Skocz do zawartości

Mini guider dla najmniejszych montaży


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Gość wessel

Idąc tropem moich trzech tematów : Guider?Ależ to bardzo proste!, Montaż "Wirus 2020",  oraz Najtańsza kamera do guidingu i astrofotografii planetarnej postanowiłem stworzyć coś, czego na rynku za dużo nie ma, a okazuje się przydatne.

Wykonałem mały guiderek o parametrach optyki 30/135 która  z kamerką opisaną tutaj daje skalę 5.73 arcsec/piksel wystarczającą do obsłużenia większości małych , wyjazdowych setupów do fotografowania szerokich pól lub do skali 1.5-2 arcsec/piksel.

Co ważne - całość z kamerą i metrowym kablem waży zaledwie ok. 150 gram!

Ze względu na wagę całości ścianki tubusa są cienkie ( 2 mm), ale wymagało to troszkę innego rozwiązania fokusowania całości. Kamera jest zblokowana z tubą, a przednia część jest przesuwna i blokowana poprzez zaciśnięcie śrubą, a nie dociśnięcie śrubą wkręcaną w bok tuby. To chroni delikatną ściankę tuby i jest równie skuteczne jak rozwiązanie klasyczne. Widać to na fotkach poniżej.

Całość ma od spodu wtopione dwa inserty 3 mm do przykręcenia dowolnego akcesorium do montażu do aparatu lub dovetaila. Widać to na drugim zdjęciu.

Ostatnie zdjęcie pokazuje guider zainstalowany na montażu OpenAstroTracker vel Wirus 2020.

190163788_Minicaly.jpg.4051e1c99cef35c04058bc77908fbcac.jpg

Obiektyw.jpg.70e632225697f55632386fce07c3c50e.jpg

1733303655_Miniguider.jpg.e9a2858e2854db7ca8d0e229fa6f39ac.jpg

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo zgrabna konstrukcja, podoba mi się :) Przypomina mi mój pomysł z wykorzystaniem reduktora ogniskowej w roli obiektywu, podobne gabaryty.

Mam obawy co do tego czerwonego koloru, nie pogarsza to kontrastu obrazu? To trochę wbrew idei wyczernienia optyki... Porównywałeś obraz z czerwonego i czarnego?

Nie pojawiają się odblaski od równej powierzchni ścianki? W oagu, gdzie "noga" ma gładki otwór powstają czasem takie koliste odblaski, gdy jasna gwiazda jest obok pola widzenia. Nie przeszkadza to jakoś bardzo, ale zastanawiam się, jak jest tutaj. Może dałoby się zrobić coś z pogranicza gwintu wyczerniającego / bafli, takich o grubości celi obiektywu, żeby zatrzymać ewentualne refleksy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wessel

Jeśli w ciemności - a zakładam że guider wykorzystuje się w ciemnościach - ma to jakiekolwiek znaczenie to ja jestem szach perski :) Ta powierzchnia ma naturalne bafle powstające w procesie druku a ich kolor ma wielkie znaczenie- mniej więcej takie jak miesiączkowanie mrówek na samopoczucie słoni :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wessel

Co do kontrastu to @_vk_ @MateuszW teoretycznie macie pewnie rację, ale... chciałem przypomnieć że jak zbudowałem Newtona Minimo to wszyscy ze śp. Januszem na czele odsądzali mnie od czci i wiary, kazali stosować przesłony, obudowy i wyczerniać krawędzie LW itp itd. No na szczęście nie dałem się zwariować. Newton dalej waży tyle ile ważył, nic mu nie odstaje, a zdjęcia robi z wystarczającym kontrastem ( patrz poniżej)

Czasem teoria jest daleko od rozsądnej praktyki... takie mnie przemyślenie naszło :)

6-yYbI6gW3yc_1824x0_kWXURFLk.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wessel napisał:

Jeśli w ciemności - a zakładam że guider wykorzystuje się w ciemnościach

W środku guidera jednak jest jakieś światło, które chcemy zarejestrować :) Różnica na pewno nie będzie duża, ale być może mierzalna. No ale to jak już kto woli, jak może będę kupował to wezmę czarny i już, każdy jak woli :) 

Takie spadki kontrastu czy odblaski pojawiają się zazwyczaj w jakiś specyficznych warunkach, więc większość użytkowników może nawet na to nie trafić, ale jeden pechowiec będzie miał problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wessel

Mam taki obiektyw: 50/110 ale strasznie ciężki, więc może być mały ale lekki to już nie. Nie pasuje Ci 30/135?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.