Skocz do zawartości

Jowisz, brak szczegółów powierzchni tarczy


Jan Astralbreeze

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak słusznie zauważyłeś to powiększenie rzędu 200 - 400 x , gdybyś wszedł na profil zobaczyłbyś że mam tylko jeden okular który z użyciu z moim teleskopem daje takie powiększenie, ja bym tak zrobił gdybym komuś pomagał , sam zrobiłbym krok do przodu nie robiąc scen, wydedukowałbym co użyła osoba i kontynuował pomoc.... no ale jak ktoś pisze po to żeby zwrócić uwagę... To jest pierwszy mój post w którym nie napisałem jakiego sprzętu używam bo się trochę rozluźniłem na forum i o tym zapomniałem na skutek miłego doradztwa , ale cóż pora znowu wrócić do trwania w napięciu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mariusz Psut napisał:

Na CN dość często spotykam się z używaniem na planetach filtra Baader Neodymium. Szczególnie na Jowiszu.

Ciekawe czy któryś z nas tego próbował:g:

wiele osób używa go do obserwacji planet i Księżyca, a są tacy, którzy do wszelkich obiektów

podobno poprawia nieco kontrast, choć sam tego nie zauważyłem mimo kilku prób. Prawdopodobnie zależy to od warunków oraz indywidualnego postrzegania

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Jan Astralbreeze napisał:

Tak jak słusznie zauważyłeś to powiększenie rzędu 200 - 400 x , gdybyś wszedł na profil zobaczyłbyś że mam tylko jeden okular który z użyciu z moim teleskopem daje takie powiększenie, ja bym tak zrobił gdybym komuś pomagał , sam zrobiłbym krok do przodu nie robiąc scen, wydedukowałbym co użyła osoba i kontynuował pomoc.... no ale jak ktoś pisze po to żeby zwrócić uwagę... To jest pierwszy mój post w którym nie napisałem jakiego sprzętu używam bo się trochę rozluźniłem na forum i o tym zapomniałem na skutek miłego doradztwa , ale cóż pora znowu wrócić do trwania w napięciu

Drogi Janku. 

Nie ma co "trwać w napięciu". Tutaj nikt nie chce dla nikogo źle. Jeżeli jest jakaś krytyka, to zazwyczaj konstruktywna. Takie wytykanie błędów, nawet gdy może wydawać się niezbyt miłe jest poparte wiedzą i służy dobrze. Nikt nie robi tego złośliwie. Wręcz przeciwnie. 

Widzę że twardo idziesz w astrofoto a to droga zabawa więc warto pokornie posłuchać rad i zaoszczędzić pieniądze oraz czas. 

Choć ja mam słabe pojęcie o astrofotografii swego czasu miałem chęć pobawić się w najprostszy jej rodzaj. Może więc na początek spróbuj tego co ja chciałem. 

Masz Newtona na Dobsonie. Zbliża się sezon planetarny. Kup sobie bardzo dobrego barlowa (TV Powermate) i body Canona i spróbuj "Lucky imaging" na planetach i Księżycu. Naucz się obróbki zdjęć a dalej zobaczysz sam gdzie iść. 

Pozdrawiam. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dzisiaj seeing był dobry. Na Jowiszu wyraźne kontrastowe pasy, jak flara pomarańczowa WCP przesuwająca się wraz z upływem czasu wszerz planety, czasami widoczny mniejszy pas biały bliżej bieguna i jakiś cień lub inna plama szara, ale nie wiem co to było. Może cień księżyca. Saturn taki sobie, ale ostry i Tytan niedaleko się przebijał. Warto wsawać rano.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.