Skocz do zawartości

Pierwszy tak ciemny i drobny obiekt


Rekomendowane odpowiedzi

Pierwszy raz udało mi się zobaczyć galaktykę która wymaga większego powiększenia i jest trudniejsza do znalezienia w moim dobsonie 10" :)

Odnaleziony obiekt : Galaktyka Bodego, 

Miejsce do obserwacji : działka na wsi  , SQM 21,20 , szczerze mówiąc dosyć trudne miejsce bo działka jest prawie w lesie i wysokie drzewa przeszkadzają

Trzy dni temu godzina 21 00  , poobserwowałem księżyc i pomyślałem sobie że może pomimo wielkiego zaświetlenia jakie powodował uda mi się coś jeszcze znaleźć, skierowałem teleskop na najciemniejsze miejsce na niebie, wysoko na północ, i już po kilku minutach zobaczyłem jasny punkt okolony szarą, koncentryczną mgiełką. Galaktyka Boodego jest spiralna, niestety nie udało mi się dostrzec ramion. Na załączonym szkicu, ktory jest moim pierwszym szkicem(dlatego jest w jakości jakiej jest ) przedstawiam co widziałem z użyciem okularu 6 mm 

galaktyka_boodego.PNG

Edytowane przez Jan Astralbreeze
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Mariusz Psut napisał:

Janku a próbowałeś innych powiększeń,np 10mm? Może z inną ŹW byłoby lepiej. 

Szukałem za pomocą 30mm gso superview, potem jak znalazłem przeszedłem na 10 mm omegona , było jak na mój gust za małe zbliżenie, to dałem oriona 6mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jan Astralbreeze napisał:

W sumie racja, na szczęście używałem dobrego filtra księżycowego który blokował nadmiar odbitego światła więc nie było tak źle

 

Zdziwisz się, jak taki jasny obiekt miesza w oku. Zrób test, popatrz na jakąś galaktykę, później zerknij na ekran telefonu, a później znowu na galaktykę ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, monter napisał:

Zdziwisz się, jak taki jasny obiekt miesza w oku. Zrób test, popatrz na jakąś galaktykę, później zerknij na ekran telefonu, a później znowu na galaktykę

No tak, już kilka razy się o tym przekonałem :)  galaktykę obserwowałem po księżycu bo wstępnie założyłem że na nim zakończę obserwacje, dopiero potem naszło mnie pod wpływem impulsu żeby coś jeszcze spróbować. Zwykle po rozpoczęciu obserwacji staram się unikać światła psującego akomodacje, ale zdarza mi się zerknąć do stellarium które na szczęście jest ciemne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A galaktykę Cygaro (M82) też widziałeś? Jest 40" od Galaktyki Bodego i tworzą ładną parkę, którą w swoim Omegonie powinieneś zmieścić w polu widzenia. Osobiście na M82 lubię stosować duże zoomy bo udaje mi się wtedy dostrzec jakieś tam niejednorodności w strukturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M81 i M82 to pierwsze galaktyki, które poza M31, udało mi się wypatrzeć. Pamiętam jeszcze uczucie ekscytacji z tego powodu. Używałem refraktora 102/500. Teraz czasami oglądam je sobie podczas nocnych spacerów w lornetce 8x42. Czytałem że można je zobaczyć gołym okiem, ale to chyba trzeba być dzieckiem zamieszkałym w Tybecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.