Skocz do zawartości

Jowisz, brak szczegółów powierzchni tarczy


Jan Astralbreeze

Rekomendowane odpowiedzi

Okej, wstałem sobie dzisiaj o 4:50 żeby coś popróbować z jowiszem, saturnem i marsem, ostatni był zasłonięty przez blok sąsiada więc odpadł z miejsca , potem saturna nie mogłem złapać bo był w krzakach.... , wreszcie udało się z jowiszem ale brak było szczegółów powierzchni na tarczy zarówno w okularze jak i w smarthponie, tylko jasna plama jak na załączonym zdjęciu , zdjęcie robione na szybko ale mniej więcej odzwierciedla widok. I jest pytanie czy wynikało to z tego że to miasto? nieodpowiednia godzina? Był brak jakiegokolwiek zachmurzenia, proszę o jakieś rady :(

jowisz.PNG

Edytowane przez Jan Astralbreeze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Jan Astralbreeze napisał:

czy wynikało to z tego że to miasto

wynika to przede wszystkim z tego, że widząc przed sobą ciemność, telefon podkręcił jasność i jeżeli nawet jakieś szczegóły były możliwe do zarejestrowania to zostały przepalone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, szuu napisał:

wynika to przede wszystkim z tego, że widząc przed sobą ciemność, telefon podkręcił jasność i jeżeli nawet jakieś szczegóły były możliwe do zarejestrowania to zostały przepalone.

 Tak było, ale dlaczego w okularze było widać prawie to samo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, DominikRZS napisał:

Wczoraj widoczność była katastrofalna. Szczegóły przebijały się przez ułamki sekund. Tragedia. Zdjęcie oddaje warunki.

Mam nadzieje że o to chodzi , bo to znaczy że jest jakaś szansa na lepszy widok innym razem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym razem wygrały bitwę.... Może następnym razem się uda

Mam dobrą stronę do sprawdzania: zachmurzenia https://pl.sat24.com/pl/pl/infraPolair

No i wiadomo zwykłą pogodynkę , a poza tym nie mam programu do sprawdzania stabilności atmosfery , może ktoś coś polecić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio również czekałem na tą trójcę i potwierdzam była klapa. Jowisz jako biała kulka, praktycznie bez jakiekolwiek detalu. Bardzo się rozczarowałem. To już był lepszy Saturn, choć i tu nie było rewelacji. Dodam że to wszystko było z SW MAK 180 (tak, wychłodzony).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janie, zdjęcie jest po pierwsze całkowicie prześwietlone, więc o tym co po drugie i co po trzecie nie ma nawet sensu dyskutować. Zamiast tarczy masz wypaloną na wylot dziurę. Opanuj najpierw ilość światła tak aby na tarczy żaden fragment nie osiągał pełnej bieli, a potem zabierzesz się za analizę tego co można poprawić w zakresie ostrości. Zważywszy na niewielką wysokość nad horyzontem - zapewne niewiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tydzień temu około był bardzo ładny Jowisz, widoczne pasy, jakiś tam niewielki szczegół, pociemnienia biegunowe, obraz falował, ale było nieźle, nawet byłem zaskoczony jak na tak niskie położenie planety. myślę, że refraktor 100 mm już by sporo pokazał. trzeba polować na dobry seeing po prostu i czekać bo planety jeszcze trochę się wzniosą, Mars w październiku będzie wysoko i całkiem blisko.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Jan Astralbreeze napisał:

Dziękuję za rady, ale pominąwszy zdjęcia a skupiajac się tylko na obserwacjach, cały rok będą nisko nad horyzontem, czy to znaczy że nie będzie takiego dnia żeby zobaczyć przez okular w mieście szczegółów planety?

Warunki na pewno się pojawią, trzeba po prostu trafić, no chyba że koło Ciebie jest jakieś szczególnie turbulentne miejsce. Jowisz i Saturn niestety cały czas pozostaną poniżej tych 20° nad horyzontem, za to będą delikatnie rosnąć aż do opozycji w lipcu, za to Mars z czasem będzie się pojawiać coraz wyżej i rosnąć dość szybko aż do opozycji w październiku

Edytowane przez lukaskot779
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 tygodnie temu również ciężko było mi złapać ostrość Jowisza oraz saturna ze względu na to, że nisko były nad horyzontem. Czym wyżej tym lepiej było, lecz niestety już za jasno :) 

Myślę, że w następnym tygodniu uda mi się już uzyskać lepszy efekt. Niestety muszę swojego dobsona 12 troszkę podwieść wyżej, bo niestety góra mi zasłania w naszych beskidach :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janku, koledzy dobrze radzą, poczekaj na lepsze warunki, tzn. Jowisz musi być wyżej na niebie. Tuż nad horyzontem nie ma znaczenia, czy użyjesz 70mm refraktorka, czy 8-calowego Newtona. W obu widać (oczywiście w różnym stopniu szczegółowości) struktury w atmosferze Jowisza, ale  przy planecie nisko na niebie osiągniesz nimi tyle, co małą lornetką - biała kulka.

 Niezależnie od tego trafiłeś na limity możliwości robienia zdjęć telefonem. Automatyka jego aparatu może sobie poradzić z Księżycem w okularze teleskopu,  bo to spory rozmiarowo obiekt z dużą ilością szczegółów. Na drobniutkiej kropce Jowisza pogubi się kompletnie....

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Jarek napisał:

Janku, koledzy dobrze radzą, poczekaj na lepsze warunki, tzn. Jowisz musi być wyżej na niebie.

Sprawdziłem w stellarium, jeśli mamy na myśli tą samą albo podobną wysokość , to Jowisz będzie lepiej widoczny dopiero we wrześniu, najwyżej na niebie o godzinie 19 40. No cóż trochę poczekam :), narazie zamykam moją sesje na jowisza i saturna. W załączniku wrzucam jeszcze zdjęcie saturna jakie udało mi się zrobić też smarthonem, w porównaniu z większością zdjęc pewnie takie sobie, ale dla mnie fajne :), a w między czasie zajmę się galaktykami i mgławicami

S 1.jpg

S 2.PNG

S 3.PNG

S 4.PNG

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem Jowisza i Saturna dzisiaj +/- o tej samej godzinie, po pięknej nocy spowodowanej chyba zamrożeniem gospodarki. Pasy na Jowiszu widoczne 2 równikowe i jeden biegunowy, słabo, ale mimo wszystko widać kreski. Saturn słabo, planeta i pierścień, żadnych szczegółów powierzchni, ani przerwy w pierścieniach, nawet Tytana nie zobaczyłem,  tyle że Saturn lubi ciemność, a gdy skończyłem Jowisza rozjaśniało już trochę niebo. Użyłem refraktora achromatycznego SW102/1000 okularów ES24mm 68st, ES14mm 82st i Morpheusa 6,5mm,  do Jowisza użyłem też filtra #80A.  Na koniec próbowałem złapać obie planety w jednym polu widzenia achromatem 150/750 i Hyperionem 31mm, trochę brakło niestety.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może by autor wątku podał jaki m sprzętem to robi?

Bo załączone zdjęcia wyglądają jak 300% powiększenia, a w takiej sytuacji plus słabe operowanie intensywnością naświetlenia to seeing nie ma znaczenia zupełnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Mariusz Psut napisał:

Na CN dość często spotykam się z używaniem na planetach filtra Baader Neodymium. Szczególnie na Jowiszu.

Do obserwacji wizualnych tak, do fotografii już niekoniecznie (może robić za filtr IR/UV cut + docięcie niebieskiego jak ktoś potrzebuje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.