Skocz do zawartości

Pomóżmy New Horizons w dn. 22 i 23 kwietnia 2020r. wyznaczyć paralaksę trygonometryczną gwiazdy Wolf 359


Rybi

Rekomendowane odpowiedzi

W dn. 22 i 23 kwietnia 2020 roku misja kosmiczna New Horizons zrobi zdjęcia dwóch najbliższych gwiazd Proxima Centauri (4,2 roku świetlnego) oraz Wolf 359 (7,9 roku świetlnego). W połączeniu z obserwacjami z Ziemii daje to bazę pomiarów paralaksy do tych obiektów około 23 razy wiekszą niż tradycyjne 2 jednostki astronomiczne. Aktualnie satelita New Horizons znajduje się w odległości 46 razy większej od Słońca niż Ziemia (około 8 mld km), czyli ponad 6 godzin świetlnych.

 

Potrzebne są zdjęcia miłośników astronomii dysponujących małymi teleskopami (ok. około 6 cali) z kamerami CCD/CMOS z 22 i 23 kwietnia. Połączenie tych zdjęć astroamatorskich ze zdjęciami z satelity New Horizons pozwoli stworzyć trójwymiarowy obraz najbliższych gwiazd na tle tych dalszych. Zdjęcia z satelity New Horizons mają być opublikowane w maju 2020r.
Dodatkowo zespół naukowców działających w ramach projektu New Horizons oraz Brian May - gitarzysta zespołu Queen (posiadacz doktoratu z astrofizyki) mają stworzyć trójwymiarowe obrazy pokazujące Wolfa 359 i Proximę Centauri.

Parallax_wide.png.dd1be49b14b09e9c438db6008159821d.pngParallaxV2.jpg.24cbab56642165fe856d2c35cfdff4cb.jpg

 

 

Poniżej pokazano zdjęcie okolicy gwiazdy Wolf 359 wykonane przy końcu 2019r. Ruch własny Wolfa 359 spowoduje, że ten czerwony karzeł przesunie się o ponad sekundę do kwietnia 2020r. Zielona kropka oznacza przewidywaną pozycję na zdjęciach New Horizons tego obiektu w kwietniu 2020r.

Wolf.png.d03bf221548efbe328b8f55355a0b9e5.png


W Polsce nie widać Proximy Centauri. Ale można zaobserwować tylko czerwonego karła Wolf 359 (CN Leo) w gwiazdozbiorze Lwa o jasności obserwowanej około 13,5 magnitudo.  Góruje on teraz na naszym niebie około godz. 22 na wysokości około 48 stopni (Polska północna).

Wolf359_Dzisiaj.png.c987c1db0657c86ebf8f040a4cd2db59.png

 


Pomóżmy!!!

 

 

 

Materiały źródłowe:
[1] z 17 kwietnia 2020r. "Amateur Astronomers: Help NASA's New Horizons Mission with a Historic Stellar Parallax Experiment" - http://pluto.jhuapl.edu/News-Center/News-Article.php?page=20200417
[2]z 29 stycznia 2020r. "Seeing Stars in 3D: The New Horizons Parallax Program"  - http://pluto.jhuapl.edu/News-Center/News-Article.php?page=20200129
[3] https://pl.wikipedia.org/wiki/Wolf_359

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Rybi napisał:

jasności obserwowanej około 13,5 magnitudo.

 

Ciekawostka:

Ze względu na typ widmowy

Wg http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-basic?Ident=Wolf+359&submit=SIMBAD+search

 

Gwiazda Wolf 359 jest 36x jaśniejsza w bliskiej podczerwieni (700-900nm) niż w paśmie widzialnym! 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

 

Ciekawostka:

Ze względu na typ widmowy

Wg http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-basic?Ident=Wolf+359&submit=SIMBAD+search

 

Gwiazda Wolf 359 jest 36x jaśniejsza w bliskiej podczerwieni (700-900nm) niż w paśmie widzialnym! 

Widać to ładnie na klatkach Pan-STARRS1 gdzie kolor niebieski to pasmo g, a czerwony to z. Gwiazda byłaby łatwo rejestrowalna z 8" teleskopu w tym paśmie. 8.5 mag to nie wyczyn, do 14 się da na pojedynczych klatkach zejść. :)

Planujesz może łapać ją w IR? :P 
image.png.4a39e4da0e45e19ecf97d9a5590b536a.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, ANowak napisał:

Widać to ładnie na klatkach Pan-STARRS1 gdzie kolor niebieski to pasmo g, a czerwony to z. Gwiazda byłaby łatwo rejestrowalna z 8" teleskopu w tym paśmie. 8.5 mag to nie wyczyn, do 14 się da na pojedynczych klatkach zejść. :)

Planujesz może łapać ją w IR? :P 
 

Planuję spróbować :) ale bez montażu z napędem może być ciężko... 

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więcej szczegółów na temat tej akcji znalazłem pod poniższym odnośniem:
http://pluto.jhuapl.edu/Learn/Get-Involved.php#Parallax-Program

 

Mamy odrobinę "względności" :)
Jak jednocześnie zrobić zdjęcia z Ziemi i z satelity znajdującego osię w odległości 6,5 godzin świetlnych.

 

New Horizons jest o 2,89 godzin świetlnych bliżej Proximy Centauri niż Ziemia oraz 3,74 godziny świetlnej dalej niż Wolf 359 - co oznacza, że zdjęcia zrobione na satelicie New Horizons i z Ziemi muszą być wykonane w różnych momentach czasu. Ten harmonogram "jednoczesności" wygląda następująco:

timeline01.thumb.png.abe4f855c57d78cff8041637b01417fe.png

 

W momencie robienia zdjęć New Horizons będzie w odległości 7,01 mld km od Ziemi, czyli 6,5 godzin świetlnych.

Wolf 359 będzie fotografowany przez New Horizons w dn. 23 kwietnia 2020r. o godz. 4 i 10 UT, czyli gdy w Europie jest dzień (23 kwietnia godz. 6 i godz. 12).  Nie uda się tej "jednoczesności" zrealizować od nas.  :( 

 

I jeszcze mapka okolicy gwiazdy Wolf 359 dostępna pod ww. odnośnikiem dla chętnych obserwatorów.

wolf359-01.png.9490776ded0372b474b0ae44cb210113.png

Edytowane przez Rybi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, kombinuj-licz napisał:

Brakuje informacji gdzie te dane (zdjecia) nalezy wyslac.

Dlaczego 22 i 23 kwietnia jest taki istotny? Jak zrobie zdjecie dzis lub za dwa tygodnie to ta gwiazda gdzies ucieknie albo zniknie?

Też mi się nie udało znaleźć gdzie te zdjęcia wysłać. Podejrzewam, że to może być raczej akcja na zasadzie uświadomienia sobie tematu, że jednocześnie w tym samym momencie obserwujemy te same obiekty co New Horizons. Jak w końcu ściągną te zdjęcia Wolfa 359 i Proximy w maju, to każdy fotograf będzie mógł porównać swoje zdjęcie/a ze zdjęciem satelity (... wyznaczyć paralaksę trygonometryczną?) . A symulację 3D to zrobi zapewne gitarzysta/astrofizyk Brian May z zespołem New Horizons, korzystając z najlepszy zdjęć ziemskich obserwatoriów (?).

 

Dlaczego 23 - 24 są istotne - odpowiedziałem w poprzednim poście - "jednoczesność" fotografii.

 

Nie znam do końca szczegółów tej akcji, bo dowiedziałem się o niej parę godzin temu.

 

EDIT:

Ww. moje przypuszczenia odnośnie wykorzystania fotografii amatorskich są bezpośrednio opisane w j.ang.  w celach tej akcji podanych pod odnośnikiem z poprzedniego posta:

>>>Engage interested amateur astronomers around the world in the parallax observations. The stars targeted by New Horizons can also be observed by amateur astronomers with 6-inch or larger telescopes equipped with electronic cameras. New Horizons will provide publicly available images obtained in its parallax program, for comparison to images obtained with amateur telescopes. The New Horizons project will also provide its own demonstration of parallaxes to the public using images obtained by professional observatories involved in the demonstration.<<<

Edytowane przez Rybi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem zdjęcia dziś - jutro mogę nie mieć pogody i dodatkowo jeden dzień mnie nie zbawi w pokazaniu paralaksy gwiazdy (NASA może tak). Mam dwie fotki - w paśmie V i w paśmie z.
Mimo, że Wolf 359 powinien być zdecydowanie bardziej jasny w paśmie z niż w paśmie V, to jakoś jasność wyszła podobna. Poddałem się z tworzeniem bikoloru, nie wychodził mi. 

z - 60x60s
Wolf359z_cal_rotated_4.thumb.png.ea252d693574a1f593684e588dacfdfc.png

 

V - 72x30sWolf359V_cal_rotated.thumb.png.60a9a555874d34541447a66255945376.pngoba z ASI178, SW200/1000, HEQ5

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, ANowak napisał:

Zrobiłem zdjęcia dziś - jutro mogę nie mieć pogody i dodatkowo jeden dzień mnie nie zbawi w pokazaniu paralaksy gwiazdy (NASA może tak). 

Można fotografować Wolfa 359 (... Proximę) przez tydzień od podanej nominalnej daty 22-23 kwietnia 2020r. bez istotnych błędów.
Na stronie internetowej akcji http://pluto.jhuapl.edu/Learn/Get-Involved.php#Parallax-Program podano, że jednoczesne  obserwacje z Ziemi i z NH mają wymiar "estetycznie najczystszej demonstracji" paralaktycznego przesunięcia gwiazd na dużej bazie zapewnionej przez NH. Natomiast zdjęcia wykonane w ciągu tygodnia od ww. daty będą miały pomijalne poprawki.

 

Również na portalu Urania pojawiło się info o tej akcji:
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/pomoz-misji-new-horizons-w-historycznym-eksperymencie-pomiaru-paralaksy

Edytowane przez Rybi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, ANowak napisał:

Zrobiłem zdjęcia dziś - jutro mogę nie mieć pogody i dodatkowo jeden dzień mnie nie zbawi w pokazaniu paralaksy gwiazdy (NASA może tak). Mam dwie fotki - w paśmie V i w paśmie z.
Mimo, że Wolf 359 powinien być zdecydowanie bardziej jasny w paśmie z niż w paśmie V, to jakoś jasność wyszła podobna. Poddałem się z tworzeniem bikoloru, nie wychodził mi. 

z - 60x60s
 

 

V - 72x30soba z ASI178, SW200/1000, HEQ5

BTW:

Wrzuciłem zdjęcie do Astrometry.net - niestety, to nie Wolf 359, bardzo blisko, ale nie ma go w kadrze. Centrum to dwie gwiazdki, jaśniejsza z nich ma ok. 10mag (V) typu F0 (stąd brak różnicy jasności, właściwie powinna być nieco ciemniejsza w IR).
http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=%401769078&Name=AG%2b07 1488&submit=submit

http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=%401769077&Name=BD%2b07 2382&submit=submit

 

Przykro mi, było bardzo blisko :)

https://nova.astrometry.net/user_images/3583812#annotated

 

Center (RA, Dec): (163.755, 7.090)
Center (RA, hms): 10h 55m 01.276s
Center (Dec, dms): +07° 05' 24.673"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MaciejW napisał:

Ok, przerwa, to policzyłem gwiazda wolf 359 jest 2.4 parseka od nas, sonda New Horizons jest 46 au od słońca daje to 9.6" spodziewanej różnicy położenia względem dalszych gwiazd

Możesz przedstawić obliczenia? EDITED: wykasowałem następującą po tych słowach kompromitację :P

 

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 parsek to 1" pozornego ruchu przy zmianie położenia obserwatora o 1 au (tyle ziemia zmienia położenie na swojej orbicie)
2 parseki to 0.5" pozornego ruchu względem dalekich gwiazd.
2.4 parseki do gwiazdy wolf 359 to 0.4"
New Horizons jest około 46 au od nas
46 razy 0.4" daje 19.2"
Błąd, myślałem, że 1 parsek to zmiana o 1" w ciągu roku, a to zmiania o 1" przy zmianie położenia o 1au

Edytowane przez MaciejW
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, MaciejW napisał:

1 parsek to 1" pozornego ruchu przy zmianie położenia obserwatora o 2 au (tyle ziemia zmienia położenie na swojej orbicie)
2 parseki to 0.5" pozornego ruchu względem dalekich gwiazd.
2.4 parseki do gwiazdy wolf 359 to 0.4"
New Horizons jest około 46 au od nas czyli 46au/2au = 23 razy więcej niż odległość z definicji parseka.
23 razy 0.4" daje 9.6"
 

A czemu nie 46*0.4 = 18.4"?

1 parsek to 1" ruchu przy zmianie położenia obserwatora o 1au (wg definicji: https://pl.wikipedia.org/wiki/Parsek)


 

Cytat

The parallax of a star is defined as half of the angular distance that a star appears to move relative to the celestial sphere as Earth orbits the Sun. 

Stellarparallax_parsec1.svg

 

Edytowane przez Behlur_Olderys
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opracowałem na dzisiejszy wieczór metodę ręcznego złapania moim zestawem fotometrycznym gwiazdy Wolf 359 :)
Ostatnio robiłem fotometrię gwiazdy o jasności 11,5V z dokładnością około 0,015mag przy naświetlaniu 30sek, więc 6x słabsza gwiazda (13,5 mag) powinna się też wyraźnie zarejestrować.
Zestaw ma pole widzenia w kadrze ~1x2° (APO 102mm F/7 + lustrzanka APS-C) o prostym obrazie w wizjerze.
Jest poniżej limitu apertury >= 6" wskazanego pomysłodawców akcji.

 

 

Wystarczy znaleźć gwiazdę 5 wielkości gwiazdowej c Leo (59 Leo), która tworzy trójkąt równoramienny o bokach ~14° z Denebolą i Regulusem (podstawa trójkąta Denebola-Regulus --> ~25°). 
Ustawiamy c Leo w dolnym lewym rogu i przesuwamy w RA o około 1° "w prawo" w stronę malejącej rektacencji.
FOV mojego zestawu obejmuje około 1° w RA i i 2° w DEC (jedna kratka w poziomie x 2 kratki pionie), więc powinno się w miarę łatwo trafić w Wolfa 359.
Do trafienia przyda się też lunetka celownicza.

Dojscie_Wolf_359(FOV_1_na_2_stopnie).png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

BTW:

Wrzuciłem zdjęcie do Astrometry.net - niestety, to nie Wolf 359, bardzo blisko, ale nie ma go w kadrze. Centrum to dwie gwiazdki, jaśniejsza z nich ma ok. 10mag (V) typu F0 (stąd brak różnicy jasności, właściwie powinna być nieco ciemniejsza w IR).
http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=%401769078&Name=AG%2b07 1488&submit=submit

http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=%401769077&Name=BD%2b07 2382&submit=submit

 

Przykro mi, było bardzo blisko :)

https://nova.astrometry.net/user_images/3583812#annotated

 

Center (RA, Dec): (163.755, 7.090)
Center (RA, hms): 10h 55m 01.276s
Center (Dec, dms): +07° 05' 24.673"

Tak też przez noc myślałem, że chyba nie trafiłem. Cóż, wychodzi strzelanie "na czuja", bo uznałem, że jak mam już znalezione HD 94635 to wystarczy lekko na zachód i ciut na północ i będzie Wolf. Źle zapamiętałem jego okolicę najwyraźniej. Pozostaje czekać aż wleci mi w to pole za kilkadziesiąt lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 kwietnia fotografowałem Wolf 359. @Behlur_Olderys zainspirowałeś mnie aby dzisiaj jeszcze raz wybrać się do tej gwiazdy, ale tym razem w podczerwieni.

Kurcze...ależ ona jasna w IR ! :) Szczególnie to widać w porównaniu do gwiazdy TYC 261-221-1

Nie wiem kiedy zestackuję oba materiały, ale teraz wrzucam dwie surowe klatki.

8 kwietnia z IR Cut

22 kwietnia IR Pass

Na klatce z 8 kwietnia zarejestrowała się jeszcze asteroida, ale nie jestem wstanie jej zidentyfikować

ED80 / ASI 224

ekspozycja taka sama dla dwóch kadrów, 4 sekundy i gain 325

1Wolf359.jpg

2Wolf359.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wynika z ww. oszacowania @MaciejW około 19" przesunięcie paralaktycznego Wolfa 359 na bazie Ziemia-NH powinno być widać nawet na mojej fotce o skali 1,65"/piksel (prawie 12 pikseli różnicy!). Jest to zdjęcie z dzisiejszej nocy o FOV = 1°47'(DEC) x 1°12'(RA) złożone z 40 naświetleń 30 sekundowych na matrycy lustrzanki APS-C. Światło zostało zebrane przez APO 102mm F/7. Pole widzenia nastawiałem względem 56 Leo (5,9V), którą widać na południowych obrzeżach kadru.
Wolf 359 wydaje się czerwony :)

Wolf359_2020_04_22(40x30sek)napisy.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No i z nałożenia mojego zdjęcia i tego z New Horizons wychodzi 18" różnicy położenia, we wcześniejszych obliczeniach wyszło mi 19.2", więc 5% błędu ;)
Niesamowite, są odległości w kosmosie, najdalej położona od Ziemi kamera, pokazuję paralaksę położenia 19", czyli mniej niż grubość kartki papieru w wyciągniętej ręce.
Obraz z mniejszą ilością gwiazd jet mój, robione z Berlina, z balkonu, SW80/400 + asi120 + zwo IR 850, 80x5s, bo mi balkon na dłuższe ekspozycje nie pozwala ;) 

skladanka3.gif.ebad753b29f0a147a7cc1896d29d2901.gif

  • Lubię 5
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.