Skocz do zawartości

Wykonuję guider " pod klienta"


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ skupiłem z rynku popsute lornetki ( jedna dostałem - Nikona Action - ale tej na razie nie rozbieram) i w ten sposób stałem się posiadaczem pewnej liczby obiektywów  o aperturze 40-50 mm i ogniskowych ok. 200 mm to chciałbym zaoferować wykonanie lunetki gudera "pod klienta" tzn. z wymaganym mocowaniem do teleskopu i z backfocusem do konkretnego typu kamerki. Regulacja ostrości helikalna albo R&P ( plastikowy).

Jest ktoś zainteresowany? Cena za każdym razem indywidualnie, bo mocno zależy od projektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonałem testowy egzemplarz - apertura 50 mm ogniskowa 200 mm - mocowanie kamery tubus 1.25 cala mocowanie do teleskopu - takie jak typowego szukacza

Na zdjęciu poniżej z kamerą ASI 120 MM

Cena z obiektywem ( bez kamery) 120 zł plus przesyłka.

IMG_0902.thumb.JPG.7d25e2e7760b08c5698a0b0fc29d6401.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy taka kamerka by się nadawała ?  Wykorzystane elementy z playstation 3,  dokupiony tylko nosek 1,25" , IR filtr GSO

no i podświetlany okular :  418_06_09_16_9_35_03.jpeg  

 

Pytanie raczkującego : a co z tym fantem, gdy w pobliżu nie ma gwiazdki do guidovania ? Jakaś głowiczka kulova ?

Bo specjalne uchwyty z mikro-regulacją w osiach xy - to już większy wydatek.

Parametrow tej kamerki nie znam , udało mi się swego czasu z roztrzęsionej seeingiem Wenus czy z kraterków na Księżycu

wypreparować coś takiego :

 

2015-07-05_211034_432.jpg.0ad09ade30ddafaa589eb833a9488852.jpg2015-07-04_232506_837.jpg.e8b122dbcd18a780181e1aa4ef39368c.jpg

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi się wypowiadać na temat kamerki, która widzę pierwszy raz w życiu, aczkolwiek wygląda mi na model APTINA AR 130 . Pole widzenia tej kamery w połączeniu z optyką 200 mm f5 daje w praktyce 100% szansy na znalezienie gwiazdki . Ja mam na swoim  setupie guider zamocowany na sztywno ( właśnie o takich parametrach) i nie zdarzyło się abym gwiazdki nie znalazł. Aptina pracuje z PHD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info !  To napewno nie jest  wzmiankowana przez Ciebie Aptina AR 130 . Osobiście kupowałem wszystkie komponenty

a kolega z osiedla, z wykształcenia optyk pracujący w tym zawodzie ( i jeżdżący  po całym świecie w delegacjach )  -

mi to zmajstrował za frico :)

Muszę się zastanowić ...

Z.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonanie dla jednego z kolegów- apertura 50 mm , ogniskowa 200 mm - dostosowane do kamery T7, montowane na dovetailu Vixen śrubą M6. Wtopione metalowe gwinty do śrub blokujących kamerę.Materiał - PET-G Carbon Black f-my Nebula. Waga 245 g.

Cena 150 zł.

 

IMG_0907.JPG

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wessel - robiłeś test latarkowy (jak dla lornetek) tych guiderów? z okularem wsadzonym zamiast kamerki.

Tubusy budżetowych lornetek mocno tną aperturę obiektywów. Stawiam na efektywną aperturę 30-35mm i światło ~f/6

Widać to na zamieszczonych przez Ciebie zdjęciach, ale to tylko wrażenie - najlepiej zrobić pomiar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Bartolini, ale nie będę aż takiej laborki robił, bo co to ma za znaczenie dla guidera? To jest urządzenie proste jak konstrukcja cepa i równie tanie- a działa znakomicie!

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnia realizacja guiderka o aperturze 30 mm i ogniskowej 100 mm dla kolegi, który będzie tym prowadził SWSA. Wzmocniona stopka, od spodu gwint 1/4 cala ( metalowy) do ew. instalacji śrubą.

IMG_2862.thumb.JPG.7de6feaa30f07afe1f0f9dbb90a3738a.JPG

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna realizacja : 50/200 do kamer ASI 120 Mini, T7, QHY 5 II-L, Lodestar - takich które wsuwają się do wyciągu 1.25 cala. Płaszczyzna ostrości dla nieskończoności wypada na śrubie blokującej więc ASI 120 Mini też się łapie. Mocowanie w stopce szukacza.

IMG_0921.thumb.JPG.03b110a486496a6a11dfde15360f68cd.JPG

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kolejna realizacja pod klienta - Optyka Nikon Action 50/200 do kamery ZWO ASI 120 MC-S, a więc backfocus 20 mm za końcem tuby.

Mocowanie takie trochę dziwne, ale taki teleskop ma klient. Miejsce kontaktu ze śrubami blokującymi wzmocnione duraluminium 2 mm, stopa z blachy miedzianej 2 mm.

Kamerkę zabezpiecza śruba moletowana M 4.

IMG_0945.thumb.JPG.e6c41aa9c80a7a556902e69c0a312ab7.JPG

IMG_0946.thumb.JPG.d8a592b0d704b16da2354dd900aa7c8c.JPG

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje wiedzieć jaką masz kamerkę do guidera i sposób montażu całości na tubie. Ważne jest tez określenie, czy guider z czymś tam na tubie-obręcze, szukacz - nie będzie w kolizji.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja jeszcze nic nie mam, tzn montaż dopiero jedzie z Niemiec.

Na pewno będzie to na początek Canon z obiektywem 200mm (docelowo 300 lub może jakieś APO do 500mm).

Więcej nic nie wiem. Jak to zainstalować (czy obejmy czy coś innego). Jaka kamerka (chyba ASI 120, bo wszyscy to kupują).

Ty pewnie rzuciłbyś tylko okiem i wszystko od razu byś wiedział.

Ja mam jeden cel...przygotować się na sierpień, tj. mieć już przygotowany setup do pracy. Żeby nie doszło do takiej sytuacji, że zaczynają się ciemne noce a ja dopiero się uczę:)

Jeszcze dodam, że optyka będzie mam nadzieję niedługo pracować z kamerką klasy ASI1600.

Edytowane przez Robson_g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, orientujesz się czy jest szansa zamocować kamerkę T7 do szukacza 6x30 bez jego nieodwracalnego przerabiania? Lub ile kosztowała by jakaś tubka z mocowaniem jako szukacz ewentualnie też na stopkę lampy błyskowej w aparacie lub ewentualnie na pręt przeciwwagi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawe rozwiązanie małego, zintegrowanego guidera dla najmniejszych montaży.

Optyka 30/130. Kamera z tego opisu.

Działa w PHD2 pod Windowsem i pod Linuxem - konkretnie pod Busterem na Raspberry pi 3B+. Regulowane parametry to czas ekspozycji, gamma, kontrast , jasność, rozdzielczość i inne mniej dla nas przydatne. Tu od razu chciałem podziękować Radkowi ( RadeKK) za pomoc w opanowaniu RPI. Screeny poniżej.

Guider waży niecałe 150 g. Ustawianie ostrości poprzez przesuwanie przedniej części tubusa nie jest tak wygodne jak regulowane wyciągiem, ale przy pewnej dozie cierpliwości daje się ustawić ( w końcu tego się nie ustawia co chwila,  a tak naprawdę to pewnie raz :) )

Stopka ma przykręcony kawałek szyny z otworami pod wymagania klienta, ale jak się zmieni setup to zawsze można samą stopkę wymienić na inną.

IMG_0950.JPG.1bc78ec35cec07bb6606a65acdbf6441.JPG

Szczegół stopki:IMG_0951.JPG.f739ee4ce00646afdf3cceddf395e427.JPG

Screen Windows 10 PHD2

IMG_0948.JPG.375ae0889fe3479d324cca97b5d28d64.JPG

Screen Raspberry Pi 3b+ pod Busterem i PHD2

IMG_0949.JPG.487e447260a40892700ee488b9dc1fa5.JPG

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak wygląda zamontowany miniguider na Canonie jednego z kolegów. Wbrew pozorom jest to piekielnie sztywne mocowanie i pozbawione ugięć bo guiderek jest leciutki.

SAM_9482.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.