Skocz do zawartości

Alternatywy dla produktów z Chin


Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, lulu napisał:

A myślisz że angażowanie publicznych pieniędzy w odkręcanie tych dealów na których europejscy i amerykańscy producenci trzaskali latami szybką kasę odbywa się na piękne oczy?

i znowu ten mit bajecznych chińskich zysków.

na ustabilizowanym rynku marża dąży do zera (wyjątek: jesteś applem :D)

nie można trzaskać latami szybkiej kasy na kooperacji z chinami, bo skoro to możliwe to robią to wszyscy i za chwilę nie jest to żadna przewaga tylko codzienność i walka o przetrwanie z wszystkimi innymi którzy wpadli na ten sam pomysł.

 

konsumenci chcą towar z chin, więc wszyscy sprzedają towar z chin.

jeżeli teraz konsumentom się coś odmieni i nagle zechcą towar z europy (płacąc więcej) to dostaną towar z europy. sprzedawca jest tylko sługą.

 

pomoc publiczna to jeszcze inny aspekt, choć w gruncie rzeczy ciągle chodzi o to samo - że wszystko kosztuje.

"ktoś" zapłaci za powstanie firmy w danym kraju - ten kraj później na tym skorzysta. firmy nie będzie - nie skorzysta.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę myślisz, że to konsumenci wywarli wpływ na producentów i dostawców by ci podsuwali nam produkty z Chin...?! Konsumentów nikt nie pytał o zdanie, produkty chińskie wyparły lokalną produkcję bo to się producentom i dostawcom OPŁACAŁO. Ktoś wziął za to pieniądze, ale bardzo możliwe że to źródełko już wysycha, koszty produkcji w Chinach rosną... Kolejny kryzys to świetna okazja aby podnieść larum że trzeba sfinansować z naszych pieniędzy zmianę modelu zarabiania na nas.

 

Podczas kryzysu w 2008 roku słyszeliśmy, że świat się zawali jeśli runie system finansowy. Dlatego nasze pieniądze poszły na "ratowanie" tłustych zadów bankierów, którzy już raz nas wcześniej oskubali, a potem dostali od nas za pośrednictwem państwowych budżetów drugi raz wypłatę która pozwoliła im dostroić system skubania tak aby przywrócić mu efektywność. Teraz wygląda na to, że podobne larum podnieśli ci, którzy już 10 razy wysprzedali się Chińczykom, a teraz lamentują jak to niebezpiecznie jest być od nich zależnym. Możliwe, że tym razem państwa podarują nasze pieniądze tej grupie - tak aby mogli odzyskać narzędzia skubania nas, sprzedane wcześniej do Chin.

 

Być może świat jest po prostu tak kur....o skonstruowany i bardzo prawdopodobne, że absolutnie nic  nie możemy na to poradzić. Ale oszczędźmy sobie przynajmniej wmawiania na forach astronomicznych, że poddawanie się temu to jakiś moralny obowiązek...

Edytowane przez lulu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie niepokoi Was kupowanie mleka pochodzącego od krów spoza Waszej obory/sąsiedztwa/wioski/gminy/powiatu/województwa/państwa/kontynentu? Jaki poziom wg Was jest słuszny? Gdzie ma przebiegać granica między ludźmi, których będziemy traktować jako Ludzi, a tymi, którzy są obcy i za nic nie chcemy się z nimi  bratać? 

Tak sobie myślę, że jeśli ktoś mnie kiedyś rozjedzie na ulicy, to nie będzie Chińczyk. Gość, który mi się włamał do piwnicy też pewnie nie mówił po chińsku. Większość nieszczęść jakie może nas spotkać to zwykle sprawka ludzi żyjących obok - rodaków. A mimo to mam krzywo patrzeć na Chińczyków?

Edytowane przez dobrychemik
literówka
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minutes ago, dobrychemik said:

A nie niepokoi Was kupowanie mleka pochodzącego od krów spoza Waszej obory/sąsiedztwa/wioski/gminy/powiatu/województwa/państwa/kontynentu? Jaki poziom wg Was jest słuszny? Gdzie ma przebiegać granica między ludźmi, których będziemy traktować jako Ludzi, a tymi, którzy są obcy i za nic nie chcemy się z nimi  bratać? 

Tak sobie myślę, że jeśli ktoś mnie kiedyś rozjedzie na ulicy, to nie będzie Chińczyk. Gość, który mi się włamał do piwnicy też pewnie nie mówił po chińsku. Większość nieszczęść jakie może nas spotkać to zwykle sprawka ludzi żyjących obok - rodaków. A mimo to mam krzywo patrzeć na Chińczyków?

No co jak co ale chińskiego mleka to bym nie kupił!

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fantastyczna wymiana zdań! :)

Dużo spraw nas niepokoi, wielu się obawiamy. niektóre z nich mają racjonalne podstawy, inne - może mniej :) 

Pytanie: jak sądzicie, jak CEL postawili sobie liderzy chińskiej partii ludowej? Czy oni chcą, abyśmy my, europejscy zjadacze zysku mieli lepiej?

I, jako konsekwencja powyższego: jak może wyglądać świat gdy Chiny ten CEL osiągną? Czy jest możliwe, że wtedy gorzko pożałujemy, że, jak zauważył jeden z Przedmówców,  chciwość popchnęła nas w objęcia niecierpliwości na dobra luksusowe? 

@isset: fantastyczny temat założyłeś :))

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, misfor napisał:

Pytanie: jak sądzicie, jak CEL postawili sobie liderzy chińskiej partii ludowej? Czy oni chcą, abyśmy my, europejscy zjadacze zysku mieli lepiej?

Zacytuje tu @szuu bo bardzo ładnie i zwięźle to opisał:

"w chinach partia komunistyczna w nazwie, zbudowała kapitalizm. odrzucili ideologię, wygrywa pragmatyzm."

 

I to w tym kapitalizmie tkwi ich siła, na przekór skręcającej w lewo Europie i USA, które właśnie przejadają wypracowany sukces. 

 

Godzinę temu, dobrychemik napisał:

A mimo to mam krzywo patrzeć na Chińczyków?

Też mnie mega wkurza to generalizowanie. Chyba zbyt często zapominamy, że jeszcze niedawno sami byliśmy "złodziejami samochodów" dla "rozwiniętej" Europy.

 

Osobiście wole pracowitemu chińczykowi "zasponsorować" awans społeczny z pola ryżowego do miejskiej fabryki, niż afrykanerowi z sawanny do europejskiego socjalu (darmowy Internet to on ma w Europie, a nie w jakimś k@#$a Starlinku)....

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Marek_N napisał:

Zacytuje tu @szuu bo bardzo ładnie i zwięźle to opisał:

"w chinach partia komunistyczna w nazwie, zbudowała kapitalizm. odrzucili ideologię, wygrywa pragmatyzm."

Wybacz, ale to środek, nie cel... celem konkurencji jest jej wygranie. gdy (o ile?) CHRL wygra światową gospodarkę poznamy cel takiego wieloletniego, wytrwałego poświęcenia kolektywnego narodu chińskiego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lulu napisał:

Naprawdę myślisz, że to konsumenci wywarli wpływ na producentów i dostawców by ci podsuwali nam produkty z Chin...?! Konsumentów nikt nie pytał o zdanie

"wywarli wpływ", dobre sobie.

niektórzy bywalcy forum pewnie nawet pamiętają jeszcze ten moment (bo była to wielkopomna chwila), gdy konsumenci zobaczyli na jednej półce "syntę 8" a na drugiej żółtego ubota uniwersała i krzyknęli ocierając łzy wzruszenia: OTO TELESKOP, O KTÓRYM MARZYŁY POKOLENIA! KOCHAMY SYNTĘ, CHIŃSKI WYRÓB, KTÓRY OTWORZYŁ NAM NIEBO! I ZABIERZCIE OD NAS TEN PRZEKLETY POLSKI SZAJS!

image.jpeg.7be4cff7ac379c3fe21c92df2e62a69f.jpeg

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, lulu napisał:

No tak - a następnie kazali wysprzedać się Chińczykom Celestronowi, Meade i Bresserowi, bo powiedzieli że amerykańskiego i niemieckiego szajsu tym bardziej nie bierzem!

no właśnie, kto to spowodował?

rząd chiński wysłał petycję? chińska armia zbombardowała? czy klienci zdecydowali że już nie chcą u nich kupować tyle co dawniej, wskutek czego skończyły się pieniążki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, misfor napisał:

Wybacz, ale to środek, nie cel... celem konkurencji jest jej wygranie. gdy (o ile?) CHRL wygra światową gospodarkę poznamy cel takiego wieloletniego, wytrwałego poświęcenia kolektywnego narodu chińskiego. 

Czy dobrze rozumiem, że wg Ciebie tylko Chiny mają CEL? Jeśli rzeczywiście tak jest, że tylko Chiny go mają, a inne kraje działają bez niego, to tym Chinom należy się raczej szacunek i można im kibicować. Działania bezcelowe jakoś mało mnie przekonują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, szuu napisał:

no właśnie, kto to spowodował?

rząd chiński wysłał petycję? chińska armia zbombardowała? czy klienci zdecydowali że już nie chcą u nich kupować tyle co dawniej, wskutek czego skończyły się pieniążki?

Oczywiście - to klienci zdecydowali o przestawieniu gospodarki zachodniej na dojenie taniej chińskiej siły roboczej, sam pamiętam że jako dziecko nie marzyłem o niczym innym tylko o tym by producenci teleskopów, szczoteczek do zębów i pamiątek z Zakopca produkowali swój towar w Chinach. No i producenci posłuchali. Celestron, Meade, Bresser i wszyscy inni wyszli naprzeciwko żywotnym interesom ludu pracującego i kupującego miast i wsi, i dlatego lud ten winien jest im dziś wdzięczność, lojalność i górę kasy. Nie obwijając w bawełnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dobrychemik napisał:

Czy dobrze rozumiem, że wg Ciebie tylko Chiny mają CEL? Jeśli rzeczywiście tak jest, że tylko Chiny go mają, a inne kraje działają bez niego, to tym Chinom należy się raczej szacunek i można im kibicować. Działania bezcelowe jakoś mało mnie przekonują.

Bezcelowe działania nie mają sensu i nikogo nie przekonują. Zgoda.

Co do kibicowania CHRL. Pamiętamy 1989 i Tianmen (pisownia własna)? Czy jesteśmy przekonani, że dzisiejsze Chiny to już radykalnie inne państwo? Dlaczego Niemcy "wpadli" na pomysł "obrony" kapitału "narodowego" przed przejęciem przez kapitał chiński? Czyżby Europa się zorientowała w swojej opłakanej sytuacji? I czy my korzystając z "rozpędu" europejskiego i dążąc do niskiej ceny towarów luksusowych utoniemy we własnej konsumpcji poświęcając kolejne pokolenia? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, misfor napisał:

Co do kibicowania CHRL. Pamiętamy 1989 i Tianmen (pisownia własna)? Czy jesteśmy przekonani, że dzisiejsze Chiny to już radykalnie inne państwo?

chyba właśnie chodzi o to, że to ciągle to samo państwo i dlatego odnosi takie sukcesy.

 

a odpowiadając przekornie - jeżeli ustawić Polskę jako punkt odniesienia, Chiny zrobiły w ostatnich latach gigantyczny postęp w zbliżaniu się do europejskich norm demokracji i praworządności (może nawet w niektórych miejscach wyprzedziły!) :D

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, szuu napisał:

chyba właśnie chodzi o to, że to ciągle to samo państwo i dlatego odnosi takie sukcesy.

 

a odpowiadając przekornie - jeżeli ustawić Polskę jako punkt odniesienia, Chiny zrobiły w ostatnich latach gigantyczny postęp w zbliżaniu się do europejskich norm demokracji i praworządności (może nawet w niektórych miejscach wyprzedziły!) :D

U... bardzo grząski temat :) nie idę w tę prowokację :))) 

czystego nieba! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, misfor napisał:

 

@isset: fantastyczny temat założyłeś :))

 

 

19 godzin temu, isset napisał:

To nie ja, to @kosmit, ja tylko zapytałem o promocję :)

Ja tego tematu nie założyłem, tylko administrator dokonał manipulacji. Wyciął mój post, który był off topic, z tematu o promocji kamer QHY. Dodał do tego tytuł wątku, który nie ma nic wspólnego z tym co napisałem. Żadnych alternatyw dla chińszczyzny nie szukałem, dałem jedynie delikatnie propozycję kilkumiesięcznego bojkotu konsumenckiego towarów z chin.  Nic więcej.  Dodam tylko, że metodę manipulacji, którą zastosował administrator znam doskonale, bo 20 lat pracowałem w gazecie wyborczej w funkcji redaktora. W tym temacie się już nie wypowiadam. 

  • Haha 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, szuu napisał:

a odpowiadając przekornie - jeżeli ustawić Polskę jako punkt odniesienia, Chiny zrobiły w ostatnich latach gigantyczny postęp w zbliżaniu się do europejskich norm demokracji i praworządności (może nawet w niektórych miejscach wyprzedziły!) :D

Jeśli dobrze rozumiem fizykę relatywistyczną, to każdy układ odniesienia jest równie dobry - nawet taki nieuchronnie zbliżający się do czarnej dziury. Z tej perspektywy każda inna przyszłość to świetlana przyszłość :)

 

"Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy krok do przodu".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.