Skocz do zawartości

Wykorzystanie korektora GWK 2,6x w refraktorze - visual


zbignieww

Rekomendowane odpowiedzi

Ze się da ten korektor GWK 2,6x wykorzystać w refraktorze do focenia - już pisałem.  Z TS ED 102/714  dzięki niemu wykorzystana jest cała

matryca Canona EOS;  gdy najedziemy np. na Księżyc, czy Słońce.  Canon nie FF , ale mniejsza matryca .

 Udało mi się wczoraj wykorzystać ten korektor GWK 2,6x do obserwacji Wenus. Swietna sprawa ! Przez przypadek miałem wszystkie

komponenty do złożenia w całość. Ilustruje to fotka z opisem pod nią :

 

DSC07783.JPG.94110101722fd3cd0b63c490788c3d41.JPG

1. w kątówkę Baadera T2/T2 od strony obiektywu wkręcamy adapter 2" / T2 male.

 

2. z drugiej strony na gwint kątówki Baadera  nakręcamy krótki łącznik  z gwintem T2 female - miałem przez przypadek gotowy pod ręką !

    Nakręcamy do połowy gwintu łącznika.

 

3. z kolei w ten łącznik wkręcamy adapter  T2 male / 2"  ( baaardzo ważne jest to, by ten adapter był taki jak na fotce, bo nie trzeba

    wiele kombinować, potrzebny dalszy element jest do kupienia za grosze - nie trzeba extra dorabiać - ale o tym później ...

 

4. do adaptera wpuszczamy korektor GWK 2,6x i blokujemy pierścieniem - o tym też poźniej ...

 

5. na drugi koniec adaptera w/g pkt 3, na wystający pierścień blokujący NASUWAMY redukcję 2"/1,25". Piszę "nasuwamy" - bo nie ma możliwości skręcenia z prostego powodu : wystający pierścień blokujący jest bez gwintu. Dla pewności, by przy wysokich ALT okular z redukcją nie spadł 

na ziemię /beton  - oblepiłem miejsce styku wąską taśmą samoprzylepną. Mimo, że nasunięcie jest praktycznie bez luzu !

 

6. na koniec słodka czynność : wkładamy okular i najeżdżamy na Wenus. Obraz piękny, jak ona sama ! Power dla tego refraktora i okularu 5,5 mm jest 337x.  ( (714x2,6) : 5,5 = 337x )    a ponieważ ostatnio seeing bywa b.dobry a Wenus pali oczy - ten power był bez kłopotów wykorzystany.

 

   Gdy porównałem obraz Wenus z wykorzystaniem zwykłego barlowa 2x  - znaczna różnica !  Barlow wnosi aberrację chromatyczną,

   w dodatku refraktor to nie APO , nie ma szkła FLP 53 - chociaż w sumie jego własna aberracja mała .

 

Poniżej fotki  uzupełniające - detale :

 

 Od strony obserwatora - lub jak kto woli - od wylotu promieni z kątówki . Bo od strony obiektywu refraktora sprawa jasna...

 

1. łącznik z gwintem wewnętrznym T2 . Nakręcamy go do połowy na gwint kątówki . Miałem takowy gotowy , z demontazu adapteru T2/ Canon EOS

 

2. na drugą połowę łącznika nakręcamy adapter T2/2" - ale tylko taki, jak na fotce z takim samym nr katalogowym, Bo tylko on umożliwia

    bezproblemowe wsunięcie do niego ( oczywiście z drugiej strony)  korektora GWK 2,6x.

 

3. wpuszczamy korektor GWK  z przynależnym mu cienkim pierścieniem. We wnętrzu adaptera jest zwężenie  i tam GWK osiada.

 

4. blokujemy korektor GWK pierścieniem/adapterem stosowanym do łączenia głowy okularu z aparatem foto. W tzw. projekcji okularowej.

 

5. Na wystający pierścień blokujący NASUWAMY  redukcję 2"/1,25" . Piszę "nasuwamy" - bo on jest bez gwintu. Dla pewności połączenia

    oblepiamy złącze wąską taśmą samoprzylepną. Mimo że redukcję nasuwa się praktycznie bez luzu.

 

6.  słodki finał : do redukcji wkładamy okular i obserwujemy planetę czy szczegół na Księżycu. Oczywiście ten mój refraktor nie zapewni

     extra rozdzielczości - ale kontrast ANO !  :)  Wszystko wyczernione etc...  BINGO ! :)

 

Na koniec parę fotek detali /komponentów z tej składanki :

 

  Łącznik z gwintem wewnętrznym T2

  DSC07785.JPG.b6d531565b9d13e56cd61f7498e9dcf5.JPG

 

  Adapter T2/ 2" od Baadera, wyłącznie z widocznym nr katalogowym. Na fotkach już jest wsunięty i zablokowany korektor GWK !!!

  DSC07779.JPG.46e20f76bc7afbe78012ff2f1aec50ca.JPGDSC07781.JPG.52daf3c72ada6d0f5d1db86fa4a83717.JPG

 

  Nasuniętego reduktora 2"/1,25" nie trzeba focić - sprawa jasna . Więc jeszcze detal połączenia nasadki Baadera T2/T2 z adapterem T2/2"

  przy pomocy łącznika z gwintem wewnętrznym T2

  DSC07786.JPG.61d5a3aeb2bbebf1ef74a99398ca3a9a.JPG

 

Wzmiankowany słodki finał. Składanka w wyciągu refraktora :)

DSC07782.JPG.f1518e8cab2044e89f778a4695bcf43f.JPG

 

REASUMUJAC : JEDYNYM ELEMENTEM, KTORY TRZEBA SOBIE DOKOMBINOWAC - JEST TEN PIERSCIEN/ŁACZNIK Z GWINTEM WEWNETRZNYM T2,

NAKRECANYM NA NASADKE BAADERA T2/T2

ALE OPŁACA SIE, OBRAZ JASNEJ PLANETY - SUPER !  OCZYWISCIE PRZY DOBRYM SEEINGU, JAKI TERAZ DOSC CZESTO SIE ZDARZA !

:)

 

 

 

 

Edytowane przez zbignieww
uzupełnienie postu
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.