Skocz do zawartości
  • 0

Początkujący potrzebuje Pomocy, zakup teleskopu


Tomasz1303

Pytanie

Witam was serdecznie,

 

Wiem że macie pewnie dość tych pytań bo ciągle są powtarzane, ale potrzebuję fachowej pomocy....

Czytam i czytam forum ale nie mogę dojść  do tego co  najlepiej dla początkującego, jest tyle nazw że nie mogę z tym wszystkim dojść do ładu:-) 

 

Chciałbym was prosić byście podzielili się swoją opinią, co kupić dla zielonego człowieka który zaczyna swoją przygodę z kosmosem. 

 

Zależy mi na tym by kupić jakis zestaw lub dobrać do siebie elementy, którym mógłbym oglądać  planety, gwiazdy, mgławice a po jakimś czasie porobić  pare zdj... jeśli jest to oczywiście możliwe bez zmiamy teleskopu.

 

Mieszkam na wsi takze miejsca mam dosyc na ogladanie.

Moglbym przeznaczyc max 4tys jak.na ta chwile

Jak sądzicie da się dla mnie cos znalezc w tej cenie? 

 

Pozdrawiam serdecznie 

Tomasz

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Witaj. 

Czemu sądzisz że mamy dość takich pytań:D

4k to naprawdę pokaźny budżet na początek,ja zaczynałem od 2:neat:. Za tą kwotę już masz spory wybór. 

Polecę Ci to co sam posiadam i co wg. mnie jest dobrą opcją pod ciemne wiejskie niebo (zakładam że jest takie), Newtona 8,10 lub 12" cali na Dobsonie. Teleskop o prostej konstrukcji i łatwej obsłudze. Reszta kasy wystarczy na dwa, trzy naprawdę przyzwoite okulary i masz zabawę na dwa lata o ile Cię to naprawdę wciągnie. 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
21 minut temu, Mariusz Psut napisał:

[...] i masz zabawę na dwa lata o ile Cię to naprawdę wciągnie. 

Czemu tylko na 2 lata? Ja moją 10" śmigam już 6 lat i póki co nie myślę nawet zamieniać :D

 

Odnośnie pytania to tak jak mówi Mariusz, 4000zł to już spory budżet jak na start i teleskopy 8" - 12" na Dobsonie do obserwacji wizualnych to bardzo dobry wybór, gorzej jednak przy astrofotografii. W kwestii okularów do teleskopu to myślę że już indywidualna kwestia - niektórzy potrzebują perfekcyjny obraz, inni jak ja nie zauważą pewnie nawet różnicy między okularem za 500zł a 1500zł. Z mojej strony co mogę polecić to okulary Meade UWA i Explore Scientific 82°. Na giełdach można trafić używane w dobrym stanie w okolicach 450-600zł. Zależnie od tego jak mocno zasyfione masz niebo rozważyłbym też zakup jakiegoś dobrego filtra UHC lub OIII do mgławic ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
36 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Witaj. 

Czemu sądzisz że mamy dość takich pytań:D

4k to naprawdę pokaźny budżet na początek,ja zaczynałem od 2:neat:. Za tą kwotę już masz spory wybór. 

Polecę Ci to co sam posiadam i co wg. mnie jest dobrą opcją pod ciemne wiejskie niebo (zakładam że jest takie), Newtona 8,10 lub 12" cali na Dobsonie. Teleskop o prostej konstrukcji i łatwej obsłudze. Reszta kasy wystarczy na dwa, trzy naprawdę przyzwoite okulary i masz zabawę na dwa lata o ile Cię to naprawdę wciągnie. 

Dzięki za odp. 

No odpowiadac ciągle na te same pytania może być czasem nudne :-)

 

Szczerze mówiąc zastanawialem się  już  wcześniej nad 10' ale nie bylem pewny. 

A jakie okulary byś polecił? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, lukaskot779 napisał:

Czemu tylko na 2 lata? Ja moją 10" śmigam już 6 lat i póki co nie myślę nawet zamieniać :D

 

Odnośnie pytania to tak jak mówi Mariusz, 4000zł to już spory budżet jak na start i teleskopy 8" - 12" na Dobsonie do obserwacji wizualnych to bardzo dobry wybór, gorzej jednak przy astrofotografii. W kwestii okularów do teleskopu to myślę że już indywidualna kwestia - niektórzy potrzebują perfekcyjny obraz, inni jak ja nie zauważą pewnie nawet różnicy między okularem za 500zł a 1500zł. Z mojej strony co mogę polecić to okulary Meade UWA i Explore Scientific 82°. Na giełdach można trafić używane w dobrym stanie w okolicach 450-600zł. Zależnie od tego jak mocno zasyfione masz niebo rozważyłbym też zakup jakiegoś dobrego filtra UHC lub OIII do mgławic ;)

Nie nadaje się w ogóle do zdj czy wychodzą złe? A może  można to jakoś polepszyć z biegiem czasu w tym teleskopie?

 

Ok pomyślę też o filtrze:-)

Dzięki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 godzin temu, Andrzej87 napisał:

Niedawno sam byłem w Twojej sytuacji i zrobiłem dokładnie tak jak napisał Mariusz. Kupiłem Newtona na dobsonie, lepsze okulary, trochę akcesoriów i jestem bardzo zadowolony :happy:.

To może jakieś relacje, szkice:D

Pozdrawiam. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Mariusz Psut napisał:

To może jakieś relacje, szkice:D

Pozdrawiam. 

Chętnie :original:. Z powodu epidemii obserwuję z ogródka w miasteczku pod Warszawą, ale i tak kilka nocy temu mogłem bez problemu znaleźć między innymi galaktyki M51, M81 czy M82, gromady M13, M10, planety i wiele innych. Szkiców nie robię - na pamiątkę czasem robię zdjęie smartphone-em (przykłady poniżej: Księżyc, Wenus w Plejadach, Saturn). 

 

20200403_203926 (2).jpg

20200403_203815 (2).jpg

20200418_094430.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Panowie co sądzicie  o tym zestawie? 

Co byście dokupili do tego? 

Jakis filtr planetarny i księżycowy oraz do mgławic? Jaki najlepiej?

 

 

Dobson 12'

tuba optyczna na montażu Dobsona na łożyskach kulkowych
• ekstrakt Crayforda z mikrometrem 1:10
• szeroki okular Erfle 30 mm / 2 "(70 ° własnego pola widzenia) i okular Plossla 9 mm / 1,25" (52 °)
• 8x50 celownik z krzyżem
• wentylator z chłodzeniem
• tuleja 35 mm 2 ”/ 2” z gwintem filtra 2 ”

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jednak 12.

To już niezła maszynka. 

Ja bym sobie na początku darował filtry. No może księżycowy. Kup sobie dwa lub trzy jak najlepsze okulary. 

Jeden do planet z przedziału ŹW 1-1,5mm

I dwa lub jeden do DSO  z przedziału ŹW 1,8-4mm. 

Ten zestawowy 30mm jest całkiem niezły ale 9mm to porażka. Kupowanie do nich filtrów mgławicowych mija się z celem. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Też jestem z lekka wciąż początkujący ale mogę Ci doradzić abyś z tym zestawem który wymieniłęś, tego okularu Erfle narazie nie zamieniał, sam mam podobny i nie jest jakiejś tragicznej jakości, możesz go używać jako okular "szukający" i do większych mgławic i galaktyk takich jak galaktyka andromedy lub wielka mgławica oriona. Zamiast tego kup 2 dobre okulary, jeden o ogniskowej około 15 mm , do mniejszych galaktyk i mgławic i okular docelowo do planet, a więc 6-5 mm . Tak jak radził Mariusz okulary baadera są niezłe , na twoim miejscu kupiłbym sztukę z ogniskową 17,5 mm https://teleskopy.pl/Okular-Baader-Morpheus-17,5-mm-teleskopy-5330.html

A okular o mniejszej ogniskowej mogę sam polecić Orion 6 mm LHD lantanowy, kupiłem miesiąc temu z kawałkiem i jest świetny, zebrałem sporo opinii innych osób, sam dodałem swoje doświadczenia i z tego napisałem recenzję , jest na końcu pierwszej strony tematu:

Do okularu 30 mm dokupiłbym jeszcze filtr CLS , szczególnie pomocny w miejscach z dużą ilością światła sztucznego

Edytowane przez Jan Astralbreeze
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ten erfle 30mm/70st. to pewnie GSO albo pod inną marką to samo? Miałem okazję porównać takiego GSO30mm 70st.  z Hyperionem 31mm  w refraktorach f/5 i f/10. Obydwa okulary są dalekie od ideału, w obydwu gwiazdki rozjeżdżają się po krawędziach, ale w tym GSO chyba z 2x bardziej niż w Hyperionie, obydwa w f/5 gorzej, niż w f/10. Na obrazie przez GSO było widać półokrągłą łunę od latarni, Hyperion ma to tylko na niebie pobliżu latarni. I jeszcze jedno, ten GSO ma nieproporcjonalnie mniejsze pole obrazu od Hyperiona, tzn. różnica wydaje mi się znacznie większa niż wynika z 1mm ogniskowej i 2 stopni. Ogólnie to przyznam się, że kupiłem ten okular GSO, bo był tani i jeszcze w jakiejś promocji i byłem zawiedziony, Hyperiona kupiłem z nadzieją że będzie lepszy i zdecydowanie jest.

Edytowane przez Ajot
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Drogi kolego Ajot. 

Nie jest tak źle z tym 30mm. Ja go używam cały czas i raczej nie mam zamiaru wysyłać na emeryturkę:neat:. No chyba że jego miejsce zajmie ES 100.

Ja jedynie bym ponarzekał na rozmytą duafragmę i już za jasne tło, ale kolega Tomasz ma wiejskie niebo więc będzie inaczej, pewnie lepiej. Fajnie obramowuje gromady otwarte i robi jako szukacz. No i jest dodawany do teleskopu a "darowanemu koniowi..." 

Co do tych 70° to gdzieś czytałem że to zawyżona wartość. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
19 godzin temu, Tomasz1303 napisał:

A co sądzicie o tym dobsonie i robieniu na nim zdj? Nadaje się czy do zdj aparatem powinien być inny teleskop? 

Na początku powiem że nie zajmuję się astrofoto, ale tyle co wiem to powiem, dlatego w razie co proszę mnie poprawić ;)

 

Montaż Dobsona obraca się w 2 osiach - wokół własnej osi (w poziomie) i góra dół. Jak wiemy nieboskłon jest w ciągłym ruchu pozornym. W astrofotografii wykorzystuje się długie czasy naświetlania zdjęć rzędu nawet minut na pojedyncze zdjęcie. Przy ogniskowej rzędu 1500mm, jaką ma choćby Synta 12" po podpięciu np. lustrzanki pełnoklatkowej uzyskane powiększenie sprawi, że już przy czasie naświetlania 1 sekundy obraz wyjdzie rozjechany. W tym celu powstało coś takiego, jak montaż paralaktyczny, którym możemy śledzić ruch obiektu na niebie poruszając nim tylko w jednej osi. Dodatkowo jeśli do tej osi można podłączyć odpowiedni napęd, dzięki któremu cały teleskop będzie obracany z prędkością pozornego ruchu nieba, utrzymując nieruchomo fotografowany obiekt w polu widzenia, co już umożliwia stosowanie długich czasów naświetlania. Jeśli o montaż Dobsona chodzi, można dokupić do niego platformę paralaktyczną, ale z tego co wiem to nie warto

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.