz juz bede mógł przystąpić do bazowania na polarną. Nie mam śrub mocujących więc centrowanie odpada? Jak w razie czego korygować centrowanie aby przy obrocie z GP w środku krzyża, GP nie zaczeła uciekać ze środka? Ja czegoś nie rozumiem?

Edytowane przez wajoman1991
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super kolejna informacja :)

 

Więc tak wczoraj wyszedłem w nocy na polowanie z astrofoto i pojawiły się następujące zagadnienia:

 

Zbazowałem montaż względem GP za pomocą lunetki biegunowej. Efekt wg bardzo zadowalający biorąc pod uwagę, że jeszcze parę dni temu bazowałem się ustawiając GP w środku otworu na bez lunetki biegunowej.

 

Następnie zbazowałem się na 3 gwiazdach (Arcturus, Cappela, Merak) pierwsza wiadomo trochę odjechana ale mimo wszystko o wiele bliżej niż podczas bazowania do tej pory, druga i  trzecia już całkiem ładnie. Następnie zrobiłem GOTO do Alkaid aby powoli przymierzać się do M51 i tutaj zagadka. Jak dałem GOTO do Alkaid to pojechał jakby o wiele bardziej w dół i lewo. Nie ruszając kompletnie nic, postanowiłem zbazować się za pomocą 1 gwiazdy właśnie na Alkaid i tutaj montaż pojechał całkiem ładnie, jedynie musiałem przeskoczyć pole szukacza za pomocą Deklinacji strzałką dół. O co to chodzi, że jak daje GOTO to pojechał znacznie w inne miejsce i nie ruszając nic z montażem czy w ustawieniach, dałem bazowanie na tą samą jedną gwiazdę i pojechał już całkiem ładnie?

 

Następnie GOTO M51 i delikatnie poprawiłem podobnie jak na Alkaid za pomoc DEC w dół i szukanie obiektu i ustawianie w kadrze. Robiłem takie sesje 50  X 30s i delikatnie poprawiałem ustawienie na M51 mimo wszystko trzymał całkiem ładnie jak na te 50.

 

Wszystkie parametry wpisane były ok Szerokość, Długość Godzina, Strefa itd

 

Czeski Film i rosyjskie napisy :)

 

Dziękuje za pomoc

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.