Skocz do zawartości
  • 0

Skala rektascensji w montażu EQ2


Maksiorek

Pytanie

Witam wszystkich, to mój pierwszy post na tym forum. Kupiłem ostatnio teleskop Sky-Watcher BK 909 EQ2 90/900 i w związku z tym mam pytanie do samego montażu.Po odblokowaniu blokady rektascencji lub poruszając teleskop mikroruchami skala rektascencji obraca się razem z jej wskaźnikiem ,a nie pokazuje zmiany tak jak skala deklinacji,czy robię coś źle? , jak ją obsługiwać? I jeszcze jedno,koło wskaźnika rektascencji jest taka blaszaka z dyngsem, do czego ona służy i czy jest potrzebna ,bo użyłem chyba za dużo siły i zniszczył się trochę gwint(słaby stop) i nawet jak ją dokręcam krzyżakiem to lata.Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

 

part000001.jpg

part000001_02.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Dzięki Hamal Z tą folią to dostałem już taką samą podpowiedź od innego kolegi, jak wrócę do domu to sprawdzę, a co do tego sprzęgła to mnie uspokoiłeś, bo zastanawiałem się czy nie oddać montażu na reklamację,wiem ,że ma się ruszać ,ale gwint też jest uszkodzony i dlatego tak lata.Nie wiedziałem do czego on służy i faktycznie nie mam zamiaru kupować napędu. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, MateuszW napisał:

Zasadniczo dokładność tych skal jest tak niska, że szkoda sobie nimi głowę zawracać. I tak w nic nimi nie wycelujesz.

Khmm...  :notify: ośmielę się nie zgodzić :P :)

 

Jako posiadacz Optisana 114/900 i badziewnego montażu, nabrawszy wprawy i wyrobieniu sobie stałej ustawiania montażu na balkonie, bez problemu w biały dzień dzięki i tylko dzięki skalom od strzału trafiałem w Wenus, naprowadzałem większy teleskop na Merkurego :)

 

Nogi montażu wysuwałem, aż zgrały się znaczniki, stopki stawiałem na kropki na posadzce, na skalach zadawałem wartości pozycji Ra i Dec i miałem Wenus w okularze na błękitnym niebie :grin: Podobnie można robić z DS-ami korzystając ze Stellarium, wiele razy pisałem na tym forum, nie doceniacie skal, to takie manualne Go To :D

 

Mam podobne skale samoróby w TYM montażu, trafiam w obiekty od ręki :)

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 minut temu, HAMAL napisał:

Khmm...  :notify: ośmielę się nie zgodzić :P 

W przypadku Merkurego czy Wenus to faktycznie niezły pomysł, ale w nocy moim zdaniem dużo prościej i skuteczniej jest trafiać szukaczem i star choppingiem niż skalami. Kiedyś, na początku przygody z astro doktoryzowałem się nad skalami w EQ5, ale wiecznie nie kręciło się to co trzeba (wszystko krzywe, niedopasowane, blokuje się), gubiłem pozycję, a znaczniki są wykonane tak głupio, że dokładność jest żadna.

9 minut temu, HAMAL napisał:

Mam podobne skale samoróby w TYM montażu, trafiam w obiekty od ręki :)

Podejrzewam że są dużo dokładniej wykonane i mają porządne znaczniki :) 

Ja też celowałem skalami, ale porządnymi w obserwatorium na Suchorze, gdzie skale mają po pół metra średnicy :) Tam to można nazwać skalami :) 

DSC_0034.thumb.JPG.a64baa615fdbacb2d6bd7bae08547d07.JPG

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Fakt, pierścienie trzeba czymś podsmarować, aby chodziły z odpowiedni oporem, wskaz wymienić lub zaostrzyć lub coś dokleić, same przedziałki pierścieni są wystarczające i można śmigać :)

 

Wbrew pozorom nie trzeba dużej tarczy, moja Ra i Dec mają promień jedynie 10cm :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Watek podsunal mi pewien pomysl: "plastikowy polmontaz paralaktyczny" na green laser pointer. Dwa kola w osiach Ra i Dec z podzialka i gniazdem na lunetke biegunowa.

Takie cos mogloby ulatwic korzystanie z Dobsonow.

 

Wracajac do glownego watku: Ustawienie montażu paralaktycznego

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

wskazówka ma się poruszać a skala powinna być nieruchoma jednak z możliwością jej obrotu, przede wszystkim to należy wyszukać sobie w terenie punkt o znanym azymucie (można to zrobić np. za pomocą Google Earth.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Sytuacja wygląda tak (widać na drugim umieszczonym przeze mnie zdjęciu, na początku tematu)nad wskaźnikiem jest śrubka ,po jej dokręceniu skala  porusza się razem ze wskaźnikiem.Natomiast jak ją odkręcę(śrubkę) skala stoi ,a wskaźnik się przesuwa,teoretycznie jest dobrze ,ale momentami podczas obracania skala zaczyna się dalej obracać razem ze wskaźnikiem .Moim zdaniem jest to kwesta zastosowania jakiegoś smarowidła,nad tą śrubką jest dziurka ,myślę że trzeba tam dać jakiegoś dobrego smarowidła,ale jak tego używać ,powiedzmy ,że mam jakieś namiary to jak mam to wprowadzić skoro skalę po odkręceniu mogę przesuwać jak chcę ręką(jak ją skalibrować?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jedna poprawka: ta skala na teleskopie to nie rektascensja, tylko kąt godzinny. Rektascensja jest w układzie równikowym II, który jest przytwierdzony do nieba, porusza się razem z nim i jest niezależny od położenia obserwatora. Natomiast w teleskopach jest kąt godzinny z układu równikowego I, który jest związany z obserwatorem i zmienia się, jeśli zmienia się jego położenie.

 

Kąt godzinny rośnie w przeciwną stronę, niż rektascensja. Kąt godzinny na zachód od południka centralnego, rektascensja -- na wschód od punktu Barana.

 

Oczywiście jak już mamy teleskop ustawiony na jakiś obiekt o znanej rektascensji i deklinacji, to przestawiając go na inny obiekt o znanych współrzędnych na montażu równikowym wystarczy przesunąć teleskop o ich różnicę (o ile oś rektascensji jest ustawiona dokładnie na biegun niebieski).

 

Z kątem godzinnym i rektascensją związany jest tzw. czas gwiazdowy, który jest równy rektascensji gwiazd górujących w danym momencie. A związek między nimi jest taki:

 

czas gwiazdowy = kąt godzinny + rektascensja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.