Skocz do zawartości

CEM25P - Problemy


Kapitan Cook

Rekomendowane odpowiedzi

dodam swoje 3 grosze: montażu używam od 1,5 roku i potwierdzam, że musi być perfekcyjnie wyważony. Mój patent, to po wyważeniu, ponowne sprawdzenie poziomicą, czy któraś z nóg montażu nie zapadła się w ziemi delikatnie. Poza tym metodą prób i błędów doszedłem do podobnych rozwiązań co ludzie z filmików z dodatkowymi przeciwwagami wyważającymi sprzęt w osi hmmm nazwijmy ją "z" (jeśli "x" to dec, a "y" do ra)- używam do tego baterii zewnętrznej do aparatu mocowanej z boku teleskopu. Dodatkowo montaż wyważam kiedy już wszystkie kable są podpięte, bo to też ma u mnie znaczenie. Jeżeli masz backlash w osi dec, to polecam ten post:

 

Edytowane przez ziebol1
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mateusz_D napisał:

Czy wszystkie CEMy są tak podatne na drobne błędy wyważania czy jedynie 25-tka taka czuła?

Wersja EC olewa te wygibasy z wyważeniem, trochę dziwne mi się wydaje żeby guiding aż tak zmieniał sprawę. Nie widzę w tym sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, pokonałem problem wyważania, może uda mi się na YouTube wrzucić filmiki przed i po.

Mogę tylko powiedzieć jedno Ioptron w ogóle nie powinien sprzedawać  CEM25P bez dodatkowej osi.

Różnica jest ogromna, tak jak wspominałem już wcześniej, bez dodatkowej osi można go wyważyć tylko w jednym położeniu osi Ra,

po dołożeniu 3 osi stoi w miejscu jak go nie ustawię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minutes ago, Adam87 said:

OK, pokonałem problem wyważania, może uda mi się na YouTube wrzucić filmiki przed i po.

Mogę tylko powiedzieć jedno Ioptron w ogóle nie powinien sprzedawać  CEM25P bez dodatkowej osi.

Różnica jest ogromna, tak jak wspominałem już wcześniej, bez dodatkowej osi można go wyważyć tylko w jednym położeniu osi Ra,

po dołożeniu 3 osi stoi w miejscu jak go nie ustawię.

Wrzuc, wrzuc, bo jestem ciekaw, tez mam problemy, zeby wywazyc CEM25p i tez mam problemy z guidingiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, Adam87 said:

Proszę proszę, za chwilę wyjdzie ze oprócz kilku pojedyńczych przypadków żadem CEM25P nie działa jak trzeba :P

 

Ja akurat to jestem zielony, dopiero zaczynam przygode i w sumie chyba wszystko mi sprawia problemy...Mialem plan, ze na zlocie w Bieszczadach znajde ludzi, ktorzy mi pomoga, no ale wyszlo jak wyszlo (dlatego zameczalem niektorych z Was pytaniami przez forum...).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej efekt dołożenia 3 osi. Pierwsza część praktycznie bez sensu bo powinienem wyważyć setup w poziomie tak abyście zobaczyli co robi w pozycji pionowej, niemniej jednak musicie mi uwierzyć że prędkość z jaką wypadał ze stabilnego położenia była w zasadzie taka sama.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Adam87 napisał:

Proszę proszę, za chwilę wyjdzie ze oprócz kilku pojedyńczych przypadków żadem CEM25P nie działa jak trzeba :P

 

Tutaj to trochę pojechałeś. 

To nie jest tak że takiego zestawu nie da się wyważyć, da się, ale trzeba trochę powalczyć i bez tej 3 osi :) . Wiem bo też walczyłem z sigmą 105 (sporo cięższą niż Twój obiektyw) + asi1600 + guiding i nie było to proste, ale się da. 

Nie uogólniaj bo równie dobrze można by napisać , że na AP1200 nie da się wyważyć TS65Q i że powinno dodawać dodatkowe przeciwwagi.

pk

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, bas.sic napisał:

Tutaj to trochę pojechałeś. 

To nie jest tak że takiego zestawu nie da się wyważyć, da się, ale trzeba trochę powalczyć i bez tej 3 osi :) . Wiem bo też walczyłem z sigmą 105 (sporo cięższą niż Twój obiektyw) + asi1600 + guiding i nie było to proste, ale się da. 

Nie uogólniaj bo równie dobrze można by napisać , że na AP1200 nie da się wyważyć TS65Q i że powinno dodawać dodatkowe przeciwwagi.

pk

 

 

To prawda że przesadziłem, ale dałem jakoś upust 4 nocom spędzonym na darmo

I nie zgodzę się z Tobą, mojego zestawu w takiej postaci jakiej jest nie da się wyważyć aby stał w miejscu w dowolnej pozycji

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Adam87 napisał:

To prawda że przesadziłem, ale dałem jakoś upust 4 nocom spędzonym na darmo

I nie zgodzę się z Tobą, mojego zestawu w takiej postaci jakiej jest nie da się wyważyć aby stał w miejscu w dowolnej pozycji

 

Wiem z autopsji jaka może być frustracja na początku, gdy wszystko nie wychodzi. Powiem więcej, to dopiero początek :| .
Mam wrażenie że największy problem powoduje ten długi dovetail, który przeważa w kierunku obiektywu.  

Niestety to jest takie gdybanie, bo nie wiemy ile co wazy i gdzie jest środek ciężkości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten załączony filmik wcześniej widziałem dawno temu, ale uznałem za "pokazówkę", że da się to zrobić i wyważyć bardzo dobrze. 

Mimo, że sam miałem duże problemy z montażem, co szeroko opisałem na forum, a kupiłem nowy, to stanę w jego obronie. Bo jestem już bardzo zadowolony.

Tak wygląda mój setup. Nie widać lunetki (50/200) obok wyciągu z drugiej strony, no i nie ma aparatu. Na siodle jest ok 9kg podczas sesji. Przeciwwagi razem 10kg. Wyważam od zawsze tak samo "o, spoko, nie leci".  Robię deklinacją cały obrót, pomacham RA na pełnej prędkości, żeby mieć pewność, że silniki nie gubią kroków, nie terkocze, więc cały proces wyważania zakończony.

Na GoTo śruby blokujące mam lekko poluzowane, na trackingu dokręcone prawie do końca. Wyważanie nigdy nie było problemem i myślę sobie o czymś zupełnie innym w tym czasie, np. czy mam jeszcze kabanosy.

 

cem..thumb.jpg.39ee625d52f03678455fd274c8d580b1.jpg

 

Losowa klatka z tej sesji, crop 50%, bo full nie mogę załączyć na forum. 600 sekund, a Wiatraczek w zenicie to chyba mało korzystne położenie? Seeing bardzo słaby, sesja popsuta przez cirrusy. 

 

klatka600.thumb.jpg.752152a75f2e61978bf1febc18d1ea46.jpg

 

Wynik ustawienia na północ, powtarzany 2-krotnie, dla pewności.

 

polar..thumb.jpg.7d33329e54430fff17b99c0926fd3606.jpg

 

guiding RMS 0,3-0,5" RMS w Lacerta Mgen3. 

 

Poniżej guiding za pomocą Asiair, która wykorzystuje PHD. 

Screen ze stycznia. Różnica polegała na tym, ze zamiast aparatu miałem kamerę ASI071 o podobnej masie i dodatkowy pręt dla jednej przeciwwagi 5kg, która zwisała sobie pod talerzem na okulary. 

 

 

rozeta.jpg.5f5f6ae5c6b1fafc9d31172aa2311b34.jpg

 

 

Poniższy guiding chwilę przed zlotem Roztocze w zeszłym roku. APO71SDQ i ASI071. 

 

 

guiding2019.jpg.a63d8a04e7eb188116c687a226c61d67.jpg

 

Takie same wyniki miałem na zlocie dla klatek 1200 sek- wszystkie do stacka. Z Lacertą Mgen2 wynik był podobny. 

Kupiłbym ten montaż jeszcze raz, dla setupu jaki miałem rok temu. Dla obecnego nie, co jest logiczne, bo jest przeciążony i byle wiaterek zniszczy sesję.

 

Ja bym wyzerował ustawienia montażu, wyzerował ustawienia PHD i wprowadził od nowa. Warto zajrzeć też w mechanikę, czy coś się nie dostało między napęd i koło. 

Widziałem log kolegi z PHD, i jeśli dobrze go interpretuję, mont reagował dopiero np. na 5 korektę. Test, czy gwiazda się porusza na manualnych korektach is a must.

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.