Skocz do zawartości
  • 0

BCO 6mm czy TMB 6mm?


Bezel

Pytanie

Siemandero!

 

Przymierzam się do zakupu okularu planetarnego. Trochę poszukałem i jak narazie kandydatem jest BCO 6mm https://deltaoptical.pl/okular-baader-classic-ortho-6-mm-1-25-quot . Podobno dobrze współgra z Syntą 8 ( ja natomiast mam GSO 8, ale zgaduje że zbyt dużej różnicy nie ma...) Dzisiaj rano wyszedłem popatrzeć na Jowisza i Saturna przez 9mm - na Jowiszu pasu + plama były bardzo wyraźnie widoczne. Jednak brakowało mi jeszcze większego powiększenia.

 

Z racji tego iż nie jest to sprawa pilna, rozważam również zakup TMB 6mm https://teleskopy.pl/Okular-TMB-6-mm-1,25--58°-PLANETARY-II-teleskopy-1505.html

Pytanie brzmi - który z nich jest lepszy i dlaczego? Chyba że w podobnym przedziale cenowym znajdzie się coś lepszego ( w grę wchodzą używki) 

 

Edytowane przez Bezel
zły link
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1
W dniu 22.04.2020 o 11:28, Bezel napisał:

Przymierzam się do zakupu okularu planetarnego

A do jakiego teleskopu, a dokładniej do jakiej ogniskowej ten okular?

 

Przy niewielkich teleskopach taka ogniskową okularu ma sens tylko gdy sam teleskop ma krótką ogniskową.

 

Jeśli do MAKa lub Dobsona z ogniskową 1300 lub więcej, to może być to okular do użycia raz w roku.

 

Mam BCO 6 i czasem używam z Dobsonem, ale nieczęsto jest seeing dla takich powiększeń. Z 4" MAKiem 6mm się w ogóle nie sprawdza, bo za małe lustro i za duża ogniskowa na okular 6mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Podoba Ci się "wygoda" kitowego 9mm?

BCO oferuje identyczną. Będziesz musiał wsadzić w niego oko:neat:

Od TMB znacznie lepsze opinie mają TS HR. Jeżeli możesz wydać trochę więcej to lantanowy SLV 6mm jest świetny (ostrość) choć mnie osobiście już to 50°zaczyna irytować (za często trzeba korygować) i będę odchodził od tego (min 70°).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
32 minuty temu, Mariusz Psut napisał:

Od TMB znacznie lepsze opinie mają TS HR

Te opnie to są tylko w PL potem powielane przez innych bez sprawdzenia na własnej skórze (czy tam oku ;) ). Jest w necie test wszystkich klonów tej konstrukcji a jest ich chyba z 5 czy 6 sztuk i HR wcale nie wyróżniały się z tłumu, były na tej samej pozycji co TMB, za to na minus szczególnie wyróżniał się klon od SW co widać również na giełdach. Swoje stare TMB 5 mm wspominam ciepło jak za okular za 110 zł z giełdy. Spore ER, całkiem ostry na osi jak za takie pieniądze, trochę ociepla obraz, spore już pole widzenia. Najgorsza wada to wrażliwość na osiowe patrzenie, lekko głowa na bok i nie widzisz nic, trzeba trzymać równo na środku.

 

Najlepiej jakbyś poczytał więcej recenzji i wyciągnął średnią. Przez BCO 6 mm patrzyłem tylko raz no i oczywiście ER ma taki jakiego się można spodziewać ale wydaje mi się, że jest wart tych pieniędzy. Najlepiej to mieć okazję przyłożyć oko do jednego i drugiego i wybrać faworyta.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
17 minut temu, lolak89 napisał:

Te opnie to są tylko w PL potem powielane przez innych bez sprawdzenia na własnej skórze (czy tam oku ;) ). Jest w necie test wszystkich klonów tej konstrukcji a jest ich chyba z 5 czy 6 sztuk i HR wcale nie wyróżniały się z tłumu, były na tej samej pozycji co TMB, za to na minus szczególnie wyróżniał się klon od SW co widać również na giełdach. Swoje stare TMB 5 mm wspominam ciepło jak za okular za 110 zł z giełdy. Spore ER, całkiem ostry na osi jak za takie pieniądze, trochę ociepla obraz, spore już pole widzenia. Najgorsza wada to wrażliwość na osiowe patrzenie, lekko głowa na bok i nie widzisz nic, trzeba trzymać równo na środku.

 

Najlepiej jakbyś poczytał więcej recenzji i wyciągnął średnią. Przez BCO 6 mm patrzyłem tylko raz no i oczywiście ER ma taki jakiego się można spodziewać ale wydaje mi się, że jest wart tych pieniędzy. Najlepiej to mieć okazję przyłożyć oko do jednego i drugiego i wybrać faworyta.

Tak to jest z opiniami. Każdy ma swoją. 

To jednak nie odosobniony przypadek. Czytałem wiele takich, na naszych forach, na CN i na SL. Że obraz "mydlany" i nie do końca wiadomo czy już ostro czy nie:neat:. TS mają lepsze warstwy (podobno:emotion-5:). 

Z tym nieosiowym paczaniem to chyba najgorsza ich wada. 

Jedno jest pewne. Okular to bardzo indywidualna sprawa i nie spróbujesz to się nie dowiesz. 

Reasumując. Masz większe doświadczenie niż ja. Głównie opieram się na tym co wyczytam z CN czy SL. Biorąc jednak pod uwagę te dwa wolałbym odrobinkę dołożyć i kupić coś używanego z półki wyżej. 

Pozdrawiam. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
38 minut temu, lolak89 napisał:

Najlepiej jakbyś poczytał więcej recenzji i wyciągnął średnią. Przez BCO 6 mm patrzyłem tylko raz no i oczywiście ER ma taki jakiego się można spodziewać ale wydaje mi się, że jest wart tych pieniędzy. Najlepiej to mieć okazję przyłożyć oko do jednego i drugiego i wybrać faworyta.

No właśnie z tym przyłożeniem jest problem bo gdzie :D W takim razie pozostaje mi tylko czytać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Mariusz Psut napisał:

Podoba Ci się "wygoda" kitowego 9mm?

BCO oferuje identyczną. Będziesz musiał wsadzić w niego oko:neat:

Od TMB znacznie lepsze opinie mają TS HR. Jeżeli możesz wydać trochę więcej to lantanowy SLV 6mm jest świetny (ostrość) choć mnie osobiście już to 50°zaczyna irytować (za często trzeba korygować) i będę odchodził od tego (min 70°).

No tak średnio z tą wygodą :) kitowy 30mm wypada dużo lepiej jeśli o to chodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
45 minut temu, Mariusz Psut napisał:

To jednak nie odosobniony przypadek. Czytałem wiele takich, na naszych forach, na CN i na SL. Że obraz "mydlany" i nie do końca wiadomo czy już ostro czy nie:neat:. TS mają lepsze warstwy (podobno:emotion-5:). 

Z tymi warstwami to wg mnie taki mit, bo logicznie rzecz biorąc, skoro kosztuje więcej to może ma lepsze warstwy, sam czytałem takie teksty o nim kilka lat temu, to takie gdybanie bo jakoś nie przewinął mi się w naszym kraju opis transmisji z obu szkieł :) Na dobrą sprawę to chętnie bym odnalazł taki test i zobaczył wyniki. 

 

"Mydlany" obraz... sam tak swego czasu pisałem ale wrażenia się zacierają z czasem, myślę, że najważniejsze by było sprawdzić w porównaniu do jakiegoś podobnego szkła planetarnego za podobną kwotę, w tym samym czasie i ocenić widoki na osi. Może się okazać, że oba pokażą mydlane obrazy bo to taka klasa sprzętu.

50 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Masz większe doświadczenie niż ja

To nie znaczy, że nie mogę się mylić :) jednak na tyle dużo już śledzę fora i testuję różne sprzęty, że wiem jedno.... ze sporej części testów i opinii trzeba wyciągnąć mocny pierwiastek, prędzej czy później to zauważysz. Na przykładzie: coś kiedyś przeczytałeś, potem chcesz komuś pomóc w doborze sprzętu i powtarzasz te wiadomości dalej nie weryfikując ich, ktoś powtórzy to dalej bo skoro dwie osoby tak piszą to pewnie to prawda itd. Tak się tworzą mity jak na przykład: niebieskie maki są lepsze niż czarne, ogólnie nowe jest gorsze bo stare jest stare więc jest lepsze, "dobre drogie" filtry nie zmieniają koloru gwiazd, montaży EQ nie nauczy się żaden początkujący, teraz nowość na rynku "APO są słabe bo nie są F15".

Takich forsowanych pierdół jest masa i tego nie wyplewisz :) dlatego, żeby chronić się przed tym kombinuj, zmieniaj sprzęt, pożyczaj, testuj ile dasz radę, wtedy masz szansę przebrnąć przez to morze informacji i wyłowić odpowiednie dla siebie. Sam przez to przeszedłem i niejeden błąd popełniłem czy głupotę powieliłem sugerując się opiniami nieodpowiednich osób.

 

@Bezel wrzuć ogłoszenie w dziale kupię tu i na astromaniaku i kup co się trafi, BCO czy TMB, sprawdzisz i sam ocenisz czy Ci jakość odpowiada, jak będzie słabo to odsprzedaż praktycznie bez straty.

Zawsze możesz też negocjować trochę i kupić tego :) tu raczej jakość gwarantowana. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

:D

Dobrze powiedziane.Długo powtarzane kłamstwo staje się prawdą. Z drugiej jednak strony to że nie ma takiego "badania" transmisji lub nie widzieliśmy go nie oznacza że owe lepsze warstwy TS nie istnieją. 

Jednak tak jak napisał Bezel "przyłożyć oka nie ma jak". Pozostaje opierać się raportach z forum tego czy innych lub kupić i przekonać się samemu. 

A tak offtopic to od jakiegoś czasu zastanawiam się czy nie spróbować samemu takiego budżetowego szkiełka bo chwilowo nie stać mnie na Delos czy XW:happy:

 

Edytowane przez Mariusz Psut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Jednak tak jak napisał Bezel "przyłożyć oka nie ma jak"

Dlatego zasugerowałem giełdę. Wtedy przyłoży i zobaczy czy mu pasuje :) strata kosztów wysyłki jest mniejsza niż utrata wartości na nowym okularze. Dobrze pamiętam na przykład Plossle NPL, wersję 6 mm kupiłem za 60 zł na giełdzie :) miałem jednocześnie z TMB 5 i chyba wolałem NPL, zimniejszy obraz, taki bardziej ortho i fajnie ostry. Można się też za nim rozejrzeć, może się trafi używka, używałem z Newtonem F5.

Edytowane przez lolak89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zacznijmy od tego, że okulary TMB sprzedawane przez teleskopy.pl , to beznazwowe klony okularów TMB, sam takiego 5mm kupiłem i do tej pory posiadam.

Ogólnie jak za niecałe 200zł jest w miarę, obraz jest co prawda trochę miękki i jakieś krążki widzę, a na plus wygoda obserwacji, ER chyba większy od podawanego 12mm i duże pole jak na tą cenę, bez refleksów świetlnych i jakiś poważnych wad.

Jednak nie ma co oceniać TMB na ich podstawie, bo z nimi mają wspólne tylko założenia konstrukcyjne . Na CN oryginały TMB zdobywają dobre recenzje.

Co do planetarnego okularu 6mm, to sam niedawno o to pytałem na Tym forum https://astropolis.pl/topic/68658-es-67mm-vs-morpheus-65mm-f5-i-f10-proszę-o-poradę/

Zastanawiałem się czy wybrać ES 6,7mm czy Morpheusa 6,5mm i polecono mi właśnie BCO 6mm, a więc go kupiłem. Obraz Jowisza, Saturna, Księżyca piękny, tylko szorowałem rzęsami po szkle i pole obserwacji fatalnie wąskie, a więc szybko się go pozbyłem i kupiłem Morfeusza i często go używam do US i DS. Gdy ktoś jednak przecierpi ER i niskie pole to chyba ten BCO dawał lepsze obrazy (ostrzejsze i bez wad geometrycznych i zaświetlenia) planet i Księżyca.

Edytowane przez Ajot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ok, czyli jeśli TMB z teleskopy.pl ma niewiele wspólnego z prawdziwym (o ile mogę tak go nazwać?) A BCO to szuranie rzęsami po szkle to co teraz? 

Ja rozumiem że najlepiej wyłożyć 1000 na okular i po problemie ale co jeśli ma się ograniczony budżet?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, Bezel napisał:

Ok, czyli jeśli TMB z teleskopy.pl ma niewiele wspólnego z prawdziwym (o ile mogę tak go nazwać?) A BCO to szuranie rzęsami po szkle to co teraz? 

Ja rozumiem że najlepiej wyłożyć 1000 na okular i po problemie ale co jeśli ma się ograniczony budżet?

To że nie jest to oryginał to nie znaczy że jest zły. To po prostu klon,kopia. Taka sama konstrukcja wykonana w Chinach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, Mariusz Psut napisał:

To że nie jest to oryginał to nie znaczy że jest zły. To po prostu klon,kopia. Taka sama konstrukcja wykonana w Chinach.

 

A no to chyba że tak. Więc ostatecznie celować w niego czy jest jeszcze coś innego wartego uwagi? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam ES 100°. To klon TeleVue Ethos. 

Identyczny układ soczewek ale gorsze szkło, warstwy a co za tym idzie słabsza transmisja, większe wady brzegowe. Powiedzmy 90% Ethosa za połowę jego ceny. Pomimo że to nie Ethos to nadal doskonały okular:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na podstawie moich ledwie 3-letnich doświadczeń pozwolę sobie na takie butne uogólnienie. To że jakiś okular ma wady, to nie znaczy że jest on zły. Okular BCO, czy też klon TMB może dostarczyć mnóstwo wspaniałych wrażeń z obserwacji. W optyce jak na razie nie ma złapanego króliczka, wszyscy go gonią, im bliżej jego są, tym ich to więcej kosztuje.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 minut temu, Bezel napisał:

A no to chyba że tak. Więc ostatecznie celować w niego czy jest jeszcze coś innego wartego uwagi? 

W sumie to nie ma czegoś takiego jak "okular planetarny" i w tej roli można wykorzystać każdy 5 czy 6mm. Może zrób tak jak Lolak radzi i poszukaj jakiegoś 6mm na giełdzie. Jeżeli zależy Ci na wygodzie czy polu widzenia dobierz coś pod tym kątem. Przed kupnem poczytaj opinie na forach ale i tak musisz sam sprawdzić czy Ci odpowiada. 

Ja miałem budżet 500zł. Przekopałem mnóstwo postów i kupiłem w ciemno Vixena SLV. Nie pomyliłem się. Jakość obrazu wspaniała ale małe pole zaczyna mi już doskwierać i widziałbym w tej roli coś w okolicy 70°.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, Ajot napisał:

Na podstawie moich ledwie 3-letnich doświadczeń pozwolę sobie na takie butne uogólnienie. To że jakiś okular ma wady, to nie znaczy że jest on zły. Okular BCO, czy też klon TMB może dostarczyć mnóstwo wspaniałych wrażeń z obserwacji. W optyce jak na razie nie ma złapanego króliczka, wszyscy go gonią, im bliżej jego są, tym ich to więcej kosztuje.

 

Chyba każdy je ma. Oczywiście wraz ze wzrostem ceny te wady maleją:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Trochę czasu minęło, ja nadal bez sławnego "okularu planetarnego"?

Trochę przekopałem i aktualnie byłbym w stanie kupić tego TMB ale pojawia się też SVbonny 6mm. Ten drugi też jest wrażliwy na osiowe patrzenie ale ma większe pole widzenia i chyba ER.

Ktoś coś? Czy nadal polować na coś innego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A tak w ogóle to zastanowiłeś się dobrze czy okular 6mm to napewno dobry wybór? Nie zawsze będziesz mógł wykorzystać takie powiększenie bo nie pozwoli ci na to seeing. Ja bym raczej szukał TS HR 7mm, którego użyjesz cześciej. Klony TMB sprzedawane przez TPL to chińczyki, które można kupić za stówę na aliexpress. Wydaje mi się, że produkt brandowany przez TS Optics będzie jednak lepszy. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.