Skocz do zawartości

"Krakowski" Pluton - zagadka detektywistyczna


Tuvoc

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

chciałbym się zwrócić z prośbą o pomoc w rozpoznaniu naszej dawnej planety - Plutona. Podjąłem się próby sfotografowania tej planetki przy okazji uwieczniania pozostałych planet podczas koniunkcji.

 

Ilość materiału jest śmiesznie mała - raptem 4 klatki po 30 sek., ale od razu tłumaczę, że nie było to głównym celem porannej sesji. Założyłem, że takie warunki jakie mamy na tej wysokości, pora dnia oraz fakt fotografowania z Krakowa wyklucza znalezienie obiektu tego typu. Tak czy inaczej materiał zestackowałem i wrzuciłem do Pixinsight'a. Plate solver wyznaczył mi gwiazdy w okolicy, natomiast problem pojawił się gdy zacząłem szukać współrzędnych samej planetki karłowatej.

 

Dla Krakowa, 16.04.2020 godz. 4.40 uzyskałem takie współrzędne:

 

1. Sky Live:
RA: 19:47:06.1; DEC: -22:00:21.4

2. Mobile Observatory:
RA: 19:47:06; DEC: -22:00:14

3. Sky Safari:
RA: 19:48:17; DEC: -21:57:20.8

 

Zaskoczyła mnie całkowicie aplikacja SS. Nie rozumiem takiej rozbieżności.

 

Proszę o potwierdzenie czy to co próbuję wypatrzeć na zdjęciu może faktycznie być planetą.

Dołączam także stacka dla detektywów :-) https://drive.google.com/open?id=1HEU5Yo_GugF7yUT73i7pzacfdIx2mw6A

01.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Jan Kowalski napisał:

Porównaj dwa obrazki, teraz identyfikacja jest prosta. Nie chciało mi się wierzyć że skubaniec się zarejestrował.

 

Pluton.jpg

Ale numer! Dzięki ślicznie za śledztwo i potwierdzenie. Czyli jednak wygaszenie miasta pozwoliło na taki wyczyn :D

Edytowane przez Tuvoc
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, ax napisał:

Gratulacje :)

Kiedyś próbowałem z domu pod Krakowem , ale niestety PL niknął w blasku LP z Krakowa.

Mam wrażenie, że teraz pomogło nie tyle wygaszenie świateł (bo łapałem PL i tak rano), a raczej czystsze, mniej zanieczyszczone smogiem powietrze. Próbuj, kiedy jak nie teraz :D
 

A poniżej cały projekt:
 

Koniunkcja.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.