Skocz do zawartości
  • 0

Stabilność setupu


wismat

Pytanie

Hej,, 
Czy skala 1,6/1,7"/px to już za duże wymagania co do heq5 pro z rowanem? 
Wczoraj przysiadłem do wiatraczka, starając się wszystko wykonać prawilnie i nie jestem zadowolony z rezultatów. 
Montaż ustawiam na północ, poziomuje, dociskam do ziemi, sprawdzam jeszcze raz poziom, biegun płn ustawiam w sharpcapie sprawdzając kilkukrotnie (zawsze exellent). Sprawdzam to kamerką guidującą qhyl 5 II mono podłączaną do dedykowanej lunetki qhy 30/130. Setup wyważony jest w 3 osiach z lekką przewagą na stronę tuby (w osi rektascencji) żeby paski były "napięte" i ciągnęły zestaw (przewaga jest minimalna i nie powoduje samoistnego opadania tuby). Wyważenie robię z całym zestawem i podpiętymi kablami. Kalibrację PHD2 wykonałem w okolicy równika niebieskiego (wcześniej weryfikując ostrość gudingu na profilu gwiazdy) i postarałem się żeby obraz z lunetki gudującej był mniej więcej skalibrowany z tym co widzi tuba. W PHD jest poprawnie wbita ogniskowa lunetki oraz wielkość pixela w kamerce. Zarządziłem też kablami. Wszystko jest podpięte na tubie, nie ma wiszących kabli (nie licząc huba usb, i zasilania do astrolinka, ale one tez są w miarę ok poprowadzone). Do tego zmniejszyłem agresywność w phd2 i dałem na ok 50/60% co zaowocowałem w lepszym "celem" niż miałem do tej pory ale i tak.. gwiazdy mam trójkątne jakby nieco przeciągnięte. A ekspozycja to tylko 120 sekund i dodam że wcale wczoraj nie wiało za bardzo. Wcześniej robiłem zdjęcia na 5 minut i myślałem że to z ostrością mam problem. Ale SGP ostrość daję ok, tylko montaż chyba minimalnie chodzi... Sam heq5 stosunkowo niedawno był w serwisie u Tomcia gadzie oprócz wymiany smarów i ogólnego serwisu założyliśmy mu opaskowanie Rowana. Jakiś czas temu weryfikowałem też kolimację i było ok. (zdjęcie daje tylko L 120x90 - bez darków, biasów, flatów - chodzi o weryfikację gwiazd). Sam już nie wiem co może być nie tak więc postanowiłem opisać sytuację nieśmiało licząc na jakieś rady. 
Aha. Jeżeli chodzi o PEC w EQMODzie to raczej odpada. Za każdym razem muszę montować zestaw od zera :( 
Tuba N150/750.

 

1.jpg

IMG-2092.JPG

bez pec.jpg

A.. no dole wrzucam jeszcze wyciągniętą pojedynczą klatkę. Nie wydaje mi się żeby to tez była kwestia odległości korektora komy od matrycy bo przeciągnięcie jest widoczne nawet na środku zdjęcia.

Lum_120sec_frame47_fpos_5952_-5C.jpg

 

Pomyślałem że może wrzucę to do gimpa i zrobię round stars i będzie po problemie.. ale gimp nie robi tego na samych gwiazdach inteligentnie maskując "ubytki" obok nich, a przeciąga całe zdjęcie. To co się dzieje wtedy z galaktyką to jest tragedia. No i moje obawy są nie tyle tylko o to że gwiazdy nie są idealnie okrągłe ale też o to że detal się lekko zapewne rozmazuje... a to tylko 120 sekund :/ 

 

 

Edytowane przez wismat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Tak się teraz zastanawiam. Czy problem z lustrem głównym nie wyszedł by przy próbie złapania ostrości przez maskę Bahtinowa? Czy wtedy spajki by tak wyszły ? To akurat przez DSLR robione ale stosunkowo niedawno. Czy mimo to jest zasadność zrobienia star testu i później weryfikacji zacisków LG ?

DSC_0325.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 minut temu, fizyk5 napisał:

Koledzy dobrze radzą, że to może być ściśnięte lustro. 

Ale napisz jeszcze jak tam z ochroną przed wiatrem? Wiało przy foceniu M101?

Właśnie prawie nic nie wiało. 
Czyli spróbuję z LG. Dzięki serdecznie za podpowiedzi. Nie wpadłbym na to. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Za kolegami powyżej :)

Punkt 7 z tego opracowania pasuje do Twojego przypadku:

 

https://www.telescope-optics.net/diffraction_pattern_and_aberrations.htm

 

Nawet lekkie dociśnięcie lustra powoduje że gwiazdy robią się trójkątne (najczęściej - im lustro cieńsze tym łatwiej o ten efekt). Lustro musi się trzymać między łapkami ale jak je złapiesz za boki to powinieneś je być w stanie obrócić w celi - nie może być dociśnięte.

Edytowane przez Lukasz83
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jasna gwiazda na środek kadru, czasy super krótkie i takie, aby była małą plamką, zoom na maxa i paczysz co się z nią dzieje.

Nie ma lepszej metody a wszyscy jej unikają. Robią czasy 5 min i dumają co się mogło wydarzyć po drodze a moim sposobem masz na żywo obraz akcji.

  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Żeby zobrazować problem ciasnego lustra w moim przypadku.

Dominik z AM naprowadził mnie na ściśnięte lustro. Strzał w dziesiątkę. Faktycznie, nie można było go ruszyć przy użyciu dużej siły. Samo poluzowanie, przy tej samej kolimacji (wkręciłem tylko celę) dało taką poprawę, jak poniżej. Dałem LG "odpocząć" kilka dni i sprawdziłem ponownie.

11111.thumb.jpg.917fe9d5d544ffc620efb98879e1ea9b.jpg

 

Tak wyglądało zdjęcie z APSC, przed poluzowaniem LG. Oczywiście nie ma żadnego problemu ze złapaniem ostrości w masce. Problem się pojawia, kiedy gwiazdę przesunie się na obrzeża kadru. Spajki nagle uciekają. Kolimowanie na gwiazdach nie przynosiło żadnego efektu.  60 sek. 

 

m42a.jpg.d07cf46d9cdc7369fc61dd0274c685cc.jpg

 

A tak teraz, z pełną klatką, przy dokładnie takim samym sposobie kolimowania dedykowanym okularem (600 sek)

 

waitrok.thumb.jpg.fce816be7ae810134ffcaa09898aad82.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
23 minuty temu, dziki napisał:

Dokręcasz łapki "na dotyk". Dobrym testem jest możliwość wciśnięcia kartki papieru pod łapkę (albo ciasnego wyjęcia tej kartki).

Oooo, to aż tak? To ja tam chyba tyle miejsca aż nie zrobiłem, ale jestem w stanie nim kręcić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • -2

Raczej niczego nie odkryję

Za bardzo sue nie znam ale gwiazdy wyglądają tak jak rozsztrzał na wykresie guidera. 

20200429_142830.jpg.bd1e4c7c730ea7a8136b9ae5a6145740.jpg

Moze tu trzeba szukać przyczyny a nie w "ciasnym" lustrze 

Moze trzeba  bardziej agresywnie i nieco czesciej (3s) korygować montaż

pozdrawiam

M.

Edytowane przez mirek01
Literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.