Skocz do zawartości

Mgławice przez 8" teleskop


Bezel

Rekomendowane odpowiedzi

12 hours ago, Bezel said:

Czy przez 8" teleskop jestem w stanie dostrzec jakąś jasną mgławice? Po odnalezieniu M3 i kilku gromad otwartych naszła mnie chęć na mgławice (oprócz mgławicy w Orionie)

Zacznij od M81 i M82:
1542017390_duzywoz.jpg.6051a5e8917060d5d9df924987124fcb.jpg
i galaktyk w Lwie:
lew.jpg.c8f0e38b1e1cdbd6871b4d7b14055b20.jpg

Jeśli będzie Ci mało, to całaPanna i Warkocz Bereniki jest naszpikowany galaktykami:

Messier-Objects.thumb.png.a6aea249beb422740637f1556c9ab004.png

szczególnie polecam Łańcuch Markariana - https://pl.wikipedia.org/wiki/Łańcuch_Markariana

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli typowo o mgławice chodzi a masz w miarę akceptowalny pod względem LP południowy horyzont to jeśli będziesz w stanie się zerwać o 5 rano - obowiązkowo M8 (Mgławica Laguna), M17 (Mgławica Omega) oraz trochę trudniejsza M16 (Mgławica Orzeł). Szczególnie te 2 pierwsze bardzo piękne i jasne, a pod ciemnym niebem rozkładają na łopatki :D 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej, poniżej lista jasnych mgławic, które powinieneś dostrzec w 8-calach:
M57 - Pierścień w Lutni, najlepiej będzie wyglądać na powiększeniu 100-200x
M27 - Hanlte w Lisku, najlepiej będzie wyglądać w powiększeniu 60-150x

M17 - Łabędź/Omega, w strzelcu, powiększenia podobne jak dla Hantli 60-150x
M8 - Laguna, w strzelcu, bardzo duża i jasna mgławica z gromadą niebieskich gwiazd, 60-100x

M20 - Trójlistna Koniczyna w strzelcu, też dosyć jasna, najlepsze powiększenia 60-150x


To są najjaśniejsze mgławice, dość łatwe do odnalezienia z mapą nieba. Wiosną w drugiej części nocy najlepiej je obserwować, latem przez większą część nocy będą dostępne. Jest jeszcze sporo mgławic planetarnych, które dają się złapać w 8-calach jednak wyszukanie większości z nich wymaga już trochę wysiłku. W sierpniu, potem we wrześniu przed świtaniem zacznie wychodzić Orion i tam w jego mieczu znajduje się M42 - ale to widok na zimę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mack_mnk napisał:

Hej, poniżej lista jasnych mgławic, które powinieneś dostrzec w 8-calach:
M57 - Pierścień w Lutni, najlepiej będzie wyglądać na powiększeniu 100-200x
M27 - Hanlte w Lisku, najlepiej będzie wyglądać w powiększeniu 60-150x

M17 - Łabędź/Omega, w strzelcu, powiększenia podobne jak dla Hantli 60-150x
M8 - Laguna, w strzelcu, bardzo duża i jasna mgławica z gromadą niebieskich gwiazd, 60-100x

M20 - Trójlistna Koniczyna w strzelcu, też dosyć jasna, najlepsze powiększenia 60-150x


To są najjaśniejsze mgławice, dość łatwe do odnalezienia z mapą nieba. Wiosną w drugiej części nocy najlepiej je obserwować, latem przez większą część nocy będą dostępne. Jest jeszcze sporo mgławic planetarnych, które dają się złapać w 8-calach jednak wyszukanie większości z nich wymaga już trochę wysiłku. W sierpniu, potem we wrześniu przed świtaniem zacznie wychodzić Orion i tam w jego mieczu znajduje się M42 - ale to widok na zimę :)

Na chwilę obecną tylko 2 pierwsze mogę odhaczyć :D M57 zrobiło na mnie największe wrażenie, szczerze nie spodziewałem się że będzie ją aż tak dobrze widać - obserwuje z miasta także spodziewałem się co najwyżej plamy, ale czasami warto jest nie mieć wysokich wymagań do takich obiektów. M27 również dobrze widoczne, widać wyraźnie cały kształt.

Edytowane przez Bezel
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Wymarzyłem sobie Celestrona Advenced VX 8"Edge HD z 4 stałymi okularami Badeera, kilka filtrów, redukcja ogniskowej

Jak oceniacie ten wybór, wiem temat rzeka ale każda podpowiedź ma wielką wartość. Na starcie pobawię się lustrzanką chociaż naczytałem się już o kamerach dedykowanych.

Dziękuję za każde treściwe zdanie, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M57, M27 to w 4" dobrze już widać. Nie napisałeś skąd obserwujesz, jeżeli spod ciemnego nieba to przez 8" możesz szukać Ameryki i Pacmana (na razie jeszcze nisko).

Co prawda to trudne, ale możliwe - mi się to udało Syntą 8 i refraktorem 150mm.

Podobno i Pelikana można dostrzec, to na razie nie było mi dane.

 

Edytowane przez Ajot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ameryka to już bardzo szerokie pola, wręcz lornetkowe bo obiekt jest rozległy. Przyznam że miałem z nią problem nawet w 10" z filtrem UHC, z kolei Pacman to może być dość trudny obiekt zważywszy na niezbyt dużą jasność powierzchniową no ale jeśli chcesz spróbować czegoś trudniejszego to masz tu propozycje ;) 

od siebie z trudniejszych choć ciekawych obiektów mogę jeszcze dorzucić NGC1491, przy czym tu już warto zastosować zoom rzędu 100-150x ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.