Skocz do zawartości

Konwerter, adapter USB <-> UART do przewodowego sterowania montażem


seg

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio z racji większej ilości czasu zagłębiłem się w kilka niedokończonych projektów. Jednym z nich jest adapter USB <-> UART lub jak kto woli kabel do EQMOD'a.. tyle że bez kabla. Nic odkrywczego, ale przydatna rzecz. W systemie przedstawia się jako wirtualny port szeregowy. Oczywiście bitrate i format danych można ustawić we właściwościach portu. Adapter posiada dwa gniazda - USB typu B i RJ-45, co pozwala na podłączenie go dowolnym przewodem USB A-B od strony PC i dowolną "skrętką" koniecznie bez przeplotu od strony montażu. Takim przewodem który często mamy pod ręką w terenie jest kabel RJ-45 <-> RJ-45 łączący pilota SynScan z montażem. Można go uzyć, ponieważ żyły są zaciśnięte 1:1.

Dodatkowo przełącznik na PCB umożliwia wybór poziomów logiki 3.3V lub 5V. U mnie działa z AZ-EQ6 na 3.3V, ale zadziała oczywiście z każdym innym montażem z pinout'em RJ-45 Sky-Watcher'a (PIN1 oraz PIN4 GND, PIN5 TX, PIN6 RX). Dodatkowo na PCB znajdują się LED'y TX i RX w celu wzrokowej weryfikacji poprawności transmisji danych. Generalnie małe uniwersalne urządzenie zarówno do przewodowego sterowania montażem przez EQMOD jak i komunikacji po UART podczas "zabawy" z elektroniką.

1.jpg

2.jpg

Edytowane przez seg
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, MaciejW napisał:

Najlepiej jeszcze z wtyczką męska USB A, mniej kabli

Hmm, czy miałeś "przyjemność" wymienienia wyłamanego gniazda USB w laptopie? Oczywiście samemu, nie w serwisie ;) Wybrana przeze mnie opcja nie jest przypadkowa.

Edytowane przez seg
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam zamiar zrobić sobie kabelek na bazie Konwerter USB RS232 TTL PL2303HX z Allegro. Według tego, co piszesz jedyne używane piny od strony montażu to GDN, TX i RX. Na schemacie SynScana jest jeszcze Drop i Vpp+. Ich się nie uwzględnia?

Do tej pory podłączałem EQM-35 via handset, ale każde nowe włączenie zasilania wymagało rozłączenia kabelka USB i manualnego przejścia do trybu PC Direct. Rozumiem, że z kablem bezpośrednim rozłączanie jest niepotrzebne, bo funkcja portu szeregowego jest w kablu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem Ci przekornie - jeżeli zadajesz takie pytania, proponuję 3x zastanowić sie nad robieniem kabla we własnym zakresie lub dokładnie przestudiowac dokumentację żebyś nie musiał wysyłać zaraz do mnie płytki PCB montażu do naprawy.

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

NEQ6-Pro (zwykły, nie R) możesz podłączyć do komputera kablem USB przez pilota albo kablem EQMOD z wtyczką DB-9 z jednej strony i usb z drugiej. Ten konwerter jest przeznaczony do HEQ-5 albo EQM-35, które pilota mają podłączanego kablem z wtyczką RJ-45.

Taki kabelek z wtyczką DB-9 można kupić na Ali albo od kogoś z forum.

Nie mam Asiair, więc nie wiem, czy podłączanie się czymkolwiek różni od podłączania do komputera.

 

http://pl.aliexpress.com/item/1005001365745822.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.300585a4XoFmnO&algo_pvid=0e31baa8-2fbd-442e-a07a-c73e21b03a94&algo_expid=0e31baa8-2fbd-442e-a07a-c73e21b03a94-0&btsid=0b0a187916016464406724584ec8a7&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, AlexL napisał:

Posiadam NEQ6-Pro.   Czyli ten adapter będzie pasować do mojego zestawu?

Oczywiście, że tak, ale pod jednym z poniższych warunków:

- trzeba przerobić kabel z RJ45-RJ45 na RJ45-DB9;

- do zwykłego kabla RJ45-RJ45 dokupić odpowiedni adapter: https://allegro.pl/oferta/adapter-wtyk-com-9-pin-db9-gniazdo-rj45-8p8c-6726886988 

Przypominam - przy korzystaniu z fabrycznego gniazda RJ45 koniecznie trzeba używać skrętki BEZ PRZEPLOTU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, AlexL napisał:

Chce kupić Asiair Pro do zdalnego sterowania i czy to też będzie razem pracować?

Nie wiem. Możesz być pierwszym, który to sprawdzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...

Rozumiem, że to tak "pro publico bono", ponieważ post zainteresowanego jest ze stycznia.. Poza tym PROLIFIC, nie PROFILIC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, seg napisał:

Rozumiem, że to tak "pro publico bono", ponieważ post zainteresowanego jest ze stycznia.. Poza tym PROLIFIC, nie PROFILIC.

Post był z maja 2020. W międzyczasie problem rozwiązałem z pomocą Ali. Ostatnio jeden z tych wschodnich kabelków zaniemógł i zaczął wywalać zabezpieczenie w zasilaczu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.