Skocz do zawartości

Księżyc w Warszawie


klikacz

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, Alice napisał:

Na ostatniej fotce w tle erekcja Warsaw Unit, projekt konstrukcji budowli autorstwa mojej firmy ;) 

"erekcja Warsaw Unit" - straszna "nowomowa". Szkoda, że Polacy chorobliwie wręcz starają się zangielszczać swoje wypowiedzi. Alice, nie traktuj tego jako osobisty atak, to po prostu moja ogólna refleksja. Podobnie, żałosne jest dla mnie, że każdy nowy wieżowiec czy hala sportowa/widowiskowa może mieć już tylko angielską nazwę.

 

Klikacz, kolejny raz zamieszczasz tu zdjęcia, które aż chce się pokazywać innym. Dobra robota :)

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy kadr wpisuje się w estetykę fotografii wielkomiejskiej z Księżycem w tle, ale jedno zdjęcie wybija się ponad inne. Wielopasmowa aleja biegnąca pod górę, dziesiątki aut, las latarni ulicznych i różowy blask świtania koloryzujący domy w oddali a ponad tym urbanizacyjnym krajobrazem wiszący Księżyc - zachodzący, lekko pobladły na rozjaśnionym porannym niebie. Sunące w obie strony pojazdy zdają się kursować na trasie Ziemia-Księżyc. To fotograficzna alegoria pewnego stanu z przyszłości, albo przynajmniej wizja takiego stanu. 

Gratuluję tych pięknych zdjęć. 

  • Lubię 3
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Kolega @dobrychemik żali się, że użytkownik(-cy) ma elementarne problemy z językiem ojczystym. I to nie jest śmieszne, niestety... Jakoś nigdy nie przyszłoby mi do głowy nazywać budowy "erekcją" - u mnie zwykle występuje ona gdzie indziej :D A zdjęcia są godne podziwu - gratuluję Autorce :)

Edytowane przez radio-teleskop.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może czas poszerzyć zasób słownictwa?

 

erekcja
1. «wzniesienie, ufundowanie jakiejś budowli»
2. «usztywnienie i powiększenie niektórych narządów w następstwie zwiększonego dopływu krwi»
https://sjp.pwn.pl/szukaj/erekcja.html (tylko trzeba wyłączyć AdBlocka).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, radio-teleskop.pl napisał:

Nie. Kolega @dobrychemik żali się, że użytkownik(-cy) ma elementarne problemy z językiem ojczystym. I to nie jest śmieszne, niestety... Jakoś nigdy nie przyszłoby mi do głowy nazywać budowy "erekcją" - u mnie zwykle występuje ona gdzie indziej :D A zdjęcia są godne podziwu - gratuluję Autorce :)

Poważnie? Jestem zdziwiony, ponieważ pracuję w budownictwie i to jest normalne słowo używane na co dzień i jest PRAWDIŁOWO używane, w pełni zgodnie z poprawną polszczyzną.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Alice napisał:

Poważnie? Jestem zdziwiony, ponieważ pracuję w budownictwie i to jest normalne słowo używane na co dzień i jest PRAWDIŁOWO używane, w pełni zgodnie z poprawną polszczyzną.

OK, ale pod warunkiem, że pokażesz "akt erekcyjny" ;) Nie gniewaj się - podobnie jak @dobrychemik jestem uwrażliwiony na coraz to bardziej kulejącą polszczyznę (oraz jej zachwaszczanie obcymi naleciałościami). Ale przyjmuję Twój argument - choć ostatnio mam dużo do czynienia z budowlańcami i wśród miotanych przez nich killku(-nastu) podstawowych słów "erekcja" jeszcze nie padła :D Miłego dnia! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to fakt, zachwaszczenie języka, szczególnie astrofotograficznego jest niezwykłe, wystarczy zajrzeć do umieszczonych tam wątków

 

mnie to razi ale widzę, że staje się powszechne i przyjmuje postać normy, albo mody

 

kilka przykładów:

 

setup

alignacja

stackowanie

saturacja

debayeryzacja

 

może potrzebne nam Prawo Toubona wzorem Francji

 

więc

 

sorry za offtop :)

 

P.S. zdjęcia klikacz zjawiskowe

Edytowane przez piotrem
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.