Skocz do zawartości

Forum Astromaniak - problemy, wnioski, zapytania


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, kurp napisał:

Wiem jedno - każdy dzień nieobecności Astromaniaka w sieci obniża jego prestiż, wiarygodność a co za tym idzie wartość domeny.

co ma prestiż forum wspólnego z problemami jakich doświadcza rodzina Janusza. Problem jest administracyjny - może się zagapili ale mają do tego prawo jak każdy inny.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Łukasz_M napisał:

Jeśli faktura zostanie wystawiona na nieistniejący podmiot to jej opłacenie jest równoznaczne z podszyciem się pod taką firmę w tym przypadku a ta nieistnieje więc klasycznie dokonujesz oszustwa.  Osobno jesli ktoś wykupił opcję na domenę a ty tak podstępnie pozbawiasz go możliwości jej wykupienia to okradasz go bez względu na to co myslisz o takich osobach. Mechanizm opcji na domenę jest uczciwy - płacisz i masz prawo pierwokupu jeśli dotyczczasowy własciciel ją porzuci lub o nią nie dba należycie- nic nikomu na siłe nie zabierasz. Wystawianie faktur na nieistniejące firmy jest przestępstwem skarbowym i jako takie może zwrócić uwagę skarbówki a to oznacza kontrolę  i  po nitce do kłebka kto taką fakturę opłacił, z jakiego konta, w jakim celu i czemu nie zgodnie z prawem itd. Firm posrednicząca w przedłużeniu domeny działą w nieświadomości i może w problemu wyjść obronna ręką w przeciwieństwie do podszywajacego się. I co im powiesz że nie wiedziałeś że ta firma nie działa?

Z drugiej strony wykupujący opcję sprawdza że domenę przedłużyła nieistniejąca/ wykreślona z rejestru firma wszczyna alarm.... że go okradli, idzie na policję, do skarbówki, do NASK i gdzie tam jeszcze uzna za stosowne.

Oszustwo to doprowadzenie innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w celu uzyskania korzyści (wiem dobrze o czym piszę, bo akurat przerabiam ten temat od strony pokrzywdzonego :unsure:). Tutaj nie ma czegoś takiego, bo nikt niczego nie traci.

Nawet gdyby firma rejestrująca domenę wystawiła fakturę na nieistniejącego już Astrokraka, to bez problemu byliby w stanie w razie kontroli udowodnić, że ten kto im zapłacił podał właśnie takie dane - i nie ponieśliby żadnych konsekwencji. Rejestrator podatek zapłaci, nikt nie wrzuci tej faktury w koszta - nie ma problemu. Poza tym w panelu zarządzania domeną można na pewno edytować dane do faktury.

 

A z tym przelewem to nie chodzi mi o to, że jak sobie teraz zapłacę, to przejmę domenę (od tego, jak napisałeś, są opcje), tylko o to, że nawet gdybym teraz ja ze swojego konta wykonał przelew tam gdzie trzeba i z takimi danymi jak trzeba, to domena po prostu zostałaby przedłużona z istniejącymi danymi i NASK ani nikt inny by się nie interesował tym, kto to faktycznie opłacił.

Ja jako ja tej faktury wystawionej na Astrokaraka nie zaksięguję (więc urząd skarbowy nie ma się do czego przyczepić), a opłacając domenę praw do niej nie nabędę, właściciel będzie w rejestrze ten sam, co wcześniej (więc też nikt nikogo niczego nie pozbawia). Jedyną osobą, która w tym naszym hipotetycznym scenariuszu coś traci, jestem ja, ale jeśli robię to dobrowolnie, a chcącemu nie dzieje się krzywda.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, kurp napisał:

Wiem jedno - każdy dzień nieobecności Astromaniaka w sieci obniża jego prestiż, wiarygodność a co za tym idzie wartość domeny.

Jasne nie odkryłeś tutaj Ameryki, ze swojej strony reagowałem dużo wcześniej przed wygaśnięciem domeny. Uwierzcie, że łapię stresa przed każdym telefonem jaki wykonuję do Doroty a dzwonię do niej każdego dnia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minutes ago, Łukasz_M said:

Wystawianie faktur na nieistniejące firmy jest przestępstwem skarbowym i jako takie może zwrócić uwagę skarbówki a to oznacza kontrolę  i  po nitce do kłębka kto taką fakturę opłacił, z jakiego konta, w jakim celu i czemu nie zgodnie z prawem itd.

Trochę nie w temacie, nie chcę też, żeby ktokolwiek się na mnie obrażał. - ale to co piszesz jest dość teoretyczne. Kwota jest zbyt niska żeby ktokolwiek się tym zajął; poza tym US dostanie za to VAT a płatnik tego VATu nie odliczy ani nie wciągnie faktury w koszty - bo to osoba fizyczna. W praktyce nic się nie stanie...

  • Lubię 1
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ważne Panowie. Ja nie miałem danych, numeru konta i kwoty do płatności za domenę! Gdyby było inaczej pewnie dawno bym to zapłacił i nie przejmował bym się konsekwencjami.

Niestety żona Janusza inaczej podchodzi do tematu. Po prostu się boi, chce mieć wszystko uregulowane i my nic z tym nie zrobimy.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, Jarzyna B. said:

To nie ważne Panowie. Ja nie miałem danych, numeru konta i kwoty do płatności za domenę! Gdyby było inaczej pewnie dawno bym to zapłacił i nie przejmował bym się konsekwencjami.

Niestety żona Janusza inaczej podchodzi do tematu. Po prostu się boi, chce mieć wszystko uregulowane i my nic z tym nie zrobimy.

Na pewno robicie co możecie i domyślam się, że dodatkowo w wolontariacie - wielkie dzięki za to. Myślę, że nikt, a przynajmniej nie ja, Was personalnie nie krytykuje. Tylko obawiam się, że z czasem niestety problemy będą narastać (maintenance techniczny, upgrade softu, bazy, hostingu, backupy, etc), stąd moje ubolewanie.

 

PS: Żona Janusza ma prawo chcieć mieć wszystko czysto uregulowane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I moim zdaniem ta Dorota działa najrozsądniej. Będzie czysto i bez konsekwencji na przyszłość.

Może problem wydaje się teoretyczny jednak istnieje. Tak opłaconą  domenę można stracić tak samo łatwo jak się ją 'nabyło' tylko teraz już bez możliwości prawnych na odzyskanie. Jak rozumiem niektórzy z was chojracko by domenę opłacili ale to Pani Dorota by ją straciła... wystarczyłby wniosek do sądu ze strony posiadacza opcji i było by to całkowicie niezależne od kwoty, zapłaconego lub nie podatku itp. Dodatkowo warto dodać ze firma opłacająca faktury Vat ma równię inne obowiązki podatkowe. Odnosząc to do zawieszenia działalności. Zawieszasz = nie masz prawa wystawiać i opłacać faktur ( poza niektórymi wyjątkami) . Chcesz opłacić fakturę lub ja wystawić musisz działalność odwiesić , zapłacić podatki związane z działalnością firmy typu ZUS- y itd. Tutaj jak rozumiem opłacający nie ma zamiaru płacić tych podatków bo firma Itak nie istnieje.

pisze to żebyście nie spieprzyli sprawy tak naprawdę bo się kurde martwię o tego astromaniaka...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

..

 Poza tym w panelu zarządzania domeną można na pewno edytować dane do faktury....

 

A z tym przelewem to nie chodzi mi o to, że jak sobie teraz zapłacę, to przejmę domenę (od tego, jak napisałeś, są opcje), tylko o to, że nawet gdybym teraz ja ze swojego konta wykonał przelew tam gdzie trzeba i z takimi danymi jak trzeba, to domena po prostu zostałaby przedłużona z istniejącymi danymi i NASK ani nikt inny by się nie interesował tym, kto to faktycznie opłacił.

..

Nie można tak porostu sobie przejąć własności bo się coś edytowała w jakimś panelu administratora. a konkretniej zmienić właściciela z firmy na osobę fizyczną. Od majątku firmy przechodzącego na własność prywatna trzeba płacić podatki. I analogicznie istnieje cos takiego jak własność i to tylko właściciel ma prawo przedłużyć domenę. Jeśli zostanie udowodnione że to nie właściciel przedłużył domenę tylko ktoś tam sobie to zrobił to znaczy że domena powinna była wrócić do puli dostępnych domen i tym samym wracamy do właściciela opcji. Te opcje właśnie po to miedzy innymi są żeby ktoś takiego numeru nie wywinął.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minutes ago, Łukasz_M said:

Jeśli zostanie udowodnione że to nie właściciel przedłużył domenę tylko ktoś tam sobie to zrobił to znaczy że domena powinna była wrócić do puli dostępnych domen i tym samym wracamy do właściciela opcji. Te opcje właśnie po to miedzy innymi są żeby ktoś takiego numeru nie wywinął.

Jest to bardzo cenna informacja, nigdy o tym nie słyszałem. To obowiązuje tylko w Polsce, czy ICANN ma takie regulacje? Mogę prosić o źródło tej informacji?

 

PS: Jeśli ja prywatnie kupię domenę, a zapłaci za nią prywatnie mój sąsiad - to też się tak dzieje?

Edytowane przez Sebo_b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, vroobel napisał:

Wszyscy się martwimy. Mnie jednak ciekawi, kto tak szybko wykupił opcję na domenę, a teraz milczy... 

są firmy które tym się zajmują zarobkowo. Na 100% jeśli domena przejdzie na taką firmę to domena wróci na rynek w podwyższonej cenie, która spadnie jak nie będzie chętnych. dowiemy się najpuźniej w lipcu.

Stawiałbym na to lub ewentualnie jakiegoś fascynata astronomii...

Edytowane przez Łukasz_M
poprawki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co napisałem to stwierdzenie suchych faktów. Istnieje coś takiego jak Giełda, grzecznościowa i forumowa ale jednak. Ludziska kupują i sprzedają nieraz za grube tysiące. Nagła utrata dostępu do własnej bazy danych podczas transakcji nie wróży nic dobrego i wprowadza duży niepokój. Co więcej, często zakup robi się grzecznościowo dla postronnej osoby i później trzeba świecić gałami. Ja już więcej żadnej sprzedaży ani zakupu nie zrobię bez wcześniejszej wymiany pełnych danych na prywatnego maila i numeru telefonu mojego kontrahenta. To tyle w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Sebo_b napisał:

Jest to bardzo cenna informacja, nigdy o tym nie słyszałem. To obowiązuje tylko w Polsce, czy ICANN ma takie regulacje? Mogę prosić o źródło tej informacji?

piszę o sprawie sądowej z jaką może się taki 'właścicel' domeny spotkać. W razie wniesiena sprawy NASK blokuje domenę. Sąd rozpatruje po czyjej stronie stoi racja i kończy się to wyrokiem do którego NASK się stosuje. Jeśłi swoim działaniem naruszyłeś cudze interesy ,Masz to w 22 punkcie regulaminu NASK (i kilku pobliskich).

Jesli nie byłeś uprawniony do przedłużenia domeny to racja stoi po drugiej stronie. Wszystko zależy od  determinacji osoby/firmy zakładajacej opcję.

I żeby było jasne na żywym organizmie jesli w sądziei wyszłoby że Pani Dorota nie miała prawa na tym etapie do przedłużenia domeny to jej fakt przedłużenia sie nie liczy dla sądu. Sąd poprostu nakaże przepisac domenę na skarżącego i finito. NASK to zrobi szybkim wpisem do rekordu domeny po opłaceniu przez skarżacego odpowiedniej oplaty za domenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Łukasz_M napisał:

są firmy które tym się zajmują zarobkowo. Na 100% jeśli domena przejdzie na taką firmę to domena wróci na rynek w podwyższonej cenie, która spadnie jak nie będzie chętnych. dowiemy się najpuźniej w lipcu.

Stawiałbym na to lub ewentualnie jakiegoś fascynata astronomii...

Chyba mnie nie zrozumiałeś, mam na myśli datę wykupu opcji ZARAZ PO odejściu Janusza. To nie mogła być jakaś tam firma zajmująca się wykupem opcji. Ktoś to sobie wykalkulował i pół biedy, jeśli zrobił to w dobrej wierze, w imię Forum. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Łukasz_M napisał:

Nie można tak porostu sobie przejąć własności bo się coś edytowała w jakimś panelu administratora. a konkretniej zmienić właściciela z firmy na osobę fizyczną. Od majątku firmy przechodzącego na własność prywatna trzeba płacić podatki. I analogicznie istnieje cos takiego jak własność i to tylko właściciel ma prawo przedłużyć domenę. Jeśli zostanie udowodnione że to nie właściciel przedłużył domenę tylko ktoś tam sobie to zrobił to znaczy że domena powinna była wrócić do puli dostępnych domen i tym samym wracamy do właściciela opcji. Te opcje właśnie po to miedzy innymi są żeby ktoś takiego numeru nie wywinął.

Jeszcze raz: przecież nie napisałem, że w ten sposób można przejąć domenę - napisałem coś dokładnie przeciwnego: bez względu na to kto to opłaci, właściciel pozostanie ten sam. Można za to zmienić dane rozliczeniowe - tylko tyle i aż tyle, jeśli ktoś boi się tego, że urząd skarbowy się przyczepi.

 

A żeby doszło do sprawy sądowej, to osoba która założyła opcję musiałaby w ogóle wiedzieć kto to faktycznie opłacił - a takiej wiedzy znikąd nie uzyska. A i tak niczego by w sądzie nie uzyskała; pomijając już w ogóle fakt, że mówimy tu o takich kwotach, że nikomu by się nie chciało iść do sądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minutes ago, Łukasz_M said:

piszę o sprawie sądowej z jaką może się taki 'właścicel' domeny spotkać. W razie wniesiena sprawy NASK blokuje domenę. Sąd rozpatruje po czyjej stronie stoi racja i kończy się to wyrokiem do którego NASK się stosuje. Jeśłi swoim działaniem naruszyłeś cudze interesy ,Masz to w 22 punkcie regulaminu NASK (i kilku pobliskich).

Jesli nie byłeś uprawniony do przedłużenia domeny to racja stoi po drugiej stronie. Wszystko zależy od  determinacji osoby/firmy zakładajacej opcję.

I żeby było jasne na żywym organizmie jesli w sądziei wyszłoby że Pani Dorota nie miała prawa na tym etapie do przedłużenia domeny to jej fakt przedłużenia sie nie liczy dla sądu. Sąd poprostu nakaże przepisac domenę na skarżącego i finito. NASK to zrobi szybkim wpisem do rekordu domeny po opłaceniu przez skarżacego odpowiedniej oplaty za domenę.

Znasz jakiekolwiek orzeczenia w takiej sprawie, jesteś może prawnikiem?

 

Pytam na poważnie, to nie są pytania zaczepne. Mam (służbowo) ponad 100 domen (niektóre w cenie średniego samochodu) i nigdy nie zwracałem szczególnej uwagi z którego subsidiary zostanie zapłacone, często żeby przyśpieszyć płaciłem prywatną kartą i później rozliczałem się z firmą. Więc istotne dla mnie jest czy to realna możliwość, czy czysto teoretyczna (zakłądając, że się działa w dobrej wierze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minutes ago, Łukasz_M said:

 

Może problem wydaje się teoretyczny jednak istnieje

 

Problem istnieje - w Twojej głowie.

 

PS. Słuchajcie, koledzy Astromaniacy: kwestia domeny Waszego forum została tu wyjaśniona - kilka razy, nawet ja zrozumiałem.

Proszę, poczekajcie chwilę na powrót swego forum, gdzie będziecie mogli toczyć do woli swoje dysputy o domenach, podatku VAT itp.

Po prostu głowa już boli od tego biadolenia - tu jest forum astronomiczne, nie domeniarskie..

  • Lubię 7
  • Haha 1
  • Zmieszany 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok nie bede sie juz dalej rozpisywać. Była firma nie ma firmy firma miała domenę, nie ma domeny bez prawidłowego przeprowadzenia spadku. Placenie za domene w imieniu firmy nieistniejącej to  błąd.płacisz za kogoś i później sie z nim rozliczasz jest ok. Zmieniasz dane domeny firmowej tak by na fakturze wygladała na niefirmowa masz problem jak ktoś to zakwestionuje. Tyle w temacie. Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę mnie to martwi. jeden z kolegów zamówił u mnie sprzęt przez astromaniaka, dokonał wpłaty a jego dane do wysyłki utknęły  na mojej poczcie w astromaniaku. Nie chcę wyjść na niesłownego gościa. Jakby coś poszukuję kontaktu z kolegą Jaro1

Edytowane przez sylwiusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodaj do pliku host w windows zapis

 

80.82.22.69     astromaniak.pl

było już tutaj podawane przez Hamstera

ewentualnie pisz do admina jeśli ma dostęp do bazy danych to powinien móc znaleźć ten adres. Ewentualnie poczekaj a kupujący Cie znajdzie bo pewnie zna już ten problem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No trochę szkoda, że wątek od razu nie został założony w dziale "Rozmowy o wszystkim" bo byłby akceptowalny nawet formalnie. Może można to naprawić.

 

Choć faktycznie i ja nie jestem zwolennikiem zbyt częstego pisania o innym forum na konkretnym forum (bo mimo wszystko jest też między forami zdrowa-cenna konkurencja).

 

Moim zdaniem warto spokojnie czekać bo nawet w najgorszym przypadku (utrata domeny) Bogdan i Dominik założą pewnie adekwatną grupę na FB i tam przedyskutują gdzie i jak powstanie następca Astromaniaka.

 

Moim zdaniem o trwaniu z sukcesem takiego forum decydują właśnie Admini i aktywni moderatorzy, właściciele domeny,  a nie literki w nazwie.

Astromaniacy.pl w razie co też by było niezłe IMHO.

 

Siema

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.