Skocz do zawartości

Lukrowana Trąba Słonia, czyli IC 1396 i VdB 142 w sosie miejskim


dziki

Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, orlen napisał:

Nad centrum musiałeś palić czy w innym kierunku?

Ech chciałbym mieć północ w kierunku centrum.

Właśnie o dziwo nie - w kierunku niemal przeciwnym niż centrum, ale... niestety w tych rejonach mam kościół. Jak się nie obrócisz, d... z tyłu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też ode mnie + za wersję 2. Ostatnio przerabiałem ten sam temat, z podobną skalą ( u mnie 1.48"/pix), tyle że CMOSem. Zdecydowałem się na nieco odmienną kolorystykę, ale też mam wrażenie, że z odcieniami zielonego jest ciekawiej.  Można powalczyć o lepszy detal jak Trąba będzie wyżej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 ma największy potencjał. Popracuj nad niebieskim. Pomarańcze sa dla mnie bardzo ok. 

Wydaje mi się że sporo ciekawych rzeczy dzieje się po lewej, którą odpuściłes na rzecz w sumie nijakich pyłów po prawej dół. Mam na myśli kadrowanie. 

Przez dziurkę w trąbie przebija niebieskie tło - jest dobrze. Dla mnie to wyznacznik fachowej obtobki tego obiektu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, dziki napisał:

Zaświetlenie mojej narrowbandowej miejscówki na 9 stopniowej skali Bortla plasuje się na miejscu ... 8/9

:notworthy:

 

Godzinę temu, Tayson napisał:

Przez dziurkę w trąbie przebija niebieskie tło - jest dobrze. Dla mnie to wyznacznik fachowej obtobki tego obiektu. 

I te dwie gwiazdki na trąbie ( albo prawym ramieniu stwora...) są rozdzielone.

 

Pięknie wyszło. Mnie też 2 wersja podoba się najbardziej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Tayson napisał:

2 ma największy potencjał. Popracuj nad niebieskim.

A konkretniej to co masz na myśli?

 

9 godzin temu, Tayson napisał:

Wydaje mi się że sporo ciekawych rzeczy dzieje się po lewej, którą odpuściłes na rzecz w sumie nijakich pyłów po prawej dół. Mam na myśli kadrowanie. 

Oczywiście możemy sobie na ten temat podyskutować :) Poniżej pokazuję mój kadr na tle tego co się dzieje wokół (źródło zdjęcia: APOD z 13.10.2015).

porónanie_kadrów.jpg

Swojego kadrowania bym nie zmienił z kilku powodów. Po pierwsze to kadr w 90% ;) zamierzony - to się dzieje po prawej było dla mnie bardziej interesujące niż to co po lewej - kwestia gustu oczywiście. Celowałem właśnie w tą smołę na dole i tą kolumnę pyłów po prawej.

 

Dodatkowo, gdybym przesunął trąbę w prawo (czyli kadr w lewo), to straciłbym dynamikę zdjęcia - obecnie trąba jest lekko pochylona w prawo i zaprasza oko do zwiedzania prawej części, osiągając częściowo efekt "negative space", podczas gdybym ją umieścił ją po prawej stronie, to uzyskałbym efekt taki, jakbym zrobił auto wyjeżdżające z kadru z ciekawej łąki, która jednak jest mniej ciekawa niż samo auto.

 

Inny kąt kamery nie wchodził w grę, gdyż prawda jest taka, że to zdjęcie jest odrzutem ;) - kąt kamery miałem ustawiony pod inny obiekt.

 

Lepszy kadr dla tego co się dzieje po lewej widzę taki, ale to na "inny raz":

porónanie_kadrów_ideolo.jpg

 

PS - albo ustawienie idealnie pionowe, centralne, oko słonia +/- w 1/3 od góry - ale chyba nie o to chodzi żeby mnożyć przykłady "jak można" ;)

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek zawsze jak ktoś pisze "zrób tak jak On" albo "skadruj inaczej bo mi się ako podoba" to rodzą mi się mieszane uczucia :) Bo wolę uwagi techniczne (np. "zbyt nasaturowałeś zdjęcie i tracisz przez to detal" - wypadek przy pracy może się zdarzyć), niż typowo odnoszące się do gustu, z którymi wiele nie zrobię, bo robię zdjęcia w swoim stylu a nie w czyimś.

 

Bogdan robi świetne zdjęcia i Jego kolorystyka bardzo mi się podoba, ale ja nie chcę Go kopiować :)Może ja chcę żeby za parę lat ktoś napisał "zrób tak jak na fotce dzikiego", a nie Bogdana? :D

 

A mniej przewrotnie: przyznaję, że zdjęcie nr 1 miało iść w kierunku kolorystyki rubinowo-ciemnobłękitnej, chyba luminancja była zbyt jasna i to mi trochę położyło odbiór. I przyznaję, że zdjęcie Bogdana może być dla mnie referencją w tej palecie - chociaż ja preferuję tą drugą, będąc konsekwentny po NGC 2237. Ale dzięki Ci za to wskazanie, jeszcze się pobawię fotką nr 1 :)

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.05.2020 o 14:05, Tayson napisał:

Spoko, przecież większość uwag na forum jest wg własnych odczuć. 

 

Może uda mi się w tym roku zrobić trabe, to będę mógł wypowiedzieć się bardziej merytorycznie. 

@Tayson dzięki za "zczelendżowanie" mnie ;) - podłubałem, nie jest to "100% Bogdan" bo jednak sygnał inaczej obrabialiśmy, ale mi się podoba bardziej :D

 


 

!Final_IC1396_HST_MIXSHO_AIP2_yellow_sat_tweak_public_new.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja numer dwa w pierwszym wpisie tematu jest rewelacyjna i patrząc na nią, każda próba która "kastruje" zdjęcie z przejść między błękitem a zielenią jest jakaś taka płaska :g:

 

To pisałem ja, ktoś kto kompletnie nie zna się na obróbce narrowbandów i uwielbia turkusy w tego typu zdjęciach :D 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.