Skocz do zawartości

DIY przewód USB do HEQ5


Mariusz Ciepieńko

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wam.

Korzystając z dostępnych mi części chciałem stworzyć przewód USB do sterowania HEQ5, ale chyba mnie to przerosło. Korzystałem z pinoutu w tym temacie: https://stargazerslounge.com/topic/130721-usb-eqdir-for-under-£4/ oraz dodałem to https://sklep.avt.pl/avtmod09.html 

Kanały połączone odpowiednio (wykorzystałem pin nr 1 jako masę), sam konwerter komputer mi wykrywa, Stellarium niby łączy się z teleskopem, ale nie dzieje się nic więcej. Czy ktoś może mi powiedzieć, czy ten moduł z AVT powinien sobie poradzić jako konwerter?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mariusz Ciepieńko napisał:

Stellarium niby łączy się z teleskopem, ale nie dzieje się nic więcej.

Nie używałem stellarium z montażem, ale z tego co wiem, on korzysta ze sterowników które łączą się z pilotem, a nie z montażem bezpośrednio. Twój kabel będzie działał z EQMod, który służy właśnie do współpracy z pominięciem pilota.

Konwerter jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, faktycznie, przeklikałem po łebkach film, na którym się oparłem i faktycznie nie podłączam bezpośrednio teleskopu, tylko przez pilot. Pilot u mnie ma wejście RJ45 (do teleskopu) i RJ11, więc będę musiał się mocniej wczytać w całokształt! ;) Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Mariusz Ciepieńko napisał:

Dobra, faktycznie, przeklikałem po łebkach film, na którym się oparłem i faktycznie nie podłączam bezpośrednio teleskopu, tylko przez pilot. Pilot u mnie ma wejście RJ45 (do teleskopu) i RJ11, więc będę musiał się mocniej wczytać w całokształt! ;) Dzięki!

Ale zaraz. W oparciu o konwerter, który kupiłeś (UART) powinieneś zrobić podłączenie do złącza RJ45 w montażu i sterować tym poprzez EQMod. Jeśli chcesz używać pilota i innych sterowników, to musisz mieć konwerter RS232 (poziom napięć 12V, a nie TTL) i podłączać do do złącza w pilocie. To są dwa zupełnie inne sposoby sterowania (pierwszy jest generalnie bogatszy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, faktycznie :D Skupiłem się na swojej głównej potrzebie, to jest podgląd w Stellarium aktualnej pozycji teleskopu oraz możliwość wyboru obiektu na niebie również z jego poziomu. Niemniej jednak bez sprawdzania wierzę, że bez podłączania pilota również już ktoś wpadł na pomysł, żeby przez EQModa móc się z tym połączyć, więc w wolnej chwili poszukam. A więc skupiam się na przewodzie bezpośrednim do montażu - po wczorajszej walce jednak coś jest nie tak, w EQMod pokazuje mi "connection timeout". Sterowniki poinstalowane, będę musiał jeszcze raz przyjrzeć się pinoutowi w przewodzie. Bardzo dziękuję za uwagi! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mariusz Ciepieńko napisał:

po wczorajszej walce jednak coś jest nie tak, w EQMod pokazuje mi "connection timeout". Sterowniki poinstalowane, będę musiał jeszcze raz przyjrzeć się pinoutowi w przewodzie

Masz już kabel pod złącze RJ45 w montażu? Może zamieniłeś RX z TX, tego nigdy nie wiadomo jak ma być :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.04.2020 o 17:01, MateuszW napisał:

Nie używałem stellarium z montażem, ale z tego co wiem, on korzysta ze sterowników które łączą się z pilotem, a nie z montażem bezpośrednio. Twój kabel będzie działał z EQMod, który służy właśnie do współpracy z pominięciem pilota.

Konwerter jest ok.

Rozumiem Mati, że Eq6 również podłącze do laptopa z pominięciem pilota?. Sorki za kolokwializm mam taki oto kabel; jedna końcówka to usb a drugą podłączam do montażu w miejsce pilota.

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Auron84 napisał:

Rozumiem Mati, że Eq6 również podłącze do laptopa z pominięciem pilota?. Sorki za kolokwializm mam taki oto kabel; jedna końcówka to usb a drugą podłączam do montażu w miejsce pilota.

 

Pozdrawiam

Marcin

Tak, EQ6 różni się tylko złączem. Pamiętaj żeby mieć konwerter w standardzie TTL (np taki jak autor tematu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, działa. Zamieniłem RX z TX - jest odwrotnie niż w zacytowanym temacie z zagranicznego forum. Albo i nie jest - już zgłupiałem :D W każdym razie ruszyła machina, co prawda poza stukrotnym zamienianiem miejscami TX i RX zlutowałem obie masy razem.  Nie wiem czy to coś zmienia (czy jest np zmasowane razem w montażu - bo chyba inaczej być nie może). Największa bolączka - baudrate tylko 9600 - na 115200 jest "Connection timeout". Czy tak jest wszędzie czy tylko ja mam takie ograniczenie?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mariusz Ciepieńko napisał:

Największa bolączka - baudrate tylko 9600 - na 115200 jest "Connection timeout". Czy tak jest wszędzie czy tylko ja mam takie ograniczenie?

Nic z tym nie można zrobić bo taką prędkość ma ustawioną mikrokontroler w montażu. Ale po co więcej, tam jest przecież mała wymiana danych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Mariusz Ciepieńko napisał:

Największa bolączka - baudrate tylko 9600 - na 115200 jest "Connection timeout". Czy tak jest wszędzie czy tylko ja mam takie ograniczenie?

Ale że co cię boli? Filmy będziesz ściągał przez ten kabel? Dla ilości danych które są tam przesyłane 9600 to i tak za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.