Skocz do zawartości

Dodatkowy okular ES 11mm i 18mm czy warto i pytanie o barlowa


Astromarek4

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. 

Na wstępie uprzedzę, że jestem raczej początkujący i pytanie może wydać się dla niektórych mało sensowne. 

Ale jestem ciekawy co sądzicie o dokupieniu okularu ES 11mm 82° do posiadanego już ES 14mm? Głównie do obserwacji galaktyk, gromad, mgławic, ale też US. A może bardziej sensownym wyjściem byłoby kupno ES 8,8mm? I teraz nasuwa mi się kilejne pytanie. Otóż posiadam też znaną chyba wszystkim soczewkę barlowa GSO ED 2". Używam ją czasami do obserwacji głównie planet, księżyca, gromad kulistych, paru galaktyk, z okularem 14mm, co daje ogniskiwą 7mm. Obraz wtedy mocno traci na jasności (przez to też na jakości rzecz jasna) i zastanawiam się na ile jest to spowodowane 2 krotnie zwiększonym powiększeniem (na pewno znaczną większość) a na ile zastosowaną soczewką barlowa. Czy ma ona duży wpływ na uzyskiwany obraz? Bo do tej pory nie znalazłem satysfakcjonującej odpowiedzi na to pytanie, a nie mam i nie miałem bezpośrwdniego porównania (np. do okularu ES 6,8mm). 

Myślę też o zakupie 18mm ES 82° 2" ale czy nie będzie on miał zbyt małego zastosowania do wyżej wymienionych obserwowanych przeze mnie obiektów? Dosyć bliski jest też 14mm i chyba jest dosyć uniwersalny i ma raczej większe zastosowanie, dlatego zastanawiam się czy wydatek 730zł będzie rozsądny. Mam też 24mm 68° Es-a 1,25".

Słyszałem jednak też, że przez 2" okulary obserwacje są bardziej komfortowe, ma się lepsze poczucie przestrzeni o ile dobrze pamiętam (?). 

Dodatkowo przy zastosowaniu barlowa miałbym prawie tą samą ogniskową co rozważany przeze mnie ES 8,8mm.

 

Teleskop przez którego prowadzę obserwacje to 12" dobson GSO F5.

 

Z góry dziękuję o podzielenie się swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami, sugestiami etc. 

Z pozdrowieniami dla wszystkich miłośników nieba

Edytowane przez Astromarek4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia wynika, że różnicę między okularami najlepiej mieć w iloczynie 1,5 (jak masz 14 mm to następny około 21 mm). Zasadniczo podstawą są 3 okulary: około 5-8 mm, 10-15 mm, 25-30mm - do mocnych powiększeń, do mgławic i szeroki do przeglądu+duże mgławice. Do podstawy można kompletować inne. Jak masz dużo podobnych szkiełek, to cały czas coś zmieniasz, a i tak summa summarum różnica będzie bardzo mała. Polecam jeszcze poczytać tutaj ciekawy wątek. Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Mam podobny sprzęt jak Ty: GSO 12" F4, Barlow GSO ED 2" oraz okular ES 18mm 82st, o który pytasz. Jestem zadowolony z tego ES-a i nie zauważyłem różnicy po zmontowaniu z soczewką, aczkolwiek sam jestem jeszcze początkujący, więc nie mam porównania z innymi okularami, ani być może doświadczenia w dostrzeganiu ubytków jakościowych obrazu.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica w obrazie między 14mm posiadanym a 18mm czy 11mm będzie na tyle nieznacząca, że lepiej już zainwestować w okular typu ES 8,8mm, a przyda się znacznie bardziej, bo pozwoli ładnie obserwować mniejsze DS, czy też pomoże w wyłuskaniu jakichś struktur. Można czasem trafić sztukę na giełdzie za 500-550zł, podobnie jak Meade UWA 8,8mm który moim zdaniem jest dosyć podobny i również zdecydowanie mogę go polecić, a chodzi w podobnej cenie ;)

 

Masz jeszcze jakieś okulary?

Edytowane przez lukaskot779
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli cenisz sobie komfort obserwacji to polecam Morfeusza 9mm zamiast ES 8.8. Jest trochę droższy, ale ma bardzo wygodną odległość od oka i dużą przednią soczewkę. Porównywałem wygodę obserwacji z ES i jak dla mnie... nie ma porównania.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, lukaskot779 napisał:

Różnica w obrazie między 14mm posiadanym a 18mm czy 11mm będzie na tyle nieznacząca, że lepiej już zainwestować w okular typu ES 8,8mm, a przyda się znacznie bardziej, bo pozwoli ładnie obserwować mniejsze DS, czy też pomoże w wyłuskaniu jakichś struktur. Można czasem trafić sztukę na giełdzie za 500-550zł, podobnie jak Meade UWA 8,8mm który moim zdaniem jest dosyć podobny i również zdecydowanie mogę go polecić, a chodzi w podobnej cenie ;)

 

Masz jeszcze jakieś okulary?

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. 

 

lukaskot779, czy Ty też uważasz, że połączenie 18 z dobrym barlowem (bo takie opinie ma ten GSO ED) w rezultacie da jednak dosyć mocno pogorszony obraz w porównaniu do obrazu z samego Es-a 8,8?

Co na to inni użytkownicy?

Faktycznie zauważyłem, że zazwyczaj asteo forumowicze kupują same okulary, nie zważając na barlowa, co już było dla mnie zastanawiające i odpowiedź wydaje się jednoznaczna. Ale może jednak tylko się wydaje? 

 

Mam też okulary ze starego teleskopu, Sky-Watchery SWA 58 20 i 5 mm, ale tych raczej jednak nie biorę pod uwagę... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Astromarek4 napisał:

[...] lukaskot779, czy Ty też uważasz, że połączenie 18 z dobrym barlowem (bo takie opinie ma ten GSO ED) w rezultacie da jednak dosyć mocno pogorszony obraz w porównaniu do obrazu z samego Es-a 8,8?

Co na to inni użytkownicy?

Faktycznie zauważyłem, że zazwyczaj asteo forumowicze kupują same okulary, nie zważając na barlowa, co już było dla mnie zastanawiające i odpowiedź wydaje się jednoznaczna. Ale może jednak tylko się wydaje?  [...]

Również nie jestem fanem "zbyt dużej ilości szkła po drodze" i jedyny barlow jaki używałem to jakiś no-name z kitowcami na początku jak kupiłem teleskop. Faktycznie były recenzje o dobrej współpracy i to nawet z okularami 100°, jednak myślę że tak czy inaczej warto zaopatrzyć się w te 8,8mm :icon_smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, lukaskot779 napisał:

Również nie jestem fanem "zbyt dużej ilości szkła po drodze" i jedyny barlow jaki używałem to jakiś no-name z kitowcami na początku jak kupiłem teleskop. Faktycznie były recenzje o dobrej współpracy i to nawet z okularami 100°, jednak myślę że tak czy inaczej warto zaopatrzyć się w te 8,8mm :icon_smile:

Może wiele użytkowników ma uprzedzenia do barlowów przez np kitowne i inne tanie zamienniki. 

Ale ten barlow ma 2 szkła, w tym ED i podobno dlatego nie widać tych wad tak jak na innych. 

Ja chyba mimo wszystko stawię na tą 11, bo tak sobie myślę, że często brakuje mi tylko trochę większego powiększenia niż w 14, a dodatkowo będę miał z nim dobry duet z barlowem do planet, przy dobrych warunkach (powiększenie 273x zrenica 1,1mm)

I tego 18mm też kupię, którego też będę wykorzystywał często z barlowem za pewne, co da mi 9mm. Więc będę miał pełen wachlarz okularów, chyba jednak tak wolę. 

Może sam dopiszę tutaj swoje spostrzeżenia po jakimś czasie. 

Na zakup przeważa wpływa też argument, że teść się dorzuca :Didget span

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.