Skocz do zawartości

Własny guider? Ależ to bardzo proste !


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 26.06.2020 o 12:09, Jagho napisał:

To co napisał @wessel jest prawdą. Najlepiej kiedy źródło masz w nieskończoności (powiedzmy Słońce, chociaż wiemy, że to nie jest nieskończoność ;), ale w porównaniu z oczekiwaną ogniskową można tak przyjąć). Jeżeli nie masz aktualnie "dostępu do Słońca", to nawet ze źródłem bliższym też można sobie "od biedy" poradzić. Musisz wówczas zastosować równanie soczewki:

rownanie_soczewki.jpg.482df1b6198854e362d88574768d870f.jpg

gdzie:

x – odległość źródła światła od soczewki
y - odległość obrazu źródła od soczewki
f – ogniskowa soczewki

 

Z tego wzoru widać też dlaczego źródło w nieskończoności jest dobre - upraszcza nam pomiar -> x = ∞.

Wówczas można przyjąć, ze 1/∞ to wartość 0, więc 

rownanie_soczewki2.jpg.62a3b8fe0b7e614455d96a260bb751ff.jpg

f = y

(odległość obrazu od soczewki, to jest jej ogniskowa.)

@Jagho Dziękuj za jasne wskazówki. Myślę, że wszystko się udało i przy okazji córka świetnie się bawiła oglądając słońce i chmurzy rzutowane na kartkę.

Tak więc soczewka od lornetki Alpex 30x60 ma ogniskową 255mm. Teraz tylko projekt i druk :emotion-5: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. 

Rozpocząłem pracę nad montażem widlowym i zamierzam wyposażyć go w guider. Mam standardową lunetkę / szukacz SW 9x50 i chciałbym wykorzystać tubus i obiektyw, szczególnie, że ma to to regulację ostrości po stronie obiektywu. Jaką ma ten obiektyw ogniskową? 

 

Ale pytanie nie o plastik i szkło, tylko o kamerę. Znów będę robił własny system, uwzględniam  wsparcie ASCOM. Chcę jednak użyć kamery z autoguidingiem i złączem ST4 i nie zamierzam bawić się w guiding po stronie komputera. Co polecacie? Nie chce wydać majątku na kamerkę, bo będą inne spore wydatki, ale chciałbym, żeby kamerka dawała radę. Mój teleskop to Newton 10", 1270mm, F5. Jestem w stanie spokojnie wydać kilkadziesiąt funtów, powiedzmy poniżej 100. Może być Ali, eBay - cokolwiek, nie spieszy się. Rozważę nawet zakup dobrej używanej, jak ktoś da ofertę, ale musi być naprawdę OK, a nie próba wciśnięcia kitu.

 

Bede wdzięczny za podpowiedzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. 

 

Nie zrozum mnie proszę źle, bo nie chcę robić offtop'u - to jednak wątek o samodzielnej budowie guidera, co finalnie zamierzam zrobić. 

 

Widzę sporą różnicę w cenie między autoguider'em Lacerta, a Sky-Watcher, choć oba są nietanie. Czy biorąc pod uwagę, że będę budował od zera montaż EQ ma sens pchać się w samodzielny autoguider droższy i lepszy, niż ten najtańszy (mam na myśli Sky-Watcher, jeśli faktycznie jest najtańszy)? Czy wykorzystałbym różnice, jeśli kiedykolwiek zmieniłbym montaż na fabryczny? W mieście, z kiepskim niebem, nawet jeśli mam dobry filtr LPS?  Postrzegam Ciebie jako niewąskiego eksperta... 

 

Zależy mi na tym, żeby nie bawić się w łączenie guidera z komputerem tak długo, jak to możliwe, bo nie wiem, kiedy dorobię kompatybilność z ASCOM. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw zbuduj montaż,  a potem dokupuj wyposażenie. Jak chcesz sterować montażem bez komputera? Zakładasz taką dokładność montażu że będzie pracował też bez guidera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie uniknę więc offtop'u. 

 

Posiadam fabryczny zestaw Bresser Messier Newton 10" 1270mm na Dobsonie. Całość jest zmotoryzowana. Po krótkiej randce z napędami opartymi na paskach 2GT wykonałem finalnie 2 przekładnie ślimakowe ze slimacznicami 450mm: 897(Az) I 896 (Alt) zębów. Jeśli patrzysz w okular, to nie poznasz, że to Dobson. Zrobiłem derotator o precyzji 3.24 arcsec na krok, działający derotator. Precyzja mojego teleskopu - w zależności od ilości mikrokrokow: 8, 16 i 32 - to 0.9, 0.45 i 0.225 arcsec na krok. Nie mam najmniejszego problemu z wyciśnięciem 10 sekundowych ekspozycji, ale jednak gdzieś jest drobiazg, który nie pozwala uzyskać więcej. Pracuje nad kodem, zmieniam algorytm na wydajniejszy. Sprawdzę, jak będzie pogoda.

 

To nie jest tak, że bez komputera, jak piszesz. Mam autorski system w Pythonie sterujący wszystkim, włącznie z focuserem i derotatorem, na Raspberry Pi. 

 

Tymczasem odkupiłem potężną przekładnię harmoniczną 100:1 i będę budował montaż widłowy o nośności 30+ kg, ale jak patrzę na projekty kolegów, to może i ja na nim usiądę... 

 

Mam wystarczającą wiedzę z mechaniki, informatyki i elektroniki, żeby szarpnąć się na montaż EQ, którego sterowanie jest o niebo prostsze. Mam też wyobraźnię i wiarę w siebie. 

 

Więc tak, zrobię montaż EQ, który powinien wyciągnąć i 60-sekundowe ekspozycję bez guidera. A autoguider chce kupić i dorobić optykę, bo chce z tego wycisnąć ekspozycję. 300 sekund. 

 

W mój montaż azymutalny też mało kto wierzył, to nic niezwykłego. Wykonanie własnego GoTo w oparciu o zdigitalizowaną przeze mnie Tabelę Wimmera i śledzenie obiektu jest tylko krokiem naprzód po drodze. 

 

Ja poprostu nie chce angażować komputera - jakiegokolwiek - do guidingu. A skoro mogę sobie pozwolić na kamerę za 300£, to czemu nie spróbować? 

Edytowane przez vroobel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogratulować uporu. Próbuj  no tyle tylko że to będzie z komputerem w takiej czy innej postaci ( taki autoguider to też w końcu komputer).

Wracając do meritum - tuba 80/400 jest zdecydowanie przewymiarowana. Policz sobie - guider może mieć skalę 3-5 razy większą niż główny setup.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.07.2020 o 07:31, vroobel napisał:

Tylko jedna firma robi takie rzeczy?

Aktualnie jest dostępna tylko 3 generacja i nie znajdziesz nic lepszego. To urządzenie zawsze działa i zawsze świetnie guiduje. Jest też guider w Asiair Pro (PHD2).

Masz jeszcze droższy Staraid. Poza tym LVI Smart Guider, wspomniany Sky Watcher i Celestron (to jest to samo). 2 ostatnie nie robią ditheringu. Wszystko działa bez komputera. 

 

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwole sobie więc jeszcze podpytać o coś, bo dla mnie ten temat to nowość :)

 

5 godzin temu, count.neverest napisał:

Aktualnie jest dostępna tylko 3 generacja i nie znajdziesz nic lepszego. To urządzenie zawsze działa i zawsze świetnie guiduje. Jest też guider w Asiair Pro (PHD2).

Masz jeszcze droższy Staraid. Poza tym LVI Smart Guider, wspomniany Sky Watcher i Celestron (to jest to samo). 2 ostatnie nie robią ditheringu. Wszystko działa bez komputera. 

Wszystko działa bez komputera i wysyła impulsy na 4 stykach ST4. Zdaje się, że wymienione kamery mają rózne wielkości matryc i różne ilości pikseli (nie chcę iść w okreslenie "rozdzielczość"). Czy zatem działają one dokładnie tak samo, czy też jedne są bardziej czułe na zmiany położenia gwiazdy referencyjnej od innych? Zapewne każdą matrycę da się sprowadzić do tego samego poziomu operując optyką i skalą, mam rację? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, calla napisał:

Masz jeszcze Astroberry Server. Jak twój soft tam pójdzie, to całą resztę już masz zaaplikowaną.

Ciekawe. No dobra, mam 3 silniki krokowe: Ra, Dec i focuser. Jak to sterować za pomoca tego softu? Czy miałbym na dokładkę odpalić na tym jeszcze własne sterowanie montażem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 hours ago, vroobel said:

Ciekawe. No dobra, mam 3 silniki krokowe: Ra, Dec i focuser. Jak to sterować za pomoca tego softu? Czy miałbym na dokładkę odpalić na tym jeszcze własne sterowanie montażem? 

Kwestia integracji z INDI zamiast ASCOM. Całość doskonale działa na linuxie, a wspierane są dodatkowo OSX i Windows.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.