Skocz do zawartości

CORONA BOREALIS & NGC 5466 i M57


ryszardo

Rekomendowane odpowiedzi

Fajna ta kulka, taka nieduża. Ładny zasięg gwiazdowy uzyskałeś. Tylko popraw lekko kolimację, jest asymetria, prawa strona leci a z lewej jest ok.

M 57 miodzio. Rozdzieliłeś bardzo ciasny układ podwójny nad Pierścieniem. Mnie się tak dobrze nigdy nie udało.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Grzędziel napisał:

Tylko popraw lekko kolimację, jest asymetria, prawa strona leci a z lewej jest ok

Tak, mam problem z kolimacją. Na początku sesji jest OK, potem się psuje. Muszę sprawdzić celę LG i mocowanie LW. Jeżeli mam używać tego Newtona, to trzeba byłoby zrobić profesjonalną celę LG. W moich warunkach nic większego niż te 12" raczej nie ma racji bytu. I tak muszę pilnować seeingu i wstrzelać się w te dwie, trzy godziny kiedy jest znośnie.

Więc 18" czeka na lepsze czasy...

1 godzinę temu, kubaman napisał:

Jak zwykle świetne. Możesz przypomnieć jaki to zestaw i skala?

Dzięki, zestaw "vintage": Newton 12" f/5 SW z 2007r ( :) ), Atik 314L+ (niewiele młodszy...). Skala natywna jest 0,89"/pix, ale na ogół stosuję drizzlex2, czasem barlowa 2x, czasem jedno i drugie. Tak więc skala wynikowa to od 0,44" do 0,89". Na ogół pokazuję ok. 0,65"/piksel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, HAMAL napisał:

Walcz, walcz, miło się podziwia Twoje prace :)

 

Dzięki, ja doskonale wiem jak mało efektowne są te moje zdjęcia ( a właściwiej byłoby te sesje nazywać po prostu obserwacjami, bo taki mają cel), tym bardziej jest mi miło widzieć pozytywny odzew. To znaczy, że nie jestem sam... :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Grzędziel napisał:

Fajna ta kulka, taka nieduża

Chyba mam ochotę na wykonanie takiego "katalogu" gromad kulistych powyżej 0 DEC. Ze szczególnym uwzględnieniem całkowicie nie znanych i pomijanych obiektów. Tak więc M3, M13 itp. zostaną wciągnięte do katalogu na samym końcu...

Chciałbym te zdjęcia ( b&w oczywiście, ale być może w V i B Johnsona) ustandaryzować w sensie: czasu naświetlania ( suma wykorzystanych subów, suby 60 sek), skali i jak najprostszej obróbki, tak jak na powyższym zdjęciu NGC 5466. Oczywiście kalibracja flat i bias. ( tutaj brak...). Chciałbym jakoś standaryzować wywoływania zdjęć, ale jak - na razie mam wstępne idee.

Nie wiem co z tego wyniknie...

Na próbę mam NGC 6229. Odległa o małych rozmiarach kątowych ( 3,8 min dia) gromada. Pokażę ją jeszcze w osobnym wątku " na gotowo" - tutaj tylko 40min materiału.

Skala i FOV jak w NGC 5466

n6229PNG1.png.b99684ddaf2e92de7085137ca33bca34.png

Edytowane przez ryszardo
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, ryszardo napisał:

Chyba mam ochotę na wykonanie takiego "katalogu" gromad kulistych powyżej 0 DEC. Ze szczególnym uwzględnieniem całkowicie nie znanych i pomijanych obiektów. Tak więc M3, M13 itp. zostaną wciągnięte do katalogu na samym końcu...

Chciałbym te zdjęcia ( b&w oczywiście, ale być może w V i B Johnsona) ustandaryzować w sensie: czasu naświetlania ( suma wykorzystanych subów, suby 60 sek), skali i jak najprostszej obróbki, tak jak na powyższym zdjęciu NGC 5466. Oczywiście kalibracja flat i bias. ( tutaj brak...). Chciałbym jakoś standaryzować wywoływania zdjęć, ale jak - na razie mam wstępne idee.

Nie wiem co z tego wyniknie...

 

Fajna zabawa wyniknie...

Wiesz, jakbyś mi wyjął z ust, dokładnie to samo chcę fotografować. Tutaj sporo fajnych obiektów znalazłem, szczególnie parę Palomarów mnie kręci. Ostatnio sporo robię galaktyk, mam jeszcze parę do skończenia, ale z miasta te słabe mgiełki kiepsko wychodzą. Więc przestawię się na gromady gwiazd. Łatwiej też kolor uzyskać, co mam w planach. Tak więc będziemy porównywać moje mniejsze APO z Twoim dużym lustrem.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Grzędziel napisał:

Wiesz, jakbyś mi wyjął z ust, dokładnie to samo chcę fotografować. Tutaj sporo fajnych obiektów znalazłem, szczególnie parę Palomarów mnie kręci

:) Mam to wydrukowane od jakiegoś czasu. Robimy dokładnie to samo i z tych samych powodów...czyli wszystko się zgadza!

6 godzin temu, Grzędziel napisał:

Tak więc będziemy porównywać moje mniejsze APO z Twoim dużym lustrem.

Hmmm, to muszę wykonać niezwykle żmudne prace nad kolimacją optyki. Ciekawie się zapowiada :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.