Skocz do zawartości

Kraków wyłączy oświetlenie uliczne!!!


Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, Astrobonq napisał:

Centrum Drogi Mlecznej zachodzące na północnym zachodzie... Właśnie zmieniłeś nachylenie osi obrotu Ziemi. Albo poprzesuwałeś płyty tektoniczne. Dzięki za koniec świata! Mało Ci było wirusa??

Jeszcze się zdziwisz jak w końcu zgaszą Warszawę :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, astrokarol napisał:

A gdzie, jak nie w Warszawie mają się zacząć ? :P

w USA. Wszystko na filmach dzieje się USA: kosmici lądują, asteroidy uderzają, najgorsze huragany przechodzą, największe powodzie. Zawsze najpierw, zawsze najsilniejsze i zawsze odważnie bronią przed tym całą ludzkość :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, astrokarol napisał:

Na dużej znanej prywatnej stacji telewizyjnej policja z Krakowa:

"Nie pokojąca informacja". Dalej mówił o braku danych (więc skąd stwierdzonie jaki charakter ma informacja ?).

:(

 

O ile ta duża stacja to Polsat a program to "Wydarzenia" to potwierdzam ;)

Całe szczęście nie padły słowa w rodzaju "bezmyślność" czy też "zdrada" ;)

Policja jeszcze nie ma danych o zwiększonej ilości kolizji (ciekawe kto z kim miałby kolidować...) ani włamań. Mam nadzieję że rozwiązanie wytrzyma próbę czasu i zostanie już na stałe ;)

 

@MateuszW wyślij może materiał z grona gdzieś do mediów. Niech ludzie zobaczą ;)

 

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

@MateuszW wyślij może materiał z grona gdzieś do mediów. Niech ludzie zobaczą ;)

Dzisiaj spróbuję zrobić jeszcze lepsze zdjęcia, zobaczymy.

 

Jak ktoś ma kamerkę Allsky w Krakowie, to wrzućcie swoje porównania tutaj.

Godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

Policja jeszcze nie ma danych o zwiększonej ilości kolizji (ciekawe kto z kim miałby kolidować...) ani włamań.

No właśnie, auto ma się zderzać samo ze sobą? :) 

Odnośnie włamań, to moim zdaniem obecna sytuacja jest zbyt skompllikowana i może prowadzić do fałszywych wniosków. Kradzieże mogą wzrosnąć na skutek kryzysu, a wtedy cały problem zrzuci się na brak lamp. Jeśli część miast wyłączy a inna zostawi, to będzie można w miarę rzetelnie porównać dane - czy wzrosło wszędzie tak samo, czy gdzieś inaczej, albo może nigdzie nie wzrośnie?

1 godzinę temu, orlen napisał:

w tok fm wlasnie wypowiadał sie jakis rzecznik malopolskiej policji, że to moze byc okazja dla zlodziei i ze im sie ta decyzja nie podoba i nie byla konsultowana z policją.

Ehh, szkoda że edukacja leży w polskim społeczeństwie i nawet rzecznik wypowiada się na podstawie ludowych przekonań a nie badań naukowych i statystyk. Jak tak dalej będzie, że głupota idzie zarówno z dołu (od ludzi), jak i z góry, to to rozwiązanie może nie przetrwać próby czasu. Oby nie doszło do paradoksu, że ważniejsza będzie kasa na lampy niż ratowanie ludzkiego życia w szpitalu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie łudźmy się, po recesji wrócimy do status quo, bo lęk przed ciemnością jest atawizmem i po prostu człowiek lubi jak jest jasno. Z łuną miejską można walczyć tylko modyfikując oświetlenie miejskie i wprowadzając sztywne normy w zakresie natężenia i pasma wbrew woli gawiedzi.

 

3 minuty temu, MateuszW napisał:

Ehh, szkoda że edukacja leży w polskim społeczeństwie i nawet rzecznik wypowiada się na podstawie ludowych przekonań a nie badań naukowych i statystyk

Pokaż mi moment gdy polska policja posiłkowała się badaniami naukowymi w celach prewencyjnych. Przecież to zawsze jest bełkot. Bezpieczeństwo ruchu drogowego jest od akcji do akcji, celowane na oślep, na podstawie ludowych przekonań, i nawet to pięknie wychodzi w kulawych statystykach policyjnych. Czyli nie ma żadnych rezultatów. Widać to dość dobitnie na przykładzie Jaworzna w relacji do choćby Wrocławia, gdzie w tym drugim po kolejnym śmiertelnym wypadku pieszego na ulicy zrobionej do wyścigów, urzędnicy nie mają potrzeby wyciągania wniosków i modyfikacji infrastruktury.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kradzieże mogą wzrosnąć od samego sugerowania w mediach, że mogą się one pojawić. Media powinny mieć zakaz komentowania niektórych sytuacji w negatywnym świetle przed rozpoczęciem np. wygaszania oświetlenia. W USA w pewnym momencie przestano mówić w mediach np. o seryjnych zabójcach, gdyż powodowało to wzrost dokonywanych przestępstw. Ranga wydarzeń inna, ale zasada podobna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Winter napisał:

Kradzieże mogą wzrosnąć od samego sugerowania w mediach, że mogą się one pojawić. Media powinny mieć zakaz komentowania niektórych sytuacji w negatywnym świetle przed rozpoczęciem np. wygaszania oświetlenia. W USA w pewnym momencie przestano mówić w mediach np. o seryjnych zabójcach, gdyż powodowało to wzrost dokonywanych przestępstw. Ranga wydarzeń inna, ale zasada podobna.

dokladnie, tak jak z trąbieniem o nadchodzącym kryzysie, jak wszystkie media bedą tak twierdziły to wywołają panikę na rynku i doprowadzą do samospelniającej sie przepowiedni.

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I znów światła uliczne w Krakowie zgasły, chmur niema, gwiazdki wyszły, jest fajnie :astronom:

Chciałbym, żeby tak zostało i to wyłączanie świateł stało się tradycją, u mnie różnica jest ogromna. Wczorajszej nocy, niedługo przed włączeniem świateł, przed 4-tą, z mojego pokoju, udało mi się wypatrzeć Galaktykę Andromedy przez lornetkę 20x60, była bardzo słaba i nisko nad horyzontem, prawie niewidoczna. W normalnych warunkach mogę sobie o czymś takim najwyżej pomarzyć.

 

P.S. Po dłuższym zastanowieniu, stwierdzam, że niebo u mnie, a mieszkam blisko Ronda Barei, jest jednak nawet ciemniejsze od tego jakie miałem w latach 90 za dzieciaka, kiedy stawiałem pierwsze kroki w astro na balkonie. M13 widoczna na wprost przez lornetkę, normalnie, gdy jest jasno, trzeba trochę się wysilić. 

Edytowane przez Teleskop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj znowu obserwowałem zgaśnięcie świateł (czy to już nowa dziedzina astronomii? :P ) i mam jeszcze fajniejszy materiał.

Ale co mnie zaskoczyło i wprawiło w kolejny zachwyt to fakt, że dzisiaj również w Wieliczce zgasła część lamp w tym połowa mojego osiedla! Nie mam na razie pojęcia, jak duża część lamp zgasła, ale możliwe że Wieliczka poszła śladami Krakowa. Na razie nie znalazłem potwierdzenia tych informacji w mediach.

Znalazłem informację, że również gmina Olesko postanowiła zgasić lampy: https://tvn24.pl/krakow/krakow-miedzy-polnoca-a-400-zgasna-lampy-w-miescie-4554657

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.04.2020 o 00:59, swobodny napisał:

Różnica na pierwszy rzut oka jest ogromna. Teraz SQM  pokazuje mi 19.60, podczas gdy typowy pomiar przy włączonych światłach to 19.20. Niebo nie jest zupełnie czyste, wiec może być jeszcze lepiej.  Krakow, zachodnie przedmieścia, Wola Justowska. 

Dzisiejszy pomiar, jeszcze lepiej: 19.70.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MateuszW napisał:

Gif kaszani jakość. Kiedyś chyba @szuu pisał o alternatywnym formacie, który obsługuje nasze forum

można wrzucać mp4, standardowy kodek h264 jest już chyba w dzisiejszych czasach obsługiwany w każdej przeglądarce.

takie rozwiązanie ma też swoje wady w porównaniu do gifa ale wreszcie normalna kompresja wideo a nie 256 kolorów z lat 80ych ubiegłego stulecia :P

łączenie dwóch obrazków krakow_1.jpg i krakow_2.jpg do krakow.mp4 z szybkoscia 1fps za pomoca ffmpeg: 

ffmpeg -r 1 -i krakow_%d.jpg krakow.mp4

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, szuu napisał:

łączenie dwóch obrazków krakow_1.jpg i krakow_2.jpg do krakow.mp4 z szybkoscia 1fps za pomoca ffmpeg: 

No ale to już będzie film, który trzeba włączyć, żeby ruszył... Najważniejsze w tym jest właśnie że widzisz od razu że coś się dzieje :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, MateuszW napisał:

Przy okazji chciałem zapytać specjalistów od obróbki: macie pomysł, czym to alignować? Tutaj użyłem Maxima z ręczną alignacją na 2 "gwiazdy", ale przydałoby się coś co pozwala na więcej punktów. Spróbowałem w Pixie, ale automat nie radzi sobie ze zmianami na zdjęciach. Mamy tu dużo białych punktów, więc technicznie rzecz biorąc przypomina to astrofotkę :) Macie pomysł?

A spróbuj wszystko wrzucić do image composite editor i niech to przemieli. Złączy wszystko co mu dasz i zrobi panoramę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, orlen napisał:

w tok fm wlasnie wypowiadał sie jakis rzecznik malopolskiej policji, że to moze byc okazja dla zlodziei i ze im sie ta decyzja nie podoba i nie byla konsultowana z policją.

No to teraz będą mieli wymówkę....witki opadają.

To może wreszcie policja przedstawi wyniki badań naukowych o tym świadczące lub chociaż statystyki a nie na domysłach się opierają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wszystkich z Krakowa i okolic, cieszę się Waszym szczęściem. Jestem z Radomia i pomimo, że nie jest tak źle jak u Was to w ubiegłym roku była jakaś spora awaria i co najmniej cała północna część miasta była totalnie ciemna, ani jednej lampy, świateł w mieszkaniach itd. Widok nieba był niesamowity, więc wiem jak wielka jest Wasza radość :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takiej nocy w Krakowie nie pamiętają najstarsi gór.... najstarsi krakowianie :) Nie dość, że latarnie powyłączane i zupełnie bez chmur, to jeszcze dzięki ostatnim wiatrom bardzo przejrzyste powietrze (oczywiście jak na Kraków). Trzy i pół godziny spędziłem na tarasie :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.