Jump to content

Teleskopy Ritchey-Chretien


Recommended Posts

Okej, za kilka miesięcy kiedy pojawią się u mnie środki, planowałem uzbroić się w sprzęt umożliwiający robienie zdjęć DS-om, już wczesniej założyłem temat gdzie były różne pomysły i po przemyśleniu sprawy doszedłem do wniosku że nie chcę mieć więcej niż 1 jeden teleskop naraz,(chodzi o sytuację żeby dokupić jakiś mały APO tylko do zdjęć z kamerą) ale albo:

1. Uprzeć się na platformę paralaktyczną dla mojego dobsona przy którym chciałbym zostać + kamera

2. Za jakiś czas wymienić ten teleskop na inny przy okazji nie przesiadając się na coś z mniejszymi parametrami + montaż paralaktyczny + kamera 

Mam na myśli teleskopy systemu Ritchey-Chretien, trochę poczytałem i część właścicieli skarży się na problemy z kolimacją, stąd moje pytanie czy to prawda, i czy korekcja kolimacji dla tych teleskopów jest rzeczywiście taka trudna?

Sprzęt który mam na myśli to : Tuba GSO RC Ritchey-Chretien 8" 200/1600 f/8 OTA M-LRS  https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_287&products_id=2753&lunety=Tuba GSO RC Ritchey Chretien 8 200 1600 f 8 OTA M LRS   

i montaż Montaż Bresser EXOS-2 (EQ-5)    https://teleskopy.pl/Montaż-Bresser-EXOS-2-(EQ-5)-teleskopy-1859.html

Link to post
Share on other sites

W każdym katadioptryku występuje problem kolimacji a im więcej stopni swobody tym trudniej to zrobić ale i rezultaty będą lepsze. Np SkyWatcher w swoich Makach nie daje możliwości kolimacji lusterka wtórnego więc całą kolimację robisz lustrem głównym. Jest szybciej, ale jeśli tubus jest lekko krzywy (mówimy o ułamkach mm) to idealnej kolimacji NIGDY nie osiągniesz. Dla odmiany rosyjski Intes pozwalał kolimować oboma lustrami, pracy było dużo więcej ale i obrazy lepsze. W praktyce - jeśli zrozumiesz idee kolimacji i będziesz chciciał to ograrnąć, nie powinno to być barierą przed zakupem teleskopu.

Uważam też, że EQ-5 może okazać się za słaby do precyzyjnego pociągnięcia tego RC z osprzętem 

Link to post
Share on other sites

Hej

Mi się wydaje że 8" RC w cenie 2,5 K PLN - to nie jest dobry pomysł. Chyba, że wydasz drugie tyle na porządny kolimator np. taki Howie Glatter. 

Osobiście nie widziałem nikogo na forum kto by z tanimi RC cokolwiek dobrego osiągnął. Ale oczywiście to hobby to swego rodzaju zabawia, więc...

I tak jak napisał Marcin EQ-5 na 1600 ogniskowej (nie wiem czym będziesz chciał zrobić zdjęcia, wiec jaką to da skalę), to ciut za dużo.

pk

Link to post
Share on other sites

tego RC od GSO nie da się skolimować

porządne firmy robią teleskopy RC z materiałów o zerowej rozszerzalności cieplnej ale niestety za zupełnie inne pieniądze

 

pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

najpierw uzbieraj i kup montaż. To co proponujesz to nie jest sprzęt do astrofoto, a już na pewno nie dla tak ciężkiego sprzętu i takiej ogniskowej. Zacznij od CEM25 jako minimum, najlepiej uzbieraj na coś klasy EQ6 R lub CEM60. I dopiero wtedy kupuj teleskop, Jak możesz sobie pozwolić na wszystko na raz, ale to jest minimum od którego trzeba zacząć tę zabawę. Albo jak chcesz tanio, to weź - jeśli masz DSLR - podpinaj jasne stałki i wsadź to ma sky guidera za dwa koła. Inaczej wyrzucisz w błoto masę pieniędzy a nic z tego nie będziesz miał poza gigantyczną frustracją.

 • Like 4
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 14 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 130 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 250 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 85 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.