Skocz do zawartości

Kraków wyłączy oświetlenie uliczne!!!


Rekomendowane odpowiedzi

7 minutes ago, Tuvoc said:

Mały OT, ale w związku z Krakowem - czy mam omamy wzrokowe wynikające ze zbyt wielu pogodnych nocy (pewnie przez brak samolotów, ale co ja tam wiem :P), czy nad Krakowem wisi teraz konkretna warstwa cirrusa?

Coś tam wisi w powietrzu:

cirrus.jpg.f0a1f52d61369f76cabe52771bb29c15.jpg

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, MateuszW napisał:

Podeślecie linki do jakiś badań naukowych, które zaprzeczają zwiększaniu się przestępczości po zgaszeniu świateł? Fajnie byłoby mieć taki zbiór, żeby linkować takim niedouczonym ludziom.

Mateusz, pierwszy z brzegu raport wyklikany w Google'u - z RICE University. Proszę:

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=19&ved=2ahUKEwjevej_3O3oAhUmposKHZoPBGQQFjASegQIARAB&url=https%3A%2F%2Fkinder.rice.edu%2Fsites%2Fg%2Ffiles%2Fbxs1676%2Ff%2Fdocuments%2FKinder%20Streetlights%20and%20Crime%20report.pdf&usg=AOvVaw3AAVZjBD2KD-v11dUx5sBW

 

I wnioski z tego raportu: We see limited potential for any impact of improved street lighting on reductions in crime. Higher streetlight density is actually related to higher levels of crime, with the exception of the number of crimes against persons. However, even that association for crime against persons may only be driven by differences at the extreme ends of the streetlight density distribution.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Limax7 napisał:

Ponoć wyłączanie świateł ma być stopniowe i potrwać 2-3 dni więc będzie jeszcze lepiej :)

Trochę pomarudzę :)

Ubiegłej nocy, przy naprawdę niezłych warunkach postanowiłem i ja zobaczyć, jak to wygląda przed i po.

Szału nie ma.  Wizualnie (zwłaszcza powyżej 60 stopni) widać poprawę, ale na zdjęcie Drogi Mlecznej nad Krakowem raczej bym nie liczył.

Światło latarni przy drogach, podświetlenia zabytków i kopców to tylko jakiś procent LP. Zostają parkingi, dworce, budowy, sklepy, osiedla, domy itp. itd.

Dodatkowo "świecą" miasta wokół.

Niewątpliwie za to łuna znad Krakowa dla nich się zmniejszy i to jest plus.

Widok od strony ul. Tynieckiej, mniej więcej na wysokości Bielan.

Przed i po. Canon 7d, f/2,2 ISO400 Sigma Art, ogniskowa 50mm.

Czasy: 15 s. (przed północą), 10 s. (nie wiem czemu przestawiłem) i 5 s. (poglądowo).

Krk_off.gif.7d9e494f6881f782b2851d229ba37f49.gif

I szersze pole.

Canon 550d (mod). f/3,2 z filtrem Hoya Intensifier, Sigma Art, 18 mm. Tylko zmniejszone

30s. przy ISO 800:

389130286_f32iso800s30copy.thumb.JPG.cd41711abca05e350096b07552c33a42.JPG

20 s., ISO 800:

225065476_f32iso800s20copy.thumb.JPG.02bc2c4013184f1f711a516330e86405.JPG

15 s., ISO 4001961144347_f32iso400s15copy.thumb.jpg.9d294c0dc8e77477a85a16cd4a5332fe.jpg

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choćby statystyki polskiej Policji ostatnie które podali z podziałem na miejsce kradzieży. Czy nie wynika z nich jasno że oświetlenie nie ma żadnego korzystnego wpływu na liczbę kradzieży? (Ignoruję tu specjalnie kwestie zagęszczenia ludności) 

 

ulica – 7 069
• parking samochodowy – 6 761
• parking przy centrum handlowym - 216
• garaż – 195
• stacja paliwowa – 49
• autostrada, droga expresowa - 47
• ogródki działkowe, domki wypoczynkowe - 32
• las – 30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, MateuszW napisał:

Jeszcze małe porównanie ode mnie - wycelowałem aparat w sam środek Krakowskiej łuny:

DSC_1096.thumb.jpg.cdd24006b7d3d4460e82e6eeb40d039c.jpg

DSC_1632.thumb.jpg.068b8d89df28ddd8139839298cfb98b2.jpg

Mateusz musisz wylutować te ledy, bo odkąd wyłączyli latarnie widzę czerwoną łunę od strony Wieliczki.

  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, MateuszW napisał:

Jeszcze małe porównanie ode mnie - wycelowałem aparat w sam środek Krakowskiej łuny:

DSC_1096.thumb.jpg.cdd24006b7d3d4460e82e6eeb40d039c.jpg

DSC_1632.thumb.jpg.068b8d89df28ddd8139839298cfb98b2.jpg

Do jutra nazbierasz kilka komentarzy, że zły balans zrobiłeś, że gwiazdy jakieś takie koślawe, a nade wszystko, że teleskop ma służyć jako obiektyw , a nie obiekt fotografii :)

 

 

  • Lubię 2
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie (okolice Dęblina, szklarnie w Stężycy) dawno nie widziany zasięg. M13 widoczna na wprost po 2-3 minutach adaptacji. Choć nadal było widać mleczne tło nieba więc jestem ciekaw jaki był kontrast na DS. 

Ach, gby tak zmieniono przepisy o szklarniach ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, ryszardo napisał:

Niestety inne duże miasta nie pójdą raczej drogą Krakowa. Władze Warszawy już oficjalnie zajęły stanowisko, że nic z tego. Stać nas...

No tak, przecież nie będą oszczędzać na "bespieczenstfie", więc niech dalej wyrzucają publiczne pieniądze w błoto :( A inne miasta poza Warszawą też coś już mówią? Może jest nadzieja?

 

Jeśli ta sytuacja utrzyma się dłużej (Kraków off, Warszawa on), to będą piękne dane statystyczne i argumenty dla niedouczonych urzędników i obywateli, którzy tak czekają na przestępców :)

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 4/16/2020 at 9:05 PM, dobrychemik said:

Nie dziwię się, że Policja dość sceptycznie podchodzi do wygaszania świateł - po ciemku niełatwo będzie odróżnić policjanta z pałką u boku od byle zboczeńca.

A kogo ci zboczeńcy będą molestować, jak nikt teraz nie chodzi ulicą w nocy? Policjantów, czy złodziei? Normalni ludzie w tym czasie śpią (nie dotyczy astromiłośników biegających z teleskopem po ogródkach :D)

A jak się policjant pomyli to najwyżej "wymasuje" pałką innego stróża prawa, albo łamiącego prawo, czyli zboczeńca lub złodzieja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Hamster napisał:

Wystarczyło, że markety i galerie powyłączały światła w budynkach i na parkingach. 

Z tym akurat jest różnie, bo o ile galerie nie działają, to wiele sklepów spożywczych jest teraz dłużej czynna albo całą noc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No świecą pojedyncze lampy. Wczoraj próbowałem zapolować na DM robiąc time lapse z balkonu i miałem taką lampę pod nosem. Na końcu złapała mi się M8, jednak DM na pograniczu widoczności. Może dziś spróbuję zapolować z innej stron. M8 również wyraźnie zaznaczała się w lornetce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.04.2020 o 18:43, Bezel napisał:

Na facebokowym profilu Krakowa pod postem o zaistniałej sytuacji głównie takie komentarze... 

Czy w tym kraju każdy chodzi do pracy na 4 rano? Widocznie nie jest nam dane cieszyć się ciemnym niebem z miast :/

IMG_20200416_184117.jpg

Ludzie którzy piszą tego typu komentarze, jak ten przykład z fejsa, się mylą.:ermm: Jakiś czas temu krakowska policja, zabrała na ten temat głos i twierdzi, że było spokojnie w czasie kiedy zgaszono światła, żadna tragedia się nie rozegrała, nie było żadnych napadów, gwałtów. I tym samym dała argument do ręki tym, którzy chcieliby, żeby w nocy nie marnować energii na oświetlenie ulic, które późno nocy są puste. Fajnie by było, gdyby udało się przekonać władze miasta, żeby już zawsze wyłączano oświetlenie w jakiś godzinach. Pracowałem w ochronie, w obiekcie przy ul. Wawrzyńca, w Kazimierzu, turystyczne miejsce, między 2 a 4 w nocy, naprawdę nikt tamtędy nie chodzi i można śmiało w tych godzinach wygasić oświetlenie. Wcześniej nie, bo między 1 a 2, zdarzają się pijaczki, imprezowicze :pijacy: wracający z lokali do domu i turyści pod wpływem itp. 

Z pewnością da się wyłączyć oświetlenie uliczne o jakiś porach, nawet w takim mieście turystycznym jak Kraków. :happy:

 

Edytowane przez Teleskop
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.