Skocz do zawartości

Przelot asteroidy... za 24 lata


meteorit

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Janusz_P.
Meteorit, w języku polskim na małe ciało Układu Słonecznego mówimy planetoida. Asteroid(a) to amerykanizm...Arek

A czy po polsku nie było by przypadkiem poprawniej meteoroid :icon_wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja często mówię i piszę zakrycia asteroidalne - to zostaje z konferencji anglojęzycznych, choć jak powiemy anglikowi, że obserwowaliśmy planetoidal occultation to też zrozumie.

 

Kiedyś na poczatku mej drogi w zakryciach myślełem, że planetoidal occultation to zakrycie przez planetę - tymczasem zakrycie gwiazdy przez planetę nazywamy stelarr occultation.

 

Bardziej po Polsku oraz bliżej prawdy jest nazwa planetoida.

Bo przecież mówi ona nam o tym czym jest takie ciało fizycznie - planetoida -> takie jak planeta, planetopodobne.

 

Zaś angieskojęzyczne asteroida -> "takie jak gwiazda, gwiazdopodobne" i to słowo pochodzi z łaciny i ma pochodzenie bardziej historyczne bo mówi nam o tym jak wyglada taki obiekt na niebie - wygląda jak gwiazda (bo przecież nie widzimy tarczek).

 

Myślę, że planetoida jest nazwą bardziej trafającą do głowy.

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym - asteroidal/planetoidal occultations observer

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meteorit, w języku polskim na małe ciało Układu Słonecznego mówimy planetoida. Asteroid(a) to amerykanizm...

 

Amerykanizm... fuj!, fakt, ze planetioda brzmi ladniej... ale ja tylko "myszkowalem" z onetu :)

W sumie niewazne, bo i tak wszyscy wiedza o co chodzi a jak w nas cos pier..dyknie to wszystko jedno asteroid/a czy planetoida/planetka (niepotrzebne skreslic) ;)

 

Co prawda nie jestem Miodkiem ale wydaje mi sie, ze obie wersje bede poprawne, chocby ze wzgledow historycznych.

Na poczatku byl chaos asteroid... a potem Polacy nazwali je planetoidami :)

 

A tak przy okazji, jak nazwac cialo dajace zjawisko bolidu, z ktorego spada meteoryt?

Chyba nazwa meteoroid bedzie za "malutka" na tak duze efekty.

A moze to wlasnie jednotonowa asteroida wchodzi w atmosfere, z ktorej zostaje 50 kg meteorytow? Dla mnie platetoida to cos wiekszego a planetka to juz chyba jak Ksiezyc. A asteroida ma rozmiary rzedu kosmicznego statku,

pamietam to z takiej startej gry... "Asteroid" :notworthy::D

 

z pionierskim pozdrowieniem

z.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja często mówię i piszę zakrycia asteroidalne - to zostaje z konferencji anglojęzycznych, choć jak powiemy anglikowi, że obserwowaliśmy planetoidal occultation to też zrozumie.

 

Kiedyś na poczatku mej drogi w zakryciach myślełem, że planetoidal occultation to zakrycie przez planetę - tymczasem zakrycie gwiazdy przez planetę nazywamy stelarr occultation.

 

Bardziej po Polsku oraz bliżej prawdy jest nazwa planetoida.

Bo przecież mówi ona nam o tym czym jest takie ciało fizycznie - planetoida -> takie jak planeta, planetopodobne.

 

Zaś angieskojęzyczne asteroida -> "takie jak gwiazda, gwiazdopodobne" i to słowo pochodzi z łaciny i ma pochodzenie bardziej historyczne bo mówi nam o tym jak wyglada taki obiekt na niebie - wygląda jak gwiazda (bo przecież nie widzimy tarczek).

 

Myślę, że planetoida jest nazwą bardziej trafającą do głowy.

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym - asteroidal/planetoidal occultations observer

 

Az mi przyszly do glowy zakrycia meteoroidalne :)..Jakies obserwacje "mrugniec" gwiazd tla na kierunku radiantu duzego roju...heh..teoretyzuje sobie chyba za bardzo :))

 

Pozdrawiam

 

Przemo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę maleńkie rozmiary meteoroidów z jakich składają się roje, to żeby takie mini-zakrycia miały w ogóle szansę być zarejestrowane (a i to tylko za pomocą wyspecjalizowanych fotometrów, jeśli w ogóle), rój musiałby mieć gęstość pasa planetoid z "Gwiezdnych Wojen". A wtedy na niebie mielibyśmy zapewne spektakl w postaci wielu tysięcy meteorów na sekundę i nikt nie myślałby o obserwacji tych zakryć. Chociaż kto wie, słyszałem o fanatykach, którzy wykorzystywali całkowite zaćmienia Słońca do obserwacji gwiazd zmiennych, normalnie niewidocznych o danej porze roku. Ludzkie poświęcenie dla nauki nie zna granic :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę maleńkie rozmiary meteoroidów z jakich składają się roje, to żeby takie mini-zakrycia miały w ogóle szansę być zarejestrowane (a i to tylko za pomocą wyspecjalizowanych fotometrów, jeśli w ogóle), rój musiałby mieć gęstość pasa planetoid z "Gwiezdnych Wojen". A wtedy na niebie mielibyśmy zapewne spektakl w postaci wielu tysięcy meteorów na sekundę i nikt nie myślałby o obserwacji tych zakryć. Chociaż kto wie, słyszałem o fanatykach, którzy wykorzystywali całkowite zaćmienia Słońca do obserwacji gwiazd zmiennych, normalnie niewidocznych o danej porze roku. Ludzkie poświęcenie dla nauki nie zna granic  :Boink:

 

:)

 

Podczas majowego zacmienia Ksiezyca probowalem zrobic godzine wizualnych obserwacji meteorkow - ot tak zeby byly w czasie zacmienia :)) Niebo zrobilo sie na tyle ciemne ze faktycznie daloby rade, niemniej widok tej pomaranczowej tarczy na poludniu mogl wywolac trwale skrzywienie kregoslupa, na majowym niebie niewiele lata a zenitem tez komary pstrykac nie beda ;)

 

Z tego co jednak wiem ktos wtedy godzinke zrobil :)

 

Niech sie ten ktos tu ladnie przyzna :)!

 

Pozdrawiam

Przemo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.