Skocz do zawartości

Kraków wyłączy oświetlenie uliczne!!!


Rekomendowane odpowiedzi

Dużo obserwowałem i fotografowałem niebo w kwietniu dzięki wyłączonym światłom. Ale było to dziwne uczucie, znając powód tych ciemności.

Nie chciałbym, by teraz znowu przyszła ta sprzyjająca dla astronomii ciemność (lepiej w normalności wyjechać za miasto), bo wiązałaby się ona z tym, że znowu tyle żyć, zmagających się z covidem jest zagrożonych.

Boję się jednak, że z powodu tego, co się teraz dzieje (brak odpowiedzialności, nie przestrzeganie zasad sanitarnych itp.) bardzo szybko te dziwne ciemności przyjdą.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wyłączeniu świateł w Krakowie parę miesięcy temu wpadłem na pomysł żeby napisać do gminy w której mieszkam (niewielka gmina z paroma wsiami na południu Polski) i podsunąłem podobny pomysł. Ja to w zasadzie mieszkam w miejscu gdzie nikt w godzinach od 1 do 4 się nie porusza a mimo to mam skierowane praktycznie prosto na podwórko 3 lampy sodowe i wyłączenie ich na mojej uliczce, a już w ogóle w całej gminie na te parę godzin mogłoby stworzyć fajne miejsce do obserwacji. Niestety po paru tygodniach dostałem pismo że wniosek został zaopiniowany negatywnie :c

Aktualnie muszę się ustawiać za domem byle być osłoniętym przed bezpośrednim światłem ale tym sposobem mam bardzo ograniczony dostęp do południowej części nieba.

Taka o sytuacja

  • Smutny 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w gminie wyłączali latarnie między 0 a jakąś godziną przed wschodem słońca od 2011 roku. Niestety od wakacji tego roku już świecą całą noc :( Wysłałem maila z zapytaniem czy jest plan powrotu do tego jednak nie raczyli odpisać. Na szczęście w gminie obok w ramach oszczędności od kwietnia wyłączają latarnie w nocy więc nie ma tragedii :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 rok później...
26 minut temu, MateuszW napisał:

Pamiętacie? :) Przeżyjmy to jeszcze raz!

 

 

Mateusz filmik swietny...ale podkladowa muzyka zbyt ostra jakby to byla jakas tragedia a nie cud dla milosnikow astronomii ;)))

Edytowane przez ax
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, orlen napisał:

Oby wysokie ceny prądu wyszły nam na dobre

Oj tak, to może przynieść coś dobrego. W dużych miastach pewnie nie, ale w mniejszych jest nadzieja. Ale jest też ryzyko, bo taki Tarnów ogłosił, że w związku z rosnącym prądem... wymienią lampy na ledowe, zamiast coś gasić :( Także zamiast poprawy, będzie pogorszenie.

3 minuty temu, ax napisał:

Mateusz filmik siwtny...ale podkladowa muzyka zbyt ostra jakby to byla jakas tragedia a nie cud dla milosnikow astronomii ;)))

No był to taki szok, że muzyka musi oddać emocje :) Ale może masz rację, że może się negatywnie, zamiast pozytywnie kojarzyć.

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

https://finanse.wp.pl/zaskakujacy-efekt-drozyzny-miasto-wylacza-niektore-lampy-uliczne-by-oszczedzac-prad-6729429481790112a

Chyba zaczęło się na dobre.

 

Rozmawiałem z radnym gm. Dębe Wielkie (15km na wsch. od W-wy), prognozę dostali taką, że tylko pozostaje im wyłączyć oświetlenie, ale wolą ciąć wszędzie byle nie tu, bo boją się gniewu lokalsów jak wzrośnie przestępczość. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Ajot napisał:

https://finanse.wp.pl/zaskakujacy-efekt-drozyzny-miasto-wylacza-niektore-lampy-uliczne-by-oszczedzac-prad-6729429481790112a

Chyba zaczęło się na dobre.

 

Rozmawiałem z radnym gm. Dębe Wielkie (15km na wsch. od W-wy), prognozę dostali taką, że tylko pozostaje im wyłączyć oświetlenie, ale wolą ciąć wszędzie byle nie tu, bo boją się gniewu lokalsów jak wzrośnie przestępczość. :)

 

Rozumowanie ludzi.... 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Ajot napisał:

https://finanse.wp.pl/zaskakujacy-efekt-drozyzny-miasto-wylacza-niektore-lampy-uliczne-by-oszczedzac-prad-6729429481790112a

Chyba zaczęło się na dobre.

 

Rozmawiałem z radnym gm. Dębe Wielkie (15km na wsch. od W-wy), prognozę dostali taką, że tylko pozostaje im wyłączyć oświetlenie, ale wolą ciąć wszędzie byle nie tu, bo boją się gniewu lokalsów jak wzrośnie przestępczość. :)

 

Jak dębowe baby zaczną niewinnych astroamatorów gwałcić po ciemku w polu to już Wam do śmiechu nie będzie.

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od godziny 00:00 do 05:00 latarnie powinny świecić tylko na skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych. Dość marnowania publicznych pieniędzy. A jeżeli ktoś w wyżej wymienionych godzinach chce by latarnia świeciła mu pod domem niech zgłosi ten fakt do gminy lub innego organu zarządzającego i płaci ze swoich prywatnych pieniędzy. Tak powinno być.:headbang:

  • Lubię 5
  • Dziękuję 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.