Skocz do zawartości
  • 0

Pierwsze kroki


Bedd

Pytanie

Dzień dobry,

Jestem świeżo zafascynowany tematem i mam kilka pytań, bo przeglądając różne fora można sobie narobić w głowie sieczki :)

Czy na pierwszy sprzęt powinienem wybrać lornetkę czy teleskop? Nie ukrywam, że bliżej mi do lornetki między innymi dlatego, że jest bardziej mobilna, tańsza i podobno można obserwować "krajobraz" w przeciwieństwie do teleskopu, którym przeskakujemy z punktu na inny punkt. Czy jeżeli mam wadę wzroku na jedno oko, ale nie noszę okularów, to będzie mi to jakoś utrudniało obserwacje lornetką? Nie mam balkonu, ale czy mogę po prostu otworzyć okno w domu od tej "ciemniejszej strony" i w ten sposób obserwować? Przewiduję też wyjścia plenerowe, ale wiadomo z domu można częściej zorganizować kilka chwil na obserwację. Będzie to mój pierwszy sprzęt tego typu, więc nie chciałbym wydać od razu tysiąca złotych, żeby później ewentualnie nie żałować. Jeżeli już w sumie sam odpowiedziałem sobie na pierwsze pytanie, to jakie lornetki polecacie dla początkujących? Sprzęt tylko i wyłącznie do obserwacji nieba, żadne ziemskie obiekty mnie tak nie fascynują :) Dodam też, że nie mam możliwości podjechania do większego miasta aby "przymierzyć" się do sprzętu co podobno jest polecane przy zakupie lornetki. I ciekawi mnie czy widoki z lornetki można jakoś uwiecznić? Bo szukałem zdjęć w internecie żeby mniej więcej zobaczyć jakie są widoki przez lornetkę, ale nie bardzo coś znalazłem.

Liczę na wyrozumiałość i pozdrawiam,

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Jeżeli obawiasz się że zakup się nie sprawdzi to szukaj okazji kupna sprzętu używanego - ten masz szansę odsprzedać po cenie podobnej, jak cena zakupu. W wypadku nówki już wychodząc z nią ze sklepu tracisz 20-25% wartości.

 

Obserwacje przez otwarte okno są teoretycznie możliwe pod warunkiem, że w pokoju panują dokładnie te same warunki co na zewnątrz, nie ma ruchu powietrza związanego z różnicami temperatury - a to samo dotyczy również sytuacji przed oknem. To znaczy że jeśli już, bywa to możliwe w sezonie ciepłym, gdy można przez długi czas trzymać otwarte okna wyrównując temperaturę. Niestety - w takim czasie ściany budynków, podobnie jak np. brukowany czy asfaltowany teren przed budynkiem, lubią się mocno nagrzewać i to może powodować ruch powietrza przed oknem, więc taka opcja to raczej wersja ratunkowa, gdy nie ma możliwości wyjść na zewnątrz. Kompletowanie instrumentarium pod kątem takiego typu obserwacji byłoby bardzo ryzykowne i wykluczało jego użycie w czasie chłodów czy mrozu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 godzin temu, Bedd napisał:

Próba z oknem będzie tylko awaryjna, w większości będą to wypady jednak poza domem, więc czego szukać powiedzmy za około 300zł? Wolałbym nowe, ale jeżeli coś byłoby kilka klas lepsze w używkach, to pewnie.

Cześć

Ja stawiałem pierwsze korki (nie licząc kiepskiej lornetki bazarowej) od razu z troszkę wyższej półki choć dalej finansowo budżetowej. Był to udany egz. Stigma Optics 15x70 (tzw. seria BA8). Kupiłem nową za coś ponad 1500zł i nie żałuję, chociaż tak naprawdę jest dedykowana do obserwacji statywowych. To na statywie pokazała prawdziwe możliwości (zresztą jak każda lornetka).

Ale jak to ma być tańszy sprzęt o parametrach 10x50 (uznawany za uniwersalny) to standardowo używany Nikon Ex 10x50 będzie ok (ale cena za używkę zaczyna się od około 400zł - 450zł).

Jak ma być nowa to ja mając dwie lornetki firmy Opticorn (6,5x32 i 8x30) zaryzykuję i polecę tego producenta zwłaszcza biorąc relację ceny do jakości.

Cóż wybór jest, ale trzeba dołożyć do 300zł (myślę, że warto) i tak patrząc na parametry:

 

1. Opticron Adventurer T WP 6,5x32 - (nowa 400zł) - fajny maleńki sprzęt do ręki - mniejszy zasięg gwiazdowy, ale da się operować z ręki opanowując drgania,

https://edredon.com.pl/pl/p/Opticron-Adventurer-T-WP-6%2C5x32/470

 

2. Opticron Adventurer T WP 10x50 - (nowa 500zł) - myślę, że nie powinna być zła - uniwersalna, większy zasięg gwiazdowy, ale już większe drgania przy obserwacjach z ręki,

https://edredon.com.pl/pl/p/Opticron-Adventurer-T-WP-10x50/474

 

3. Opticron Oregon Observation 15x70 - (nowa 700zł) - patrząc na parametry - dość lekka, szerokie pole widzenia - ale już raczej na statyw, chociaż z ręki podpartej o parapet, dach samochodu itp. też można całkiem skutecznie pooglądać nocne niebo tym bardziej, że zdecydowanie sięgnie głębiej w nocne niebo.  

https://edredon.com.pl/pl/p/Opticron-Oregon-Observation-15x70/241

 

Kupując w sklepach internetowych masz możliwość zwrotu bez podanie przyczyny - w razie czego trzeba z tego korzystać.

Myślę, że do astro jako jedyny sprzęt to co najmniej 10x50, a najlepiej 15x70 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeśli chodzi o lornetkę to z czystym sumieniem polecam Celestron SkyMaster 15x70.Tu masz link do sklepu:

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1324&lunety=Lornetka%20astronomiczna%20Celestron%20SkyMaster%2015x70%20BaK%204%20adapter%20do%20statywu%20futera

Jest od dwóch lat na moim wyposażeniu i naprawdę jestem zadowolony.Wielkość i ciężar lornetki pozwala na obserwację z ręki ale dla pełni szczęścia polecam statyw.

 A przede wszystkim zapoznaj się z tabelą Wimmera,masz tam pokazane jakie obiekty zobaczyszi z jakim efektem  np.przez lornetkę, wersja online:

http://picios.pl/wimmer/

 

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, GRZEGORZ139 napisał:

Jeśli chodzi o lornetkę to z czystym sumieniem polecam Celestron SkyMaster 15x70.Tu masz link do sklepu:

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1324&lunety=Lornetka astronomiczna Celestron SkyMaster 15x70 BaK 4 adapter do statywu futera

Jest od dwóch lat na moim wyposażeniu i naprawdę jestem zadowolony.Wielkość i ciężar lornetki pozwala na obserwację z ręki ale dla pełni szczęścia polecam statyw.

 A przede wszystkim zapoznaj się z tabelą Wimmera,masz tam pokazane jakie obiekty zobaczyszi z jakim efektem  np.przez lornetkę, wersja online:

http://picios.pl/wimmer/

 

 

 

 

A jeżeli bliżej mi do obserwacji z ręki, ale nie wykluczam kiedyś dokupienia statywu? To nadal z 15x70 czy wtedy raczej coś 10x50? Nie chciałbym się po prostu zniechęcić na starcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Może kilka słów o parametrach, a więc 15x70 czyli :

-15 to powiększenie  a im większa ta liczba tym więcej zobaczysz szczegółów obrazu.Oglądany obiekt jest 15 razy bliższy/większy niż oglądany gołym okiem.

-70 to średnica obiektywu podana w milimetrach a im większa średnica tym lepsza rozdzielczość lornetki i  jaśniejszy obraz.

Powyżej 10 -krotnego powiększenia zaleca się używanie statywu.

Ale śmiało można wykorzystać naturalne obiekty z otoczenia np.drzewo, jakiś murek itp. w celu podparcia się z lornetką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.