Skocz do zawartości

Odkurzenie 15", okulary, koło filtrowe do wizuala


Krawat

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Mam ambitny plan w końcu wrócić do obserwacji wizualnych tego lata. Sprzedałem już trochę gratów astrofotograficznych więc jest  miejsce w szufladach na nowe do wizuala :) 

 

1. Mój Taurus 15" ma już pewnie z 15 lat, optyka nie błyszczy tak jak w nowych sprzętach, nawet po umyciu lustra. Widać że LG jest lekko przymatowione, są na nim jakieś małe plameczki, mikroryski, pod dużym kątem widać też jakby fioletowy nalot.  Pojawia się więc wizja ponownego napylenia. Wymieniłem już kilka wiadomości prywatnych, ale chętnie posłucham każdej opinii na temat tego "zabiegu". Czy będą wymierne korzyści (poprawa obrazu) współmierne do poniesionych kosztów (ok. 1500zł)? Czy może tylko placebo i kwestia psychologiczna? Teleskop daje bardzo ładne obrazy, chociaż parę lat temu stał obok nowiutkiej Synty 16" i Veil był zauważalnie jaśniejszy w Syncie. No ale ten cal różnicy to 13% więcej światła, więc możliwe że to po prostu kwestia apertury. Więc nie wiem czy warto to robić, czy dołożyć trochę do p. 3.

 

2. Mam taki problem z kratownicą - śruby którymi są połączone poszczególne rurki kratownicy mają tendencję do luzowania się. Nie wiem jak to rozwiązać. Może ktoś podzieli się doświadczeniem albo dobrą radą.

 

3. Chciałbym "odświeżyć" szklarnię. W tej chwili moim "roboczym" okularem jest LVW 13mm. Dobrze się sprawuje w f/4.3, ostry prawie do brzegu, ale pole to on jednak ma niewielkie. Oprócz tego mam Scoposa 30mm który został mi jeszcze po Syncie 8", ale używam go właściwie tylko do wstępnego wyszukania obiektu. Obiektyw jest za słaby optycznie do takiej światłosiły, jest po prostu kaszana. Poza tym mam NLV 6mm, daje radę do planet, Księżyca i małych obiektów, oczywiście jednak pole jest malutkie, ale dużych powiększeń nie używam tak często, więc może zostać. Myślę więc o wymianie okularu długoogniskowego lub średnioogniskowego. 

No i tutaj pojawia się pytanie, jakie okulary będa odpowiednie do f/4.3. Na 100-stopniowe Ethosy mnie niestety nie stać. Na 92-stopniowego ESa mógłbym sobie pozwolić, pytanie czy da rade w takiej światłosile. Inna opcja o jakiej myślałem to Nagler 31mm i Barlow 2x. Czy ktoś używał takiej kombinacji? 

 

4. Koło filtrowe do wizuala - czy ktoś używa? Chciałbym wymienić swój filtr UHC-s 1.25" na UHC w 2" oprawie i dokupić OIII 2". Jednak jedna rzecz której bardzo nie lubię to wkręcanie i wykręcanie filtrów z okularów podczas obserwacji. Zajmuje to czas, czasem trudno trafić w gwint, a łatwo upuścić filtr na ziemię/pobrudzić palcami. Dodatkowo przy szukaniu małych planetarek popularna jest metoda "mrugania" filtrem przed okularem żeby znaleźć gwiazdkę która nie znika. Myślę że z kołem filtrowym można by to było robić w miarę bezboleśnie. Znalazłem koła filtrowe 2" które montuje się w osi wyciągu, pytanie jak sprawdzić czy nie wpłynie to na zdolność do wyostrzenia obrazu. Mam w Taurusie zamontowany wyciag MoonLite CR2 DualSpeed. 

 

Będę wdzięczny za rady i opinie. 

Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Napylenie nowymi warstwami ze wzmocnieniem interferencyjnym da Ci około 20% wzmocnienie odbicia (z obecnych ~80% do 96%). 

To leciutkie przymatowienie, mikro-ryski itp to typowe efekty napylania aluminium bez zabezpieczenia warstwą krzemu. Porównywałem nowo napylane lustro w swoim Taurusie 270 do Taurusa 400 z lustrem GSO (AL+SiO2) i jest zauważalna różnica we wsp. odbicia. Za to ciężko znaleźć różnice we wsp odbicia miedzy lustrem GSO (~93%), a dielektrykiem GSO (~99%) w katówce.

 

2. Pisz do Adama z Taurusa. 

BTW. wiem że masz na pewno sentyment do Taurusa w oryginalnej postaci, ale nie myślałeś o zaadaptowaniu obudowy od T400? Względem naszych Taurusów pierwszej generacji (T380 i T270) jest tam sporo fajnych rozwiązań i generalnie są sporo lżejsze.

 

3. Może Morfeusze 76*? 17.5 - 12.5 - 9 - 6.5
Może Lunty 100*? 20 - 13 - 9 - 5.5

 

Co do okularów w teleskopie f/4.3 warto rozważyć korektor komy - pozbędziesz się komy i dostaniesz płaskie pole - teoretycznie nawet Erfle typu Scopos / Swan itp powinny dużo zyskać na jakości.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestię! Te Lunty 100* wygladają nieźle, i nie będą tak boleć portfela jak Ethosy, a nie jestem takim purystą że muszę mieć ostre pole aż do brzegu. Nawet nie wiedziałem że są takie okulary. 20mm 100* daje pole niedużo mniejsze niż 30mm 70*. Fajna opcja! Poczytam recenzje, doedukuję się, przemyślę. 

 

Napiszę do Taurusa, może faktycznie rozważyłbym lifting całego teleskopu, gdybym się zdecydował na ponowne napylenie optyki. Nie wiem tylko jak by to wyszło cenowo bo 380-tka nie jest już produkowana, więc pewnie trzeba by coś robić typowo na zamówienie. No i fakt, oryginalny Taurus bardzo mi się podoba. 

 

Korektor komy to jest jakaś opcja, ale zastanawiam się jak z ostrzeniem, biorąc pod uwagę że mam jeszcze w planach to koło filtrowe. No i te okulary typu Scopos mają też sporą beczkę, której korektor komy nie zredukuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na Twoją szklarnię, zdecydowałbym się na razie tylko na pokrycie lustra wtórnego, zaoszczędzoną kasę wydał bym na jakieś fajniejsze okulary.

Luzujące się śruby możesz wkręcić np. na antyodkręcacz loctite 222:

https://allegro.pl/oferta/loctite-222-klej-do-gwintow-latwo-demontowalny-10m-8408326119

Marek wymienił najnowsze szlagiery, te ES 92* ponoć są jednymi z najlepszych ESów. Jeśli chodzi o 100* okulary, to kwestia gustu - jeżeli patrzyłeś i spodobało się, to kupuj.

Jeżeli nie chcesz iść w Nagler/P.XW/Delos, to bardziej budżetową opcją byłaby parka ES30mm 82* i ES12mm 92*

Jeśli chodzi o koło filtrowe w Dobsonie, to nie widziałem. Kojarzę tylko że Lukasz83 miał taki suwak na filtry Lumicona czy moonlite'a. Zdaje się były problemy z roszeniem.

Tutaj jest moonlite'a:

http://newmoontelescopes.com/product/moonlite-filter-slide-with-dew-heater/

 

Edytowane przez bartolini
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Krawat napisał:

Nie wiem tylko jak by to wyszło cenowo bo 380-tka nie jest już produkowana, więc pewnie trzeba by coś robić typowo na zamówienie. 

Górna i dolna klatka z T400, jedynie oryginalne rurki kratownicy z T400 trzeba by skrócić. 

Ale jak nie potrzebujesz super mobilności to chyba gra nie warta świeczki :)

 

39 minut temu, Krawat napisał:

No i te okulary typu Scopos mają też sporą beczkę, której korektor komy nie zredukuje. 

W Naglerach (przynajmniej w T5 i T6) beczka tez jest bardzo duża. W Ethosach 1/3 tej z Naglerów ale wciąż obecna. 

W Morfeuszach z tego co widziałem to tak po środku między Naglerem i Ethosem, a co do Luntów to nie wiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, astrokarol napisał:

1500 zł za napylenie 15" ? Pytałeś u źródeł (Kraków, Wrocław) ?

Tak, 1500 za powłoki 96% u Taurusa. U źródeł nie pytałem

Godzinę temu, astrokarol napisał:

W sumie mogłem mieć dłuższą ogniskowę bo znajomy miał ale niestety ER jest za mały dla mnie.

No właśnie, ten ER. Cenię sobie komfort, fajnie by było przetestować przed zakupem tego 13/20mm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taurus nawet na swe teleskopy zrobił kolejną podwyżkę i to w EURO, a w złotówkach jest jeszcze gorzej. Chyba to wynika z tego, że otworzył się na rynki zachodnie, gdzie społeczeństwo jest o wiele bogatsze. Ze szkodą dla nas. Rodzima produkcja, a właściwie nas już na nią nie stać. A wspominam z rozrzewnieniem czasy kiedy zdaje się 4000zł taka 380-tka kosztowała ;) Nawet chyba kiedyś chciałem odkupić tego Taurusa od ciebie Krawat.

  

W dniu 22.04.2020 o 16:53, Krawat napisał:

Mam taki problem z kratownicą - śruby którymi są połączone poszczególne rurki kratownicy mają tendencję do luzowania się. Nie wiem jak to rozwiązać. Może ktoś podzieli się doświadczeniem albo dobrą radą.

Ja tam wolę zdecydowanie stare patenty Taurusa z ich pierwszych produkcji.

Chyba wystarczy np. gwinty lekko popodwijać nitką i powinno być lepiej.

Zbytnio bym się nie przejmował tym.

Edytowane przez Binocooler
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.