Skocz do zawartości

mocowanie obiektywu


Behlur_Olderys

Rekomendowane odpowiedzi

Jak przymocować obiektyw np. do statywu fotograficznego, gdy nie jest przykręcony do body aparatu? Nie wszystkie obiektywy mają taką stopkę z fabryki...

  • można kupić gotową obejmę na zbliżoną średnicę
  • można w ogóle kupić customową złączkę do kamery z mocowaniem (cena x10 zwykłej złączki)
  • można wydrukować 3D/frezować/CNC  (jeśli się ma drukarkę/frezarkę/CNC)
  • a można jeszcze inaczej...
     

Oczywiście pragnąłbym zaprezentować 4-ty sposób.

 

Lista materiałów:

8 wkrętów 2.5x12mm (długość +/-2mm bez znaczenia)

płyta spienionego PVC o grubości 8mm, powierzchnia zależnie od wielkości obiektywu, ale w zasadzie prostokąt jakieś 10x20cm trzeba przynajmniej mieć

adapter 3/8" na 1/4" do wkręcenia (alternatywnie nakrętka 1/4", i trochę blachy, ale to więcej zachodu z przymocowaniem)

 

Lista narzędzi:

nożyk do tapet

śrubokręt

wiertła (do metalu, do drewna - obojętnie) 5mm, 2mm, 8mm

cyrkiel, linijka

 

Instrukcje:

Rysujemy na kawałku PVC 2 koła o zewnętrznej średnicy miejsca na obiektywie, gdzie chcemy mieć obejmę. Wycinamy te koła (środki) nożykiem ostrożnie.

Zewnętrze wyciętego koła (obręcz) wycinamy prostacko albo w kwadrat albo w bardziej finezyjny kształt.

Zakładamy obiektyw tymczasowo w obręcze tak, żeby je wycentrować i ścinamy dwie ścianki na równo. Ja robiłem to nożem do chleba, można piłką, można jakkolwiek byle równo.

Wycinamy z PVC jakiś taki prostokąt około 20x100mm. W środku wiercimy 8mm dziurę na wylot

W dziurę wkręcamy adapter do statywu.

Wiercimy 2mm dziurki w obręczach w sensownie oddalonych od siebie, losowych miejscach. Jeśli mamy krótkie wkręty to można dowiercić 2-3mm większej dziury żeby łepek wkręta się ładnie schował.

Skręcamy obręcze wkrętami

Podobną procedurą wiercimy otwory w prostokącie z adapterem i przymocowujemy go prostopadle do obręczy

Voila!

 

Efekt - 1 zdjęcie wystarczy za 1000 słów, a ja daję aż 4 zdjęcia. Konkretny projekt był na średnicę 65mm adaptera EOS-T2, który używam do mocowania mojego Canona 50 f/1.8 STM do kamerki ASI120mm mini (niebieski element to adapter SVBONY T2->1.25" w który wkładam kamerkę z filtrem)

z_gory.thumb.jpg.c342688439f7e7c3bd8bfa8142d0dec2.jpg

z_boku.thumb.jpg.150cc7e599b3b9eb2608817539a9558b.jpg

 

bez_statywu.jpg

 

na_statywie.jpg.3ae125e5ccef8c33fabcad2d0fe3b2d5.jpg

Mam nadzieję, że może kiedyś komuś to się przyda :) Ja wszystkie materiały miałem w domu, więc koszt wyniósł 0zł, a przesyłka była w tym samym dniu roboczym, co zamówienie :)

Pozdrawiam.

 

Edytowane przez Behlur_Olderys
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.