Skocz do zawartości

Eksperyment, ale nie nowosądecki ! :)


zbignieww

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem swego czasu za marne grosze chiński  "wynalazek" - okulary SVBONY 9 mm. Z zamiarem używania ich przede wszystkim w bino.

Niestety, czarne fasolki czy półksiężyczki  tak dawały w kość - że kompletnie dyskredytowały ich używanie. 

 

Ale mam też bardzo dobre i ekonomiczne WA 15 mm Starguider  https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_125&products_id=589&lunety=Okular WA 66 15 mm 1 25 Starguider 

Postanowiłem wymienić oprawy /tulejki 1,25"  i zobaczyć, co to wymyśliłem.

Najpierw poglądowe foteczki; po lewej stronie te SVBONY 9 mm, po prawej - SW WA 15 mm . Kolejna fotka już po zamianie.

 

DSC07810.thumb.JPG.d8c91e0bc29ff6e72e29dc1203f72746.JPGDSC07811.thumb.JPG.da8f0067b419901432fcf630c070c91e.JPGNo i o dziwo , funkcjonuje to !  Oczywiście na SW WA !   Otrzymałem parkę okularów o ogniskowej ok. 10 mm 

Bez nieakceptowalnych  migotań ciemnych plamek/ czarnych fasolek - jak kto woli.  Obrazy bez zarzutu, czyste , jasne , diafragma ostra !!!

Czyli mam teraz do bino  ( oprócz innych, dłuższych  )  2 parki -  15 mm i  10 mm . Wprawdzie odstęp nie jest duży, ale dla Cassegraina 8"

już coś jednak znaczy : powery odpowiednio 162x  lub 244 x  ( w zaokrągleniu )

 

Pozbawione optycznych elementów w tulejach SVBONY  też dają zaostrzony obraz - ale to migotanie czarnych plamek pozostało !

 

 

 

Edytowane przez zbignieww
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie to tez usatysfakcjonowalo, bo  z  powodu tych svbony mialem konflikt ze Slowakiem. Jednoznacznie mu napisalem, ze wzialbym do bino, jako

ekonomiczne - ale pod warunkiem, ze beda w miare dobre.  No a katastrofa, te  fasolki lataly jak szalone ! Nie  pomagalo ustawianie oczu, ocznic ... 

Chcialem mu zwrocic, ale krecil, wymawial sie, kombinowal - tak ze w rezultacie odpuscilem.  A przypadkowo zauwazylem podobienstwo z tymi

15-tkami - a ze czlowiek wymysla sobie zajecia, by nie ocip..c   z nic nierobienia - sprobowalem  wymienic...  :) No i mile zaskoczenie !!! 

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam tych okularów Svbony - są faktycznie dość podatne na nieosiowe patrzenie, ale bez przesady. Jak się siądzie na tyłku zamiast łapać dziwne figury to można bez problemu uniknąć "fasolek". Mówię o zastosowaniu mono, nie wiem jak w wypadku bino. Ich zaletą jest niska cena i moim zdaniem bardzo dobry obraz o rzeczywiście dużym polu. Porównując na Księżycu okular 9mm z porządnym orto Zeissa 10mm nie widzę specjalnej różnicy poza tą, że Svbony ma o wiele większe pole widzenia. Biorąc pod uwagę, że zestaw czterech takich okularów (5-elementowa optyka, FMC) kosztuje tyle co jeden przeciętnej jakości okular "markowy" uważam, że jest to całkiem dobry pomysł na jakiś zapasowy czy wyjazdowy zestaw, nad którym nie trzeba by się było specjalnie "trząść" czy ryzykować zwałem w razie jakiegoś uszkodzenia.

Edytowane przez lulu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.