Jump to content

Konwerter, adapter USB <-> UART do przewodowego sterowania montażem


Recommended Posts

Ostatnio z racji większej ilości czasu zagłębiłem się w kilka niedokończonych projektów. Jednym z nich jest adapter USB <-> UART lub jak kto woli kabel do EQMOD'a.. tyle że bez kabla. Nic odkrywczego, ale przydatna rzecz. W systemie przedstawia się jako wirtualny port szeregowy. Oczywiście bitrate i format danych można ustawić we właściwościach portu. Adapter posiada dwa gniazda - USB typu B i RJ-45, co pozwala na podłączenie go dowolnym przewodem USB A-B od strony PC i dowolną "skrętką" koniecznie bez przeplotu od strony montażu. Takim przewodem który często mamy pod ręką w terenie jest kabel RJ-45 <-> RJ-45 łączący pilota SynScan z montażem. Można go uzyć, ponieważ żyły są zaciśnięte 1:1.

Dodatkowo przełącznik na PCB umożliwia wybór poziomów logiki 3.3V lub 5V. U mnie działa z AZ-EQ6 na 3.3V, ale zadziała oczywiście z każdym innym montażem z pinout'em RJ-45 Sky-Watcher'a (PIN1 oraz PIN4 GND, PIN5 TX, PIN6 RX). Dodatkowo na PCB znajdują się LED'y TX i RX w celu wzrokowej weryfikacji poprawności transmisji danych. Generalnie małe uniwersalne urządzenie zarówno do przewodowego sterowania montażem przez EQMOD jak i komunikacji po UART podczas "zabawy" z elektroniką.

1.jpg

2.jpg

Edited by seg
 • Like 7
Link to post
Share on other sites
31 minut temu, MaciejW napisał:

Najlepiej jeszcze z wtyczką męska USB A, mniej kabli

Hmm, czy miałeś "przyjemność" wymienienia wyłamanego gniazda USB w laptopie? Oczywiście samemu, nie w serwisie ;) Wybrana przeze mnie opcja nie jest przypadkowa.

Edited by seg
 • Like 1
Link to post
Share on other sites
 • 2 weeks later...

Mam zamiar zrobić sobie kabelek na bazie Konwerter USB RS232 TTL PL2303HX z Allegro. Według tego, co piszesz jedyne używane piny od strony montażu to GDN, TX i RX. Na schemacie SynScana jest jeszcze Drop i Vpp+. Ich się nie uwzględnia?

Do tej pory podłączałem EQM-35 via handset, ale każde nowe włączenie zasilania wymagało rozłączenia kabelka USB i manualnego przejścia do trybu PC Direct. Rozumiem, że z kablem bezpośrednim rozłączanie jest niepotrzebne, bo funkcja portu szeregowego jest w kablu.

 

Link to post
Share on other sites

Odpowiem Ci przekornie - jeżeli zadajesz takie pytania, proponuję 3x zastanowić sie nad robieniem kabla we własnym zakresie lub dokładnie przestudiowac dokumentację żebyś nie musiał wysyłać zaraz do mnie płytki PCB montażu do naprawy.

 • Like 1
Link to post
Share on other sites
 • 4 months later...

NEQ6-Pro (zwykły, nie R) możesz podłączyć do komputera kablem USB przez pilota albo kablem EQMOD z wtyczką DB-9 z jednej strony i usb z drugiej. Ten konwerter jest przeznaczony do HEQ-5 albo EQM-35, które pilota mają podłączanego kablem z wtyczką RJ-45.

Taki kabelek z wtyczką DB-9 można kupić na Ali albo od kogoś z forum.

Nie mam Asiair, więc nie wiem, czy podłączanie się czymkolwiek różni od podłączania do komputera.

 

http://pl.aliexpress.com/item/1005001365745822.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.300585a4XoFmnO&algo_pvid=0e31baa8-2fbd-442e-a07a-c73e21b03a94&algo_expid=0e31baa8-2fbd-442e-a07a-c73e21b03a94-0&btsid=0b0a187916016464406724584ec8a7&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

 

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, AlexL napisał:

Posiadam NEQ6-Pro.   Czyli ten adapter będzie pasować do mojego zestawu?

Oczywiście, że tak, ale pod jednym z poniższych warunków:

- trzeba przerobić kabel z RJ45-RJ45 na RJ45-DB9;

- do zwykłego kabla RJ45-RJ45 dokupić odpowiedni adapter: https://allegro.pl/oferta/adapter-wtyk-com-9-pin-db9-gniazdo-rj45-8p8c-6726886988 

Przypominam - przy korzystaniu z fabrycznego gniazda RJ45 koniecznie trzeba używać skrętki BEZ PRZEPLOTU.

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, AlexL napisał:

Chce kupić Asiair Pro do zdalnego sterowania i czy to też będzie razem pracować?

Nie wiem. Możesz być pierwszym, który to sprawdzi.

Link to post
Share on other sites
 • 3 months later...
 • 2 months later...

Rozumiem, że to tak "pro publico bono", ponieważ post zainteresowanego jest ze stycznia.. Poza tym PROLIFIC, nie PROFILIC.

Link to post
Share on other sites
10 minut temu, seg napisał:

Rozumiem, że to tak "pro publico bono", ponieważ post zainteresowanego jest ze stycznia.. Poza tym PROLIFIC, nie PROFILIC.

Post był z maja 2020. W międzyczasie problem rozwiązałem z pomocą Ali. Ostatnio jeden z tych wschodnich kabelków zaniemógł i zaczął wywalać zabezpieczenie w zasilaczu. 

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, seg napisał:

Rozumiem, że to tak "pro publico bono", ponieważ post zainteresowanego jest ze stycznia.. Poza tym PROLIFIC, nie PROFILIC.

.........

Edited by Grzegorz Czernecki
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 14 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 130 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 250 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 85 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.