Jump to content

Jaka kamerka internetowa do guidingu itp


Recommended Posts

Jak w temacie. Czy aktualnie, biorąc pod uwagę czas, jest coś ciekawego jeszcze jako alternatywa do ciężko dostępnych kamerek Philipsa SPC900 i Microsoft Lifecam Cinema?

Coś za małe, jak najmniejsze pieniądze o dobrych możliwościach? Potrzebuję coś do guidingu, ustawiania na biegun itp sprawy, bez "fotografii US czy DSO"

Wolałbym coś w miarę dostępnego w polsce, powiedzmy do 100-200zł, do ewentualnej przeróbki?

 

Tak wiem, że na aliexpress można kupić T7 czy inne od 300zł. To kupię pewnie kiedyś tam. 

Link to post
Share on other sites

Za kilka dni będę miał ofertę kompletnego guidera do samodzielnego złożenia za ok. 500 zł ( optyka, tuba, kamera, obudowa, śrubki i inne - odpowiednik T7 albo ASI 120 MM). Kamerka będzie mogła także służyć do avikowania planet.

Edited by wessel
Link to post
Share on other sites

Czyli co, jej nie wepnę np w adventurera by to samo działo? Ktoś mi to może dokładniej wytłumaczyć te kwestie:

 

1. Mam przykładowo tego SWA i można go guidować bo ma port autoguidera ST4. I teraz tak, kamerka to musi też chyba obsługiwać. Ale jak ma taki port to nie znaczy, że będzie działać. Musi mieć to w specyfikacji?

 

2. Jak takie coś działa bez komputera? Samo sobie, jak widzi jakieś gwiazdki, to sobie radzi bez żadnej pomocy z zewnątrz?

 

3. Ostatnio też się zastanawiałem, jakby użyć jakiejś podłączanej do komputera i PHD2 na przykład. W jaki sposób musi to być łączone z komputerem i montażem? Kamerka po USB do komputera i z komputera kabelek USB czy ST4 do portu w montażu? Czy może Komputer z kamerką po USB, a kamerka do montażu po ST4, czyli i tak musi mieć takie złącze?

Link to post
Share on other sites

Kamera sama w sobie nie prowadzi montażu. Montaż prowadzi soft np. wspomniany przez Ciebie PHD najczęściej po interjesie zwanym EQMod. ( w najpopularniejszym montażach, inne np. Takahashi czy ASA mają swój własny interfejs sterujący prowadzeniem)

Kamera podłączona jest do komputera po USB, na drugim porcie USB wisi montaż - z konwerterem USB>RS 232 z zakończeniem przystosowanym do montażu. Jeśli używasz Pulse Guide to kabel ST 4 i gniazdo ST 4 na kamerze nie jest potrzebne.

Edited by wessel
Link to post
Share on other sites

Hmm, to mnie chyba wyprowadziłeś z błędu, bo myślałem, że taki "autoguider" w SW Star Adventurer sprawia, że nie potrzeba żadnego laptopa, komputera itp do sterowania tym. Co w takim razie takie "udogodnienie" daje?

 

 

 

edit.

 

Czy, jeśli jest autoguider, to program steruje montażem przez usb do kamerki, a kamerka przez ST4 do montażu, a jak nie ma, to komputer podpina się bezpośrednio do montażu i bezpośrednio nim steruje?

 

Bo jeśli tak, to do SWA nie jest istotne (w kwestii technicznego działania) czy ASI120 mini, czy T7 czy inna, ważne by miała port ST4, bo inaczej się tej głowicy nie da guidować? 

Edited by Paniki
Link to post
Share on other sites

w SA musisz używać ST4 bo nie ma dedytkowanego podłaczenia do PC tak jak EQmod. Wtedy masz kamera - Usb w PC + kamerka ST4- ST4 w SWSA. Są autoguidery bez komputera jak lacerta mgen, czy ostatnio popularny AsiAir, ale nie wiem czy one nawet pracują z SA. 

Link to post
Share on other sites

OK, czyli się wyjaśniło. W takim razie w tym przypadku ASI120 mini nie daje mi nic konkretnego i mogę użyć również zwykłej T7?

 

Będę miał również montaż typu EQ5 z kontrolerem OnStep takim: http://instein.eu/onstep.htm ze sterowaniem z androida i strony www przez wifi. No i też ma port ST4.

W tym przypadku także guiding przez ST4 (tak samo jak w SWA) i prawdopodobnie również przez ASCOM, czyli wtedy wystarczyła by najzwyklejsza kamerka na samo USB?

Link to post
Share on other sites

Tak, wtedy gdy robisz pulseguiding przez ASCOM to wystarczy samo usb do kamerki. Tylko tak jak kolega wyżej pisał, sama kamerka nie daje nic. Musisz mieć do niej optyke. Lunetke lub OAG. 

Edited by danon
Link to post
Share on other sites

To akurat sprawa jasna :)

Jakieś tam obiektywy na M42 na początek może wystarczą, docelowo pewnie o mniejszej wadze.

 

Pytanie, przykładowo do tej T7 jakie ogniskowe powinny być? Gdybym chciał guidować ~200-300mm na SWA i powiedzmy 600-800 na EQ5? Czy jakaś jedna w obu przypadkach będzie ok?

 

 

Trochę jednak zboczyliśmy z tematu :D

 

 

W takim razie oferta @wessel może być dla mnie ok, dasz jakieś szczegóły czy czekać?

 

Czy mocowanie kamerki do samej lunetki biegunowej nadaje się tylko do ustawiania na biegun, czy od biedy do guidingu także?

Edited by Paniki
Link to post
Share on other sites

Raczej jedną optyką guidera  obu montaży nie obsłużysz . Do SWSA wystarczy Ci 100-120 mm f3, ale to może być za mało do ogniskowych powyżej 450 mm na "dużym" montażu. Z kolei optyka 200 mm f5 będzie za duża i za ciężka na SWSA, ale "duży" montaż poradzi sobie z nią bez problemu. Cały czas mówimy o kamerce T7, ZWO ASI 120  lub tej mojej , która ma identyczny chip i parametry jak te dwie pozostałe.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 130 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 247 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 85 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.