Skocz do zawartości

M101 i NGC 5474 - spod Warszawy


franz55

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

 

Jest to mój pierwszy od dawna post z moją pracą.

Zdjęcie wykonałem kilka dni temu, w okolicach W-wy (niedaleko Puszczy Kampinoskiej).

Był to niejako test czy prowadzenie w postaci SWA (bez guidingu) da sobie radę z TS71SDQ i podpiętą lustrzanką Nikon D610.

Lekko nie było, problem był w dokładnym wykadrowaniu itp.

Trochę opisu:

 

SWA, TS71SDQ, Nikon D610 (FX).

45 x 55sek

10 x dark

Sequator oraz CS6

 

Pozdrawiam

Marcin

zdjeci5_sequatorRAMKA.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybierałeś klatki czy wrzuciłeś wszystko? Jest też taki programik, "magic focus" może coś by pomógł trochę na "poruszone" zdjęcie.

No i do tego, jaki statyw, czy klin oryginalny? Jak bardzo dokładnie był ustawiony biegun i czy bardzo się to bujało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Paniki napisał:

Wybierałeś klatki czy wrzuciłeś wszystko? Jest też taki programik, "magic focus" może coś by pomógł trochę na "poruszone" zdjęcie.

No i do tego, jaki statyw, czy klin oryginalny? Jak bardzo dokładnie był ustawiony biegun i czy bardzo się to bujało?

Wybrałem wszystkie bo i tak za wiele ich nie miałem. 

Statyw to Manfrotto a klin oryginalny do SWA. Na biegun był ustawiony tak, że polarna była w samym środku (co też nie do końca jest prawidłowo jak się przekonałem). Na pewno nie jest to zestaw który można bez problemu dotykać w trakcie zbierania materiału. 

Trzeba bardzzzooo uważać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.05.2020 o 20:39, franz55 napisał:

Był to niejako test czy prowadzenie w postaci SWA (bez guidingu) da sobie radę z TS71SDQ i podpiętą lustrzanką Nikon D610.

No i bez guidingu zdecydowanie nie dał sobie rady... Przy 10 sekundach może dałby radę.

Fajne spajki udało Ci się uzyskać. Jak je "malowałeś"? ;)

 

W dniu 3.05.2020 o 20:39, franz55 napisał:

problem był w dokładnym wykadrowaniu itp.

W moim oglądzie to akurat najmniejszy problem. Potencjał jest, ale jeżeli mogę coś poradzić, to po pierwsze zadbaj o nie poruszone klatki.

 

7 godzin temu, HAMAL napisał:

unikaj satelitów na klatkach :)

Oj tam, oj tam. Jedna mała satelita w tle to po prostu dokument okoliczności obserwacyjnych. :)

Z początku bardzo się obawiałem klatek z cienkimi liniami satelitów. Okazało się jednak, że po stakowaniu w DSS są na obrazku praktycznie niewidoczne. Więc w przeciwieństwie do dłuuugo lecących samolotów, klatki z kreskami od szybkich satelitów są dla mnie jak najbardziej do zaakceptowania w dalszej obróbce.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.