Skocz do zawartości

radio-teleskop.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Kochani! Zawsze chciałem to zrobić ;) I wreszcie udało mi się złapać cień Wenus :)Poniżej prezentuję wyniki eksperymentu. Zacząłem od końca, czyli od uzyskania efektu...

2020-03-25_Venus-shadow_02_web.jpg.ca5ee75de9a84ecc5103119d21313338.jpg

Potem odwróciłem statyw i wycelowałem sprzęt w źródło światła padającego na ścianę. Poniżej jest gęsty żywopłot, a najbliższe źródło sztucznego oświetlenia znajduje się prawie 2 km od miejsca eksperymentu.

2020-03-25_Venus-shadow_01_web.jpg.6d8fe1a68464a74c946c87c122476fdf.jpg

A kiedy na początku kwietnia Wenus zajrzała do Plejad, pokusiłem się o jeszcze jedną zabawę - tym razem w połączenie materiału sprzed czterech lat (styczeń 2016) ze zdjęciem Wenus z tegorocznej koniunkcji. Efektem jest symulacja złączenia 04 kwietnia 2020 r. Robione tym samym zestawem (Nikon D700 + Samyang 135 mm). Obraz Plejad to stack 17 200-sekundowych ekspozycji f/2.5 na ISO 800 (AstroTrac), zaś Wenus to pojedyncza 30-sekundowa klatka f/2.8 na ISO 1600 (Vixen Polarie). Mało materiału i brak ditheringu sprawia, że więcej wyciągnąć się nie dało, ale coś tam widać ;)

2016-01-02_Pleiades-Venus_web.jpg.aafbfa6bae196bfdda0122bdfe648f67.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słusznie :) Warunki miałem tak rewelacyjne, że nie brałem pod uwagę próby kontrolnej - po prostu nic innego nie miało prawa mi zaświecić, a palisada roślin na płocie stanowiła dodatkową blokadę dla najbliższych lamp znajdujących się w prostej linii prawie 2 km ode mnie. Porównawczy test ma sens - moim zdaniem - za rok; w podobnej konfiguracji nieba i pod warunkiem, że w pobliżu nie wyrośnie jakaś niespodziewana lampa ;) Teoretycznie można by popróbować szczęścia jeszcze raz tej wiosny, ale zmierzch astronomiczny umyka na porę kiedy Wenus wisi już trochę niżej nad horyzontem, co u mnie w praktyce oznacza, że "wyżej płotu nie podskoczy" :D     

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiadomo jak wygląda cień rzucany przez punktowe źródło światła - jest ostry.

ciężko powiedzieć czy zarejestrował się cień wenus, bo jego ewentualny ostry kształt maskuje szorstka powierzchnia ściany.

na drugi raz weź ze sobą białą kartkę jako tło!

 

spróbowałem co wyjdzie gdyby ukryć szorstkość nieostrością ale wtedy oczywiście ostry cień gdyby nawet istniał to już nie będzie ostry i dalej nic nie wiadomo. przydałby się filtr, który usuwa szorstkość bez rozmywania.

image.png.cafab9cde18fe000221716eb5b2b6bca.png

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sieci widziałem różne przykłady cienia Wenus - są i ostre, i nieostre. Ale zgadzam się, że szorstkość ściany w moim eksperymencie nie pomogła ;) Niemniej, upieram się, że zarejestrowany cień pochodzi od Wenus - przede wszystkim zgadza się kierunek jego padania. Jeśli mi się uda, postaram się powtórzyć zabawę - tym razem z gładkim tłem ;) Pozdrawiam!

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bieszczady to idealne miejsce na takie eksperymenty - zazdroszczę :) Pomorze i Kujawy to trudniejszy teren. Zaświtała mi też pewna myśl wyjaśnienia dlaczego u mnie cień Wenus jest nieostry. Być może jest to wynik długiej ekspozycji. Pamiętajmy, że Wenus "płynie" po sferze niebieskiej, więc 2,5 minuty naświetlania mogły zrobić swoje. Pozdrawiam! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, radio-teleskop.pl napisał:

Wenus "płynie" po sferze niebieskiej, więc 2,5 minuty naświetlania mogły zrobić swoje

tak, wtedy to już nie będzie "punkt", choć ciągle niewielki rozmiar kątowy, porównywalny z wielkością słońca (ruch o 0,5° w ciągu 2 minut).

cień patyka w słońcu przy tak małej odległości od ściany jest całkiem ostry.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani! Postanowiłem nie czekać do "świętego nigdy" i... tym razem możecie mi pogratulować ;) Przy okazji, bardzo Wam dziękuję za cenne uwagi, porady i wskazówki :)

463290689_2020-04-21_Venusshadow_web_a.jpg.d1cb2c21be77609a70c52b03391885d5.jpg

Ustawienia sprzętowe są w zasadzie identyczne jak za pierwszym podejściem. W prawym dolnym rogu ujawnił się nawet kosmaty cień autora ;) Od razu przypomniałem sobie jak @Darek_B wspominał niedawno o żywym cieniu Wenus na koszulce... Nie bardzo wierzyłem, że AŻ TAK może się to ujawniać - do momentu kiedy sam sobie nie pomachałam na rollupie robiącym za ekran :)Z kolei blask Wenus utrwalił się na... śrubie mocującej głowicę statywu oraz w reflektorze auta. Dla porównania - zdjęcie po zachodzie Wenus.

1137267383_2020-04-21_Venusshadow_web_b.jpg.d5863bed4049498d75122d3614400b4c.jpg

Ciekawy efekt dały też gwiazdy Wielkiego Wozu odbite w tylnej szybie. A zobaczcie jak w świetle Wenus zaświeciła tablica rejestracyjna!

2054338439_2020-04-21_Venusshadow_web_c.jpg.d28bebda543cd9e07f0496b79deaf41b.jpg

No i na deser - bohaterka opowieści w całej piękności i ozdobie... Pozdrawiam Was - czystego nieba! :)

2020-04-14_Venus_lake_web.jpg.b0f7d197e11564164ee34d3fb5361925.jpg

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.