Skocz do zawartości
  • 0

BCO 6mm czy TMB 6mm?


Bezel

Pytanie

Siemandero!

 

Przymierzam się do zakupu okularu planetarnego. Trochę poszukałem i jak narazie kandydatem jest BCO 6mm https://deltaoptical.pl/okular-baader-classic-ortho-6-mm-1-25-quot . Podobno dobrze współgra z Syntą 8 ( ja natomiast mam GSO 8, ale zgaduje że zbyt dużej różnicy nie ma...) Dzisiaj rano wyszedłem popatrzeć na Jowisza i Saturna przez 9mm - na Jowiszu pasu + plama były bardzo wyraźnie widoczne. Jednak brakowało mi jeszcze większego powiększenia.

 

Z racji tego iż nie jest to sprawa pilna, rozważam również zakup TMB 6mm https://teleskopy.pl/Okular-TMB-6-mm-1,25--58°-PLANETARY-II-teleskopy-1505.html

Pytanie brzmi - który z nich jest lepszy i dlaczego? Chyba że w podobnym przedziale cenowym znajdzie się coś lepszego ( w grę wchodzą używki) 

 

Edytowane przez Bezel
zły link
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Posiadam svbony 6mm. Co mogę o nim napisać... Rzeczywiście jest wrażliwy na to jak się przez niego patrzy. Na planetach może tak się to nie uwidacznia jak na gromadach kulistych. Pole wygodne, odsunięcie oka także. Problemem jest właśnie to 6mm. U mnie daje pow 200x i brakuje mi okularu dający ciut mniej np 7-8mm. Widziałem najwięcej 4 pasy na Jowiszu, wcp nigdy jeszcze. Używam synty 6 i jako okular bardzo budżetowy mogę polecić, ale prędzej czy później zmienię go na coś lepszego. Ktoś, kto nie uznaje tzw. półśrodków powinien dopłacić i kupić od razu lepszy. Pozdrawiam.

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
56 minut temu, Ftraw napisał:

Posiadam svbony 6mm. Co mogę o nim napisać... Rzeczywiście jest wrażliwy na to jak się przez niego patrzy. Na planetach może tak się to nie uwidacznia jak na gromadach kulistych. Pole wygodne, odsunięcie oka także. Problemem jest właśnie to 6mm. U mnie daje pow 200x i brakuje mi okularu dający ciut mniej np 7-8mm. Widziałem najwięcej 4 pasy na Jowiszu, wcp nigdy jeszcze. Używam synty 6 i jako okular bardzo budżetowy mogę polecić, ale prędzej czy później zmienię go na coś lepszego. Ktoś, kto nie uznaje tzw. półśrodków powinien dopłacić i kupić od razu lepszy. Pozdrawiam.

Dzięki za odpowiedź, właśnie zastanawiam się nad SVB i szukam wszelkich opinii na jego temat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
33 minuty temu, piotrfie napisał:

A do jakiego teleskopu, a dokładniej do jakiej ogniskowej ten okular?

 

Przy niewielkich teleskopach taka ogniskową okularu ma sens tylko gdy sam teleskop ma krótką ogniskową.

 

Jeśli do MAKa lub Dobsona z ogniskową 1300 lub więcej, to może być to okular do użycia raz w roku.

 

Mam BCO 6 i czasem używam z Dobsonem, ale nieczęsto jest seeing dla takich powiększeń. Z 4" MAKiem 6mm się w ogóle nie sprawdza, bo za małe lustro i za duża ogniskowa na okular 6mm

GSO 8 (1200/203) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Soader już wszystko napisał, użyjesz raz do roku przy dobrym seeingu. Sam miałem TS HR 6mm przy właśnie GSO 8" ale warunki na niego były dosłownie dwa raz, jak Jowisz był jeszcze wysoko :) Częściej używałem 7mm a 6mm leżał w pudełku. Oczywiście najlepiej mieć obie ogniskowe :)

Sam okular bardzo polecam.  

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Polecam okular 7mm a nawet 8mm co da ci często używane powiększenie x150. Wystarcza to w większości przypadków planetarno-księżycowych a weź pod uwagę, że spora apertura twojego teleskopu da ci jaśniejsze i wyraźniejsze obrazy. Z okularów polecam dobre ortho : BGO, Antares, Fujiyama HD, Masuyama, niektóre z Vixenów. Dadzą one najlepsze obrazy obiektów US. Ortho nie służą tylko do dużych powiększeń gdzie w obiegowej opinii panuje takie przekonanie. Znakomicie sprawują się także w małych powerach gdzie dają niezwykle klarowne i wyraźne obrazy gromad gwiezdnych czy innych obłoczków. Weź też pod uwagę dobre Plossle oraz lantany Vixena seri LV, NLV SLV. To znakomite okularki dające wyraźne i ostre obrazy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To i ja coś dodam: dla mnie najlepszym okularem planetarnym 6mm jest.....VIXEN LV 7mm.

Mam go od 17 lat (chyba?) i z każdym posiadanym przeze mnie teleskopem dlawał obrazy świetne (w najgorszym wypadku) lub rewelacyjne!

- duże odsunięcie oka

- bardzo ostry w całym polu

- mały i lekki

- doskonale spisuje się z barlowem Vixen "De Luxe 2x". Obrazy jakie ten duet daje z TS APO 80/480 (tryplet) sa niesamowite!

 

Wady - tylko 45 stopni pola, więc często księżyce Jowa lub Sata są już poza polem widzenia, za to sama planeta - palce lizać!

A jeśli kasa pozwoli - bierz Pentaxa XW 7mm lub 5mm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, Marcin_G napisał:

To i ja coś dodam: dla mnie najlepszym okularem planetarnym 6mm jest.....VIXEN LV 7mm.

 

A jeśli kasa pozwoli - bierz Pentaxa XW 7mm lub 5mm

 

:surprise:O matko, będę musiał chyba do kopalni iść albo wygrać na loterii hehe. Wiem wiem, duża kasa to najlepsze wrażenie z obserwacji. Tylko sęk w tym że do "prawdziwej" pracy będę mógł pójść za 2 lata :P Gdybym prawka nie robił pewnie bym coś ciut tańszego kupił, no ale cóż :D

 

No nic, patrząc na wasze odpowiedzi chyba zacznę odkładać na ES 6.7, możliwe że kiedyś się na giełdzie pojawi, a w tym czasie mam nadzieję zgromadze budżet. Ewentualnie jak trafię na TS HR 7 to jego kupię, wydaje mi się że powinien zmieścić się w aktualnym budżecie :P

Dzięki za odpowiedzi!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, soader napisał:

Klony TMB sprzedawane przez TPL to chińczyki, które można kupić za stówę na aliexpress. Wydaje mi się, że produkt brandowany przez TS Optics będzie jednak lepszy. 

raczej będzie taki sam. TS sprzedaje właśnie tanie chińczyki pod własną marką. Ci lepsi producenci sprzedają pod własną

 

powiększenie 200x stosujemy wtedy gdy warunki są słabe i nie pozwalają na więcej. To dość "bezpieczny" power więc 6 mm powinno być w sam raz. Oczywiście pod warunkiem, że jakość optyki teleskopu na to pozwala. Masz GSO 8" więc optykę w trzecim gatunku. Jeśli trafiłeś na gorszy egzemplarz to 200x rzeczywiście może być dla niego za dużo. Z tego powodu właściwie nie ma żadnego znaczenia jaki okular kupisz. Jeśli masz dobrą optykę to 250-300x nie stanowi żadnego wyzwania dla 8". Lantan Vixena to klasa sama w sobie ale szkoda go do twojego teleskopu bo nie zauważysz żadnej różnicy między dobrym okularem planetarnym a jakimkolwiek innym ... oprócz ergonomii, a tę na przyzwoitym poziomie prezentuje TMB Planetary i jego podróbki

 

46 minut temu, Marcin_G napisał:

To i ja coś dodam: dla mnie najlepszym okularem planetarnym 6mm jest.....VIXEN LV 7mm.

Mam go od 17 lat (chyba?) i z każdym posiadanym przeze mnie teleskopem dlawał obrazy świetne (w najgorszym wypadku) lub rewelacyjne!

te 17 lat jest tu kluczowe

żaden świerzak i to ze słabą rurką nie będzie miał szans go docenić

 

pozdrawiam

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Doceni, doceni. Mój ED SW 100 natychmiast pokazuje jakość zastosowanego okularu. Ja mam parcie na krystaliczny i czysty obrazek bez żadnych zafarbów i innych niejasnych artefaktów. Z czasem i doświadczeniem człowiek chce widzieć dobrze nawet kosztem jakiegoś dużego pola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
57 minut temu, kurp napisał:

Doceni, doceni. Mój ED SW 100 natychmiast pokazuje jakość zastosowanego okularu. Ja mam parcie na krystaliczny i czysty obrazek bez żadnych zafarbów i innych niejasnych artefaktów. Z czasem i doświadczeniem człowiek chce widzieć dobrze nawet kosztem jakiegoś dużego pola.

Dokładnie. Mi też już minął pęd na duże pole widzenia i już prawie zapomniałem, że miałem kiedyś jakieś ES-y 82*.  Jakiś czas temu postawiłem na wysoki kontrast i transmisję. No i na małe gabaryty. Im mniejszy naparstek tym lepszy. ;-)  Ten TMB przy starych japońskich Vixenach LV to niestety optyczna tandeta. Inna sprawa, że okular planetarny z polem 45* w dużym Newtonie na mało precyzyjnym montażu Dobsona nie będzie zbyt komfortowy w użyciu.  Ale to kwestia wprawy.  Miałem BCO 6mm i uważam, że optycznie jest lepszy od TMB, Choć to również nie jest wysoka półka, to jako budżetowy okular na początek go rozważyć.  TS HR raczej nie będzie lepszy. Inna sprawa, że BCO z klasycznymi ortoskopami, poza nazwą niewiele ma wspólnego, również jeśli chodzi o dawane obrazy planet.  

Edytowane przez lumen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
17 godzin temu, ZbyT napisał:

powiększenie 200x stosujemy wtedy gdy warunki są słabe i nie pozwalają na więcej. To dość "bezpieczny" power więc 6 mm powinno być w sam raz. Oczywiście pod warunkiem, że jakość optyki teleskopu na to pozwala.

200x przy słabym seeingu i turbulencjach atmosfery? Musiałem niestety trafić na felerne egzemplarze bo zarówno newton, refraktor jak i mak pokazywały w takich warunkach rozmazane obrazy, szkoda:ermm: przeklęte chińczyki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, kurp napisał:

Doceni, doceni. Mój ED SW 100 natychmiast pokazuje jakość zastosowanego okularu. Ja mam parcie na krystaliczny i czysty obrazek bez żadnych zafarbów i innych niejasnych artefaktów. Z czasem i doświadczeniem człowiek chce widzieć dobrze nawet kosztem jakiegoś dużego pola.

czyli uważasz, że wszystkie teleskopy mają taką samą jakość, a doświadczenie nie ma znaczenia ale ma znaczenie :hysterical:

jeśli wszystkie teleskopy mają taką samą optykę to dlaczego kupiłeś ED 100 zamiast coś tańszego np. achromat f/5?

 

3 godziny temu, lumen napisał:

Dokładnie. Mi też już minął pęd na duże pole widzenia i już prawie zapomniałem, że miałem kiedyś jakieś ES-y 82*.  Jakiś czas temu postawiłem na wysoki kontrast i transmisję

i to właśnie miałem na myśli. Trzeba mieć doświadczenie. Świerzak go nie ma. Nawet bardziej doświadczeni obserwatorzy twierdzą, ze typowe okulary DS-owe np. ES-y 82o są równie dobre do obserwacji planet jak okulary planetarne :Boink:. Tacy co potrafią dostrzec różnice między okularami stanowią niewielki procent wszystkich obserwatorów. Dostrzegania tych subtelności trzeba się nauczyć

 

2 godziny temu, soader napisał:

200x przy słabym seeingu i turbulencjach atmosfery? Musiałem niestety trafić na felerne egzemplarze bo zarówno newton, refraktor jak i mak pokazywały w takich warunkach rozmazane obrazy, szkoda:ermm: przeklęte chińczyki...

wyraźnie pisałem o teleskopie 8", a nie jakichś refraktorkach. Poza tym mowa o typowych warunkach, a nie wyjątkowo słabych, a seeing oznacza właśnie stabilność atmosfery czyli turbulencje. W typowych warunkach w teleskopie 8" powiększenie 200x jest dość bezpieczne. Daje źrenicę 1 mm czyli sporą jak na obserwacje planetarne. Zwykle do obserwacji drobnych detali planet stosuje się mniejsze źrenice

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 1.08.2020 o 18:55, ZbyT napisał:

wyraźnie pisałem o teleskopie 8", a nie jakichś refraktorkach. Poza tym mowa o typowych warunkach, a nie wyjątkowo słabych, a seeing oznacza właśnie stabilność atmosfery czyli turbulencje. W typowych warunkach w teleskopie 8" powiększenie 200x jest dość bezpieczne. Daje źrenicę 1 mm czyli sporą jak na obserwacje planetarne. Zwykle do obserwacji drobnych detali planet stosuje się mniejsze źrenice

A skąd wiesz o jakich "refraktorkach" ja pisałem? Zawsze myślałem, że dobre refraktory są jednak trochę lepsze do planet niż newtony f/6 czy f/5 ale może się mylę...

U mnie warunki najczęściej pozwalają na powiększenia ok. 150-170x i to je nazwałbym typowymi a te pozwalające na powiększenia pow. 200x sporadycznymi. Z odpowiedzi innych użytkowników wnioskuję, że jest więcej osób, które mają podobnie. Jeżeli u Ciebie jest inaczej to szczerze gratuluję i zazdroszczę. Każdy może przecież mieć inne warunki w miejscu gdzie obserwuje. Oczywiście zawsze warto mieć w zanadrzu krótszy okular, który pozwoli na maksymalny power kiedy trafi się wybitny seeing. 

Wracając do tematu autor może przecież kupić 6mm potestować i zdecydować czy dla niego ta ogniskowa jest optymalna czy jednak nie wymienić na okular troszkę dłuższy.

Co do TMB vs TS HR to kilka osób porównywało je bezpośrednio u siebie i TS wygrywał co nie oznacza, że TMB jest beznadziejne. Żeby się przekonać trzeba kupić i obserwować. 

Są to sprawy na tyle subiektywne, że nie ma co w 100% polegać na podpowiedziach z forum tylko przekonać się samemu.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ostatnio przeskanowalem forum i tmb 6mm odradza wiele osob które go zakupiło więc dziwi mnie że wciąż jest polecany/wciskany nowym użytkownikom.Natomiast nikt nie narzeka na obrazy BCO które dorównuja znacznie droższym okularom, poza krótkim ER.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Widzę, że większość (jak zawsze) odradza okularów 5mm czy nawet 6mm ze względu na dość rzadkie warunki do obserwacji.

 

Mnie też tak mówiono, a potem kupiłem używanego NLV 5mm, no i się zdziwiłem.

Bo nagle okazało się, że da się (i to całkiem często) oglądać planetki w powerze 240x.

Da się, oglądając ich szczegóły, nie narzekając na kiepskie warunki do takich powiększeń.

Nie oszukujmy się, takie warunki nie zdarzały się co drugi dzień, ale na pewno było ich więcej niż kilka nocy w roku.

A power 240x to już naprawdę niezłe powiększenie i wraz z dobrymi warunkami daje niezapomniane wrażenia.

 

NLV sprzedałem (45 stopni to za małe pole na takie powiększenia) lecz na pewno następny okular będzie w okolicy 5mm, a nie np. 7mm.

Edytowane przez BartekMilan
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
17 godzin temu, Antonix napisał:

Ostatnio przeskanowalem forum i tmb 6mm odradza wiele osob które go zakupiło więc dziwi mnie że wciąż jest polecany/wciskany nowym użytkownikom.Natomiast nikt nie narzeka na obrazy BCO które dorównuja znacznie droższym okularom, poza krótkim ER.

Dla niektórych mała soczewka przy oku jest odrażająca i odstraszająca. Ja akurat do nich nie należę, ale wiem że tacy są.

 

1 godzinę temu, BartekMilan napisał:

Widzę, że większość (jak zawsze) odradza okularów 5mm czy nawet 6mm ze względu na dość rzadkie warunki do obserwacji.

 

Mnie też tak mówiono, a potem kupiłem używanego NLV 5mm, no i się zdziwiłem.

Bo nagle okazało się, że da się (i to całkiem często) oglądać planetki w powerze 240x.

 

Bo ci, którzy tak mówili nigdy nie używali 5mm okularu lub zerknęli być może raz nie próbując nawet porównywać obrazów. Zresztą oko oku nie jest równe...

Edytowane przez JSC
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.