Skocz do zawartości

Porada


J@cek

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć jestem nowy w astronomi (co nieco już szperałem po internecie...) Przymieżam się z zamiarem zakupu teleskopu uzbierałem około 4000 zł :D . Co d o moich warunków to około 5 mag. (sprawdzone :rolleyes: ) ogólnie interesuje mnie wszystko jaki i DS taki i planety! Niemam pojęcia w jaki sposób wykożystać tą sumę żeby było jak naj lepiej. Tak siedząc sobie samotnie w ,,kiblu'' wpadłem na pomysł żeby sobie może tak Synte 200/1200 ... kupić a za reszte fajowe okularki itp. ale niejestem do końca przekonany co do tego. Jak wy postąpili byście z taką sumą :huh: ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisze co ja bym zrobił:

 

 

a) gdybym chciał obserwować DS-y to kupiłbym telepa na dobsonie tak z 200/1200, a za reszte kasy jakies fajne, szerokokątne okularki

B) gdybym chciał lookać na planety to kupiłbym jakis refraktorek, albo maka i okulary ortoskopowe

 

 

a gdybym chciał oglądać zarówno DS-y i planety, to mimo wszystko skłaniałbym sie ku Syncie na Dobsie, a do tego jakis ortoskop tak z 5-6 mm

 

 

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zależy ci na montażu paralaktyczym, to np. w Delcie Optical masz 8-calowe lustro na CG-5 za mniej niż 3000 zł, a w Astrokraku, wraz z napędem, za 3200 zł. Reszta zostaje na okularki.

Edytowane przez luki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zależy ci na montażu paralaktyczym, to np. w Delcie Optical masz 8-calowe lustro na CG-5 za mniej niż 3000 zł, a w Astrokraku, wraz z napędem, za 3200 zł. Reszta zostaje na okularki.

I za tym właśnie ja bym optował, bo możliwość dużych planetarnych powiększeń może być wykorzystana w przyszłości (po rozbudowie arsenału okularowego) w sposób znacznie bardziej komfortowy na montażu paralaktycznym z napędem.

Zaś Dobson zdecydowanie bardziej jest mobilny, co też należy wziąć pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy jakie kolega ma waunki obserwacyjne, czy mieszka na wsi czy w mieście itp. więc prosimy o informacje żeby lepiej doradzić.

 

A za 1000 zł to spokojnie można kupić 2 albo 3 okularki "na lata".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mieszkasz na wsi w ciemnym miejscu i nie interesuje cie astrofoto to ja bym celował w jakiegoś większego dobsona :D A jeżeli interesuje cie astrofoto to zgodzę się z lukim 8-calowe lustro na CG-5 byłoby dobrym rozwiązaniem ale nie na statywie aluminiowym tylko jakimś lepszym :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do moich warunków obserwacyjnych to mieszkam w małym miasteczku na Śląsku w pobliżu Rybnika radzicie mi raczej kupić ten na paralektyku a czy on niema czasem f5 ?? czy to niewpłynie na planetki (jak już mówiłem chciałbym mieć spręt do szystkiego DS i planety. A jaka jest optuka w tym z astrokraka ?? (mam na myśli jakość lustra/ wykonaie itp. )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Jeśli świadomie zrezgnujesz z astrofoto to jednak spory Dobson daje odpowiedni widok mgławic a jeśli stawiasz na sprzęt uniwersalny to paralaktyk jest nie do pobicia w wielu zastosowaniach :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.