Skocz do zawartości

SWAN C/2020 F8 - kolejna nowa jasna kometa


Rekomendowane odpowiedzi

45 minut temu, monter napisał:

Obserwacje wizualne mają długą historię i wymierny wypływ na oceny komet. Oczywiście, że zmiennych jest dużo. Jakość nieba, sprzęt, predyspozycje obserwatora. Nie mniej jednak uśrednione wyniki dają pewien pogląd jak wygląda aktualna sytuacja z daną kometą. 

Polskie archiwum SOK to ok 15 tysięcy obserwacji! Zachęcam do robienia własnych ocen, to nie takie trudne ;) http://sok.ptma.pl/archiwum/

Tak jak @monter pisze, uśrednione wyniki z dużej liczby obserwacji dają najlepszą ocenę z najmniejszym błędem pomiaru.
PS.
Polskich obserwacji już jest ponad 19 tys. :brawo: - https://www.cobs.si/statistics?group=country&item=Poland

Edytowane przez M.K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plan był sprytny i prosty. Jako założyciel wątku o komecie C/2020 F8 postanowiłem być pierwszym, który uwieczni tą kometę z terenu Polski, centralnej Polski.

Początkowo wydawało się, że wszystkie okoliczności przyrody są sprzyjające. Deszczowy front wspaniale oczyścił powietrze, chmury frontowe właśnie odchodziły na wschód parę stopni nad horyzontem. Temperatura +1*C i lekki wiatr, gwarantujący brak mgieł.

Na miejscówce pojawiłem się o 3:05 i lekko zaniepokoiła mnie szybko jaśniejąca łuna poranka na północnym-wschodzie, przy komecie jeszcze ponad 2 stopnie pod horyzontem.

Szybko rozłożyłem montażyk i rozpocząłem ostrzał linii horyzontu przy różnych czasach i czułościach tradycyjnym zestawem C6d+C200/2,8.

Niestety położenie komety dzisiejszego poranka było wyjątkowo niekorzystne. W lornetce 12x50 nie zauważyłem nic w miejscu, w którym powinna być kometa. Nie udało mi się nawet wypatrzyć wschodzącego w pobliżu Hamala a to przecież kawał chłopa (chciałem powiedzieć gwiazda drugiej wielkości). :happy:

O 3:55 zakończyłem tą nierówną walkę. W domu przejrzałem wszystkie ekspozycję. Najbardziej rokującą wyciągnąłem za uszy wszelkimi możliwymi suwaczkami i uzyskałem zaledwie efekt widoczny poniżej. Gwiazdki 94 i Rho Psc zaznaczyłem, ponieważ właśnie koło nich jutro wczesnym ranem będzie przelatywać SWAN. Nie udało mi się zarejestrować blisko horyzontu żadnej gwiazdki poniżej 6,5 mag, więc o rejestracji nawet głowy komety nie mogło być dzisiaj mowy.

1037232672_ULOTNYSWANNADHORYZONTEMO3_42.jpg.bcd3723c383140326a1f50f2a724a310.jpg

Kolejne podejście zrobię najwcześniej w sobotę.

A mogłem skupić się na kometarnej koniunkcji C/2017 T2 i C/2019 Y1… :rolleyes:

  • Lubię 7
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja próbowałem ją złapać dziś o świcie. Przejrzystość była fantastyczna. Hamal był dostrzegalny (choć słabo) gołym okiem, rho i 94 Psc były słabo widoczne w lornetce 10x50, a w 25x100 dość oczywista była gwiazda 97 Psc (6,0 mag, około pół stopnia niżej niż kometa). Komety w lornecie 25x100 niestety nie widziałem. Oceniłem, że jeśli średnica jej głowy wynosiłaby 3', to musiała być słabsza od 5,0 mag.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Piotrek Guzik napisał:

Ja próbowałem ją złapać dziś o świcie. Przejrzystość była fantastyczna. Hamal był dostrzegalny (choć słabo) gołym okiem, rho i 94 Psc były słabo widoczne w lornetce 10x50, a w 25x100 dość oczywista była gwiazda 97 Psc (6,0 mag, około pół stopnia niżej niż kometa). Komety w lornecie 25x100 niestety nie widziałem. Oceniłem, że jeśli średnica jej głowy wynosiłaby 3', to musiała być słabsza od 5,0 mag.

Z tego co wiem to @HAMALa nikt do tej pory nie widział, na zloty nie jeździ, siedzi tylko u siebie na kwadracie ;)

 

  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna noc bez powodzenia. Trochę cienkich chmurek plątało się w miejscu gdzie była kometa, przemieszczały się i rzedły. Mimo niezłej przejrzystości powietrza nie odnalazłem jej przez bino 10x50 Zeissa na lekko jaśniejącym później niebie. Trzeba będzie użyć silniejszej lornety następnym razem, ale jej jasność już maleje i z nocy na noc będzie coraz trudniej ją wypatrzeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.