Jump to content

Uchwyt do Pentacon/Orestegor 4/300

Recommended Posts

W tym wątku chciałem krok po kroku przedstawić proces projektowania i druku uchwytu do obiektywu 300mm oraz szykacza 8x50. Ma to być taka lekka platforma do trochę przyciężkiego obiektywu i szukacza zamontowana na przygowowanym i wydrukowanym wcześniej dovetailu.

orestegor_hdl.jpg

• Like 1

Nie będzie się giął ten uchwyt na tym cienki fragmencie? Może lepiej ciut niżej żeby nie wycinać dziury na obiektyw? Taka sugestia tylko, bez widzenia całości...

Posted (edited)

Pierwsze wydruki gotowe, jak na razie wszystko pasuje.

IMG_20200504_193923~2.jpg

IMG_20200504_203220~2.jpg

Edited by _vk_
Posted (edited)

Metale kolorowe : kątowniki i rurki w małych wymiarach pilnie poszukiwane :) rurki to cholery są, ale kątownik np. 5x5 jest nie do dostania, trzeba ciąć .

Elegancko to wygląda !

Edited by wessel

Bardzo ładnie zrobione. 

Ja bym w tą rurkę aluminiową pręt stalowy wkleił, żeby się nie odkształciła od skręcania. 

Albo pręt mosiężny lub stalowy zamiast rurki. 

W sklepach modelarskich mają różne małe rurki i pręty pasujące do rurek. 

3 godziny temu, _vk_ napisał:

Pierwsze przymiarki.

....

ale sie dzieje w tych wydrukach 3D :-), sam się zaczynam zastanawiać czy nie sprobować... :-)

Mam taki sam obiektyw, przymocowany na razie na dwóch obejmach z trzema śrubami każda. Takie stare mocowanie teleskopów.

Jak patrzę na Twoje dzieło to myślę sobie że jest chyba dużo wygodniejsze, zwłaszcza przy wkładaniu obiektywu

Pytanko:

Z czego wynika fakt ze nie planujesz srub justujących szukacz (albo się mylę)? Szerokie kąty tylko chcesz atakować?

Co planujesz podpinac do tego obiektywu?

Ja mam przerobioną "dupkę" obiektywu i zakończoną gwintem T2, więc mam wybór czy bawić sie kamerą czy lustrzanką.

Jak wpinam kamerkę to pole jest na tyle małe że szukacz by się przydał, ale nie wyobrażam sobie żeby nie miał justowania.

Ładnie to wygląda.

Masz zamiar to drukować forumowiczom :-)?

Pozdrawiam.

• 2 weeks later...
W dniu 5.05.2020 o 22:53, pki1234 napisał:

Z czego wynika fakt ze nie planujesz srub justujących szukacz (albo się mylę)? Szerokie kąty tylko chcesz atakować?

Tej końcówki o szerokich kątach nie rozumiem. Co do szukacza, to patrzy tam gdzie obietkyw i tu nie trzeba nic korygować.

W dniu 5.05.2020 o 22:53, pki1234 napisał:

Co planujesz podpinac do tego obiektywu?

Canon 600d nie modyfikowany niestety. Pixel 4.3 um. Jeśli chodzi o druk to raczej nie ze względu na permanentny brak czasu.

Tak to wyszło po całości.

IMG_20200515_081936_.jpg

• Like 1
  • 1 month later...

W poniedziałek odpiszę troszkę konkretniej. Przypomnę sobie jak zdejmowałem osłonkę. Co do gotowca, to się dogadamy.

Uchwyt do statywu udało się zdjąć z obiektywu. Czyli pozostaje gotowiec. Moja Lunetka - szukacz ma te same parametry. 

Pozdrawiam 

Józef Sławenta

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Our picks

• Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 14 replies
    • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D  (tutorial gratis)
      Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 111 replies
    • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
      Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
        • Like
      • 164 replies
    • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
      Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.

Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 84 replies
    • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
      Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
      6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 30 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.