Skocz do zawartości

Mgławica planetarna Jacoby 1 w Wolarzu


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Jacoby 1 to najciemniejsza z mgławic planetarnych odkrytych w XX wieku. Odkryta przez George Jacoby'ego w 1995 roku ma także inne oznaczenie - PK 085+52.1. Średnica ok. 11 minut kątowych.

Jest faktycznie bardzo ciemna. Moje zdjęcie to 30 godzin naświetlania OIII w bin 2 w kawałkach po 20 minut oraz 4 godziny luminancji ( 48x 300 sekund), w całości z Warszawy.

Skala 1,15 arcsec/piksel, szerokość pola widzenia 0,4 stopnia.

Niezbyt chętnie fotografowany obiekt, na palcach jednej ręki można policzyć fotki w necie.

Na razie wersja szlachetna, kolor niebawem.

Setup galaktyczny - FS 128, ATIK ONE 6.0 na ASA DDM 60. Filtry LRGB i OIII 8.5 nm Baader Planetarium.

P8_o7zdrOo6W_16536x16536_9ogn6cSV.jpg

 

Opis miejscówki:

Opis.thumb.jpg.d80b197d0b4b75b80a27a5e1b8f0550c.jpg

 

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, taki ogonek mi został. Tam jeszcze muszę poprawić maskę, no ale to w wersji full color.

Ta fotka co pokazałeś to nie jest jakaś super- nie ma na przykład tego dziubka po prawej stronie - a on jest ewidentnie widoczny.

Ta jest o wiele lepsza i tu jest i dziubek i ślad ogonka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strzeż się, użyłeś masek więc jesteś na czarnej liście. Niedługo jedyna słuszna prawda zapuka do Twoich drzwi...

.

.

.

Taki żart sytuacyjny w nawiązaniu do dzisiejszej dyskusji. Przepraszam nie mogłem się powstrzymać :)

Fajny obiekt, nie znałem. Trzymam kciuki za dokończenie i za kolor.

A tą maskę chyba rzeczywiście trzeba jeszcze delikatnie "dłubnąć" bo tak trochę dziwnie wygląda - choć to tylko moje odczucie, nie widziałem materiału źródłowego więc nie oceniam ale jedynie sugeruję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jeśli tak jest ( w co wątpię, ale moja próżność nie pozwala zaprzeczać) :) ) to uczeń już dawno mnie przerósł...

Poprawiłem tą maskę, chyba mniej widać...

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat w tym przypadku byłbym ostrożny. To jest kółeczko:

 

https://www.noao.edu/jacoby/pg_1520.html

 

http://articles.adsabs.harvard.edu//full/1995AJ....110.1285J/0999999P054.html

 

Zdjęcie "odkrywcze" to było 30minut 900mm lustro f/8 z pikselem 24um w poszerzonym paśmie Ha (obejmujący pasmo NII 658nm). Skala 0.68"/px

Podobny efekt powinno dać się uzyskać stosując 7h naświetlania z pikselem 4.54um bin2x2, zwłaszcza że technika CCD poszła do przodu od 1995 roku więc zakładam, że Atik jest nieco czulszy niż Tectronix sprzed 30 lat.

 

@wessel, nie chcesz dopalić kilku godzin szerszego Ha, żeby sprawdzić?

 

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Akurat w tym przypadku byłbym ostrożny. To jest kółeczko:

 

https://www.noao.edu/jacoby/pg_1520.html

 

http://articles.adsabs.harvard.edu//full/1995AJ....110.1285J/0999999P054.html

 

Zdjęcie "odkrywcze" to było 30minut 900mm lustro f/8 z pikselem 24um w poszerzonym paśmie Ha (obejmujący pasmo NII 658nm). Skala 0.68"/px

Podobny efekt powinno dać się uzyskać stosując 7h naświetlania z pikselem 4.54um bin2x2, zwłaszcza że technika CCD poszła do przodu od 1995 roku więc zakładam, że Atik jest nieco czulszy niż Tectronix sprzed 30 lat.

 

@wessel, nie chcesz dopalić kilku godzin szerszego Ha, żeby sprawdzić?

 

No ja mam tylko 128 mm f/8.

@HAMAL - nic tu nie było domalowane, nie mam aż takich zdolności :)

 

Poniżej pojedyncza klatka z filtrem OIII , 1200 sekund bin2 - autostretch w  Pix.

1835636588_Jacoby-005OIII.jpg.88751a5f6f40cebc098bbfb983f8e36a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe...miałem ochotę na ten obiekt, ale 10 pogodnych nocy wydawało się nierealne. Teraz jednak ciekawość mnie drąży. Generalnie to mamy jednak nieco lepszy zasięg niż odkrywcy ćwierć wieku temu, to warto penetrować. :) . (No, może przesadzam, ale czasu to mamy teraz dosyć!)

P.S

Szlachetna jest ta pojedyncza klatka!

Edytowane przez ryszardo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Behlur_Olderys napisał:

 

Ale robisz w OIII, a oni robili w Ha! 1 klatkę chociaż taką jak pokazałeś z OIII mógłbyś zrobić w Ha żeby być spokojnym....

Ależ mam! Zaraz pokażę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Behlur_Olderys napisał:

Ale robisz w OIII, a oni robili w Ha!

Dlatego uważam, że w OIII jeszcze sporo obiektów czeka na odkrycie, tylko trzeba zdać się na szczęśliwy los...

Tayson był blisko!

P.S.

Klatka Ha kojarzy mi się ze sceną z pewnego kultowego filmu ( polskiego): " ..chcesz powiedzieć, że  obiekt znajduje się w zasięgu mojego wzroku?.." , czy jakoś tak.. :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ryszardo napisał:

Dlatego uważam, że w OIII jeszcze sporo obiektów czeka na odkrycie, tylko trzeba zdać się na szczęśliwy los...

 

Tutaj akurat nie zadecydował tak całkiem los. Astronomowie wybrali tą gwiazdę bo była jakimś wyjątkowo gorącym białym karłem czy coś ten deseń. Celując w białe karły pomagamy szczęściu ;)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.